• داوران امروز، یاوران فردا

  سینمای کودک و نوجوان ایران سال‌های دهه 60 و اوایل دهه 70 سال‌های طلایی و پربار خود را سپری می‌کرد و کودکان و نوجوانان این سرزمین از تماشای فیلم‌های متناسب با سن و سال و حال و هوای خودشان لذت می‌بردند.

 • زنانی تنها، در آستانه قابی سرد

  جامعه بی‌آسیب و آفت بویژه در دنیای مدرن، پیشرفته و صنعتی امروز به معنای واقعی کلمه امری محال و غیرممکن است و باید اجتماعی امن و آسوده را در اتوپیا و آرمانشهری رویایی و خیالی جست و دل به آن بست.

 • سینمای زنانه و عبور از کلیشه‌ای جنسیتی

  بدون شک همواره زنان در سینمای ایران نقش پررنگی داشته‌اند؛ اما این‌ که تا چه حد این نقش مبتنی بر واقعیت یا هویت انسانی آنها بوده، موضوع قابل بحث و تاملی است. با نگاهی گذرا به سینمای ایران در قبل و بعد از انقلاب می‌توان تا حد زیادی اعتراف کرد همواره و در بیشتر اوقات، زنان در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی به عنوان نقش دوم یا حاشیه‌ای دیده شده‌اند.

 • 7 قاب از قهرمانان مهربان

  شاید با گذشت نزدیک به ربع قرن از پایان جنگ تحمیلی، مرور سینمای دفاع مقدس تا حدودی موضوعی تکراری و نخ‌نما به نظر برسد، بویژه از این منظر که این‌گونه سینمایی به نوعی از دوران اوج خود فاصله گرفته، اما پیدا کردن زاویه دیدی تازه می‌تواند وجهی متفاوت به آن ببخشد.

 • ضد هیس!

  سینمای ایران پیش از انقلاب و در دوران فیلمفارسی چندان در بند بازتاب واقعیات اجتماعی و انعکاس مشکلات نبود.

 • تصمیم‌گیری به نفع سینما

  سرانجام در هفته گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی را معرفی کرد تا سینماگران مدیر جدید خود را بشناسند. حال، سینمایی که طی ماه‌های اخیر با مشکلات و حواشی زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد، با یک مدیر تازه نفس باید چالش‌ها و مشکلات متعدد پیش‌رو را البته با کمک خود سینماگران حل کند.

 • درگذشت دوبلور پیشکسوت

  علی اصغر خواجه افضلی از گویندگان پیشکسوت عرصه دوبله و صداهای ماندگار، ظهر یکشنبه - دهم شهریور ماه - در سن ۷۵ سالگی به دلیل سکته قلبی در منزلش درگذشت.

 • رئیس جدید سازمان سینمایی:

  اختلافات خانه سینما خار کوچکی در پای سینماست

  رئیس جدید سازمان سینمایی عنوان کرد: سینمای ایران جوان رشید و پرقدرتی در حال حرکت است و اختلافات خانه سینما خار کوچکی در پای آن است که امیدوارم هر چه زودتر این خار خارج شود و سینمای ایران در چارچوب نظام به حرکت خود ادامه دهد.