• 23 مهرماه سالروز عمليات‌ محدود پل‌ نادري‌

  درسي‌ سنگين‌ براي‌ آينده‌ جنگ

  ‌ در نخستین‌ روزهای‌ هجوم‌ سراسری‌ ارتش‌ عراق‌ به‌ خطوط‌ مرزی‌ ایران، عملیات‌ پل‌ نادری‌ صورت‌ گرفت. طی‌ این‌ حمله‌ محدود که‌ در روز23 مهر ماه‌ سال‌1359 به‌ منظور رویارویی‌ و عقب‌ راندن‌ دشمن‌ تا پشت‌ خط‌ مرزی‌ آغاز شد، سه‌ تیپ‌ پیاده‌ و یک‌ گروهان‌ تانک‌ ارتش‌ ایران‌ از غرب‌ شهرهای‌ دزفول‌ و اندیمشک‌- در محور جنوبی‌ جنگ‌- وارد عمل‌ شدند. ولی‌ علیرغم‌ پیش‌بینی‌ فرماندهان‌ نیروی‌ زمینی‌ ارتش، این‌ یورش‌ پیروزی‌ در خور توجهی‌ به‌ بار نیاورد. در عملیات‌ پل‌ نادری‌ پیش‌ بینی‌ شده‌ بود که‌ با بیرون‌ راندن‌ نیروهای‌ دشمن‌ از غرب‌ رودخانه‌ کرخه، حفاظت‌ از مرز بین‌المللی‌ تأمین‌ گردد.

 • خاطره‌اي خواندني از فرمانده شهيد لشکر 14 امام حسين(ع)

  خرازى به ماهر عبدالرشيد:امشب تو را در بصره مي‌بينم

  حسین خرازی گفت:خط اول تو را گرفتم، خط دوم تو را هم گرفتم، خط سوم تو را هم گرفتم، خط چهارم تو را هم گرفتم!! خط پنجم تو را هم گرفتم، سنگرهاى مجهز نونى تو را هم گرفتم. هیچ مانعى جلوى من نیست! امشب مى‏خواهم بیایم به شهر بصره در میدان... تو را ببینم!

 • يک سند محرمانه از تعهد واشنگتن به صدام

  آمریکا در سیاست خود، مبنى بر جلوگیرى از پیروزى ایران در جنگ ادامه خواهد داد و با صداقت کامل مایل است روابط خود را با عراق گسترش دهد. سپس شولتز وارد بحث شد و دوباره تاکید خود را بر این نکات مطرح شده تکرار کرد .

 • خاطره‌اي جالب از آزادگان نوجوان

  ماجراي ديدار با صدام

  صدام که خشممان را دید. براى اینکه خودش را مهربان نشان بدهد گفت: "براى اینکه بخندید، دخترم مى‏خواهد برایتان یک لطیفه تعریف کند.پرسید:تو بلدى براى اینها لطیفه تعریف کنى، دخترم؟ دخترک داشت نقاشى مى‏کشید با سرش اشاره کرد نه.

 • گفتگويي تاريخي با سردار شمخاني؛

  تل آويو را به لرزه در خواهيم آورد

  نخست وزیر اسراییل آن زمان که تل آویو را به لرزه در آوریم خواهد فهمید که آیا بمباران هوائی می‌تواند بازدارنده مبتنی بر اخراج انقلابیون مسلمان باشد یا خیر؟

 • روايتي دست اول از درگيري با نيروهاي آمريکايي

  درگيري‌قايق‌هاي‌تندروبا‌هلي‌کوپترهاي‌آمريکايي

  چیزى به ما الهام شده بود. تا آن روز آن همه ماموریت آمده بودیم؛ اما کسى این قدر درباره مرگ صحبت نکرده بود. در این وقت، آقاى "محمدشاهى" - ناخداى لنج - شربتى برایمان درست کرد. بچه‏ها گفتند: بخورید که شربت «شهادت» مى‏خورید!

 • گفتگو با زنان مدافع خرمشهر؛

  کفن‌هاي سفيد غرق به خون مي‌شدند

  گلزار شهدای خرمشهر، محشر کبری بود.موقع شستشوی بچه‌ها کمک می‌کردم . از شدت جراحات وارد شده کفن‌های سفید غرق به خون می‌شدند و در بیشتر موارد کفن کردن، آب هم در غسالخانه نبود.

 • ياد شهيد کاوه

  تابستان سال 65 منطقه بودیم. اوقات بیکارى را گاهى فوتبال بازى مى کردیم. یک روز مشغول بازى بودیم که شهید کاوه آمد و گفت من هم بازى. یار طرف مقابل ما شد. وقتى بازى به اوج خودش رسیده بود پاى من افتاد داخل بند پوتین شهید کاوه و او به شدت زمین خورد.

 • اشک شوقى که به گريه مبدل شد

  نوجوانى ،12؛ 13ساله و اسمش «حسین» یا «مصطفى» علیزاده و بچه فومن بود... آخر خرداد 66و زمان عملیات نصر 4 و منطقه عملیاتى ماووت کردستان عراق بود. از آن جایى که منطقه کوهستانى و صعب العبور بود، تصمیم گرفته شد که بچه هاى زبده و ورزیده گردان را براى عملیات انتخاب و شناسایى کنند...

 • سرلشکر حسني سعدي:

  صدا و سيما در حق ارتش کم لطفي کرده است

  معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح گفت: صدا و سیما در حق ارتش و نیروی زمینی کم لطفی کرده است، هرچند معتقدم خودمان نیز در معرفی عملکردمان در جنگ بی‌تقصیر نیستیم.

 • خاطره خواندني از جانباز اراکي

  من 2 روز در سردخانه بودم

  هشت سال دفاع از مرز و بوم، خاطرات تلخ و شیرین و گاهی عجیب را به همراه داشت که گوشه‌ای از این خاطرات را از جانبازی که 48 ساعت در جمع شهدا در سرد‌خانه نگهداری شده بود، شنیدیم.

 • فرمانده نيروي زميني ارتش:

  حماسه سازان، روياي فتح قادسيه را به کابوس تبديل کردند

  امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تجلیل ازشهدا و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس، گفت : حماسه سازان دفاع مقدس با حضور مقتدرانه و مومنانه خود رویای فتح قادسیه را به کابوس شوم و دهشتناک دشمن تبدیل کردند.

 • دريابان شمخاني:

  نامه رضايي به‌امام‌ براي ادامه‌جنگ بود

  دریابان شمخانی با طرح این سوال که اگر نامه فرمانده وقت سپاه در مورد نیازهای جنگ نوشته نمی‌شد آیا ما واقعا قادر به ادامه جنگ بودیم؟ تاکید کرد: نامه محسن رضایی به امام‌(ره) برای چگونگی ادامه جنگ بود نه صلح.