• باورها و نمادهای ایرانی در سوگواری امام حسین (ع)

  انسان ایرانی، به عنوان موجودی نمادخواه و نمادبار و نمادساز، همچنان که شهید مطهری به فراست گوشزد کرده، با وجود تغییر دین، ناخودآگاه، پاره ای از پدیدارهای فکری و آیینی پیش از اسلام خویش را، ولو با پوششی اسلامی، حفظ کرده است.

  • معارف
 • عباس بن علی (ع) +فیلم

  عباس بن علی (ع) مشهور به ابوالفضل و قمر بنی‌هاشم پسر علی بن ابی‌ طالب (ع) و ام‌البنین و برادر کوچک‌تر حسین بن علی (ع) است.

 • امام‌ جمعه شمیرانات در گفت‌وگو با جام جم آنلاین؛

  هویت شیعه حقیقت حسینی است

  امام‌جمعه شمیرانات بابیان اینکه هیچ جامعه‌ای بدون هویت نمی‌تواند زندگی کند، گفت: هویت شیعه نیز با حقیقت حسینی عجین شده است و شیعه معرفتی دارد که آن را ا ز قیام کربلا به دست آورده است.

  • معارف
 • راه و رسم عزاداری واقعی سیدالشهدا / امروزه چگونه باید امام حسین (ع) را یاری کنیم؟

  واقعه­ عاشورا را می­توان از زوایای مختلف نگریست و آن را مورد بررسی دقیق قرارداد. یک‌سونگری در نگرش به این واقعه، محرومیت از برکت­ها و رحمت­های گسترده­ی نهفته در این حرکت عظیم را به دنبال دارد. آیا تنها گریستن و عزاداری برای امام حسین (ع) برای درک این واقعه­ و برداشتن قدمی در راستای حرکت سیدالشهدا کافی است؟ آیا صرفاً لباس مشکی پوشیدن برای ادای حق امام حسین کفایت می­کند؟ و آیا و آیا و آیا و چندین آیای دیگر که در ایّام عزای سرور و سالار شهیدان مطرح می­شود.

 • امام‌جمعه موقت ورامین؛

  شعرهای سبک و سبک‌های جلف با عزای امام حسین (ع) سنخیت ندارد

  امام‌جمعه موقت ورامین بابیان اینکه نقطه اوج ایام محرم، روز عاشورا و روز مانور شیعه است، تأکید کرد: روز عاشورا میلیون‌ها انسان با یک لباس، لباس مشکی که نماد عزای امام حسین (ع) است و با یک شعار، شعار هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة به معنای «محال است تَن به ذلّت دهیم» و شعار دفاع از مظلومین است به خیابان‌ها می‌آیند و در حقیقت بزرگ‌ترین مانوری است که در جهان اسلام و شیعه اتفاق می‌افتد.

 • نقش دعا در روز عاشورا (بخش اول)

  همه جوانب این حادثه بزرگ موشکافی شده است؛ هم مسائلی که مربوط به رابطه حسین بن علی (ع) با یارانش و اهل‌بیتش و هم مسائلی که در رابطه با حضرت ابی‌عبدالله با دشمنان قسی‌القلب و خون‌خوارش و هم در رابطه با پیام تاریخی حسین بن علی (ع) حرف‌های زیادی زده‌شده؛ اما راجع به نقش دعا در این روز حرف کمتری زده‌شده است.