• غلبه تیتراژها بر موسیقی متن

  سریال‌های تلویزیونی تمام می‌شوند. ممکن است مردم داستان آنها و وقایع‌شان را فراموش کنند، اما تیتراژ این سریال‌ها تا مدت طولانی بین مردم زنده می‌ماند. آهنگ انتظار تلفن‌های همراه می‌شود و زیرلب زمزمه‌شان می‌کنیم. حتی برخی تیتراژها عمر طولانی‌تری هم دارند و با گذر چند سال هنوز هم فراموش نمی‌شوند و کارکردشان فراتر از یک تیتراژ سریال شده است.

 • چالشی به نام ارکستر سمفونیک

  هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که بالاخره ما ارکستر سمفونیک داریم یا ارکستر موسیقی ملی هنوز موجودیت دارد یا نه، سال گذشته معاون هنری ارشاد و مسئولان دفتر موسیقی طی مصاحبه‌ای اعلام کردند موسسه ارکستر‌ها تشکیل شده و از این پس ارکستر سمفونیک و ارکستر موسیقی ملی زیر نظر این موسسه فعالیت خواهند کرد و اعلام کردند که فعالیت موسسه باعث پیشرفت و اعتلای این دو ارکستر خواهد شد و برنامه‌های مفصلی نیز برای این ارکسترها تدارک دیده شده و هیچ جای نگرانی نیست اما بیش از یک‌سال است که از آن ماجرا گذشته و هیچ اثری از آثار این دو ارکستر نیست و حتی اخبار مثبت و امیدوارکننده‌ای در این زمینه به گوش نمی‌رسد و هر از گاهی نیز از انحلال و متفرق شدن اعضای این دو گروه خبرهایی منتشر می‌شود.

 • معاون امور هنری وزیر ارشاد خبر داد:

  آغاز فعالیت های آموزشی کانون نخبگان موسیقی از شهریورماه

  معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به راه اندازی کانون نخبگان عرصه موسیقی کشور اشاره کرد و گفت: این کانون شهریورماه سالجاری، فعالیت های آموزشی را برای برگزیدگان پنج دوره گذشته جشنواره موسیقی فجر آغاز می کند.

 • چراغ سبز ارشاد به گروه‌های موسیقی پاپ بانوان

  به گفته علیرضا پاشایی، مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گروه‌های موسیقی پاپ بانوان می‌توانند از این پس برای اخذ مجوز اجرای صحنه‌ای به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند.

 • آزمون و خطاها برای تشکیل ارکستر سازهای ایرانی

  تشکیل یک ارکستر با سازهای ایرانی رویای دور بسیاری از موسیقیدانان ایرانی است. خیلی از این افراد دوست دارند این سازها را در قالب یک ارکستر کنار هم جمع کنند و یک ارکستر موسیقی ایرانی تشکیل دهند. تاکنون آزمون و خطاهایی هم در این عرصه انجام شده است، اما هیچ‌کدام آنقدر پررنگ نبوده و به نتیجه خاصی نرسیده‌اند که کسی جرات کند با قطعیت درباره این کار، نظری مستدل، علمی و قابل اثبات ارائه دهد.

 • زلزله خاموش

  تقریبا هر هفته اخبار ناخوشایندی از درگذشت یکی از هنرمندان عرصه هنر می‌شنویم، در این میان درگذشت استادان و موسیقیدانان شهری نظیر جلیل شهناز، فریدون حافظی، داریویش صفوت و... که در این چند ماه شاهدش بودیم بازتاب‌های وسیع‌تری داشته و موج‌هایی از حسرت و تاثر نیز ایجاد کرده است اما فاجعه در رگ و ریشه این مرز و بوم به طور خاموش در حال رخ دادن است و کمتر کسی از مردم و حتی مسئولان از آن خبر دارند.

 • موسیقی رمضان ‌در‌ مسیر ‌فراموشی

  ماه رمضان قدیم‌ترها حال و هوای دیگری داشت‌. افطار و سحرش در شرایطی برگزار می‌شد‌که هنوز رسانه‌های جمعی نقش اساسی‌ در ‌ اطلاع‌رسانی به دست نگرفته‌بودند. آن روزگار مردم برگزار‌کنندگان اصلی آیین‌های دینی ‌ بودند و هنوز هم خاطرات ماه رمضان سال‌های نه‌چندان دور را بسیاری به خاطر دارند.

 • سامی یوسف: ریشه‌هایم را از یاد نبرده‌ام

  کودک سه‌ساله آذری دیروز، امروز لقب «پیام‌رسان صلح» را گرفته است. سفر «سیامک رادمنش» در زمان برای آنکه «سامی یوسف» شود البته خیلی دور و دراز نبود. او خلاقیت و پشتکار را چاشنی نبوغ کرد تا به‌سرعت یکی از مهم‌ترین خوانندگان موسیقی راک در جهان اسلام شود.

 • (فیلم)

  رضا یزدانی از خلیج‌فارس خواند

  جام‌جم آنلاین: رضا یزدانی خواننده محبوب راک کشورمان در مراسم تقدیر از برترین‌های لیگ دوازدهم که هم اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است، قطعه «خلیج فارس» را اجرا کرد.