• سبقه تاریخی عزاداری برای امام حسین (ع)

  در بحارالانوار آمده که در عزای حسین بن علی (ع) خداوند پیش از خلقت سوگواری کرده و پس از آن نیز همه انبیاء الهی از حضرت آدم(ع) تا پیامبر اسلام(ص) و حتی بعد از پیامبر هم امام علی (ع) و صدیقه کبری(س) در غم ثارالله(ع) گریسته اند. در این مطلب به بیان بعضی از این موارد تاریخی می پردازیم.

 • ضرورت برگزاری مجالس روضه از دیدگاه امام خمینی(ره)

  هر مکتبی تا پایش سینه زن نباشد، تا پایش گریه نباشد، حفظ نمی شود

  سوگواری برای سیدالشهدا علیه السلام از دیرباز ریشه در باورهای اعتقادی مردم ایران داشته است. با گذشت زمان و روی کار آمدن حکومت های مختلف در ایران بروز میزان ارادت مردم ایران به اهل بیت و بخصوص سید و سالار شهیدان شرایط مختلفی را تجربه کرده است. بعضی حکومت ها همچون آل بویه راه را برای فعالیت فعالین مذهبی شیعه هموار نموده و برخی دیگر چون حکومت پهلوی موانع زیادی را برای تبلور استعدادهای این افراد بوجود آورده اند.

 • مصاف عقل و جهل در عاشورا

  داستان حسین‌ابن‌علی علیه‌السلام، داستان انسان است. در روایت آمده است: «مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ». اگر کسی بخواهد خود را بشناسد باید به عاشورا نگاه کند. عاشورا به انسان می‌گوید: بدان کیستی و قدر خودت را بدان و راهت را مستقیم کن.

 • برداشتی روایی از روایت حضرت رضا(ع) از کربلا

  ای کاش من هم...

  برداشتی روایی از روایت حضرت رضا(ع) از کربلا را اینجا بخوانید.

 • نخستین مجلس

  بررسی تاریخی اولین مجالس عزای حسینی پس از عاشورا

  • به روایت سید بن طاووس در لهوف اولین عزاداری پس از واقعه عظیم عاشورا، عصر همان روز و پس از پایان یافتن نبرد بود که توسط همسران و مادران شهدای کربلا و اهل‌بیت (ع) بر سر اجساد آن شهدای بزرگوار انجام شد.

 • چرا حسین بن علی(ع) حاضر به اسارت و گرفتاری خانواده خویش شد؟

  محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است. محرم ماه خداست، ماهی که بهترین بندگان خدا در دست بدترین موجودات زمینی به شهادت رسید. واقعه عاشورا مصیبتی است که بزرگی آن قابل وصف نیست و چه مصیبتی از این بالاتر که فرزند امام علی (ع) که جانشین پیغمبر خدا (ص) بود توسط کسانی که خود را از امت رسول خدا می‌دانستند به شهادت رسید.

 • عزت الله شاهی: زمان شاه به پدر و مادر و برادر هم اعتمادی نبود (فیلم)

  عزت‌الله شاهی یا عزت‌الله مطهری یا عزت شاهی (متولد ۱۳۲۵) از مخالفان حکومت پهلوی بود که پس از دستگیری به ۱۵ سال حبس محکوم شد و در جریان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ از زندان آزاد شد.

 • چرا امام حسین (ع) در تاریخ اسلام جاودان شدند؟

  عاشورا، روز دهم از ماه محرّم. اهمیت این روز برای شیعیان به دلیل واقعه عاشورای سال ۶۱ قمری است. امام حسین (ع) در روز عاشورا به همراه یارانش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسید. مصائب امام حسین (علیه‌السلام) و اهل‌بیتش در این راه آن‌قدر عظیم و جان‌سوز است که اگر همه ایام محرم هم از آن گفته شود بازهم نمی‌توان حق مطلب را به‌درستی ادا کرد.

 • چه روندی باعث به وجود آمدن عاشورا شد؟ /چرا امام حسن (ع) صلح را برگزید اما امام حسین (ع) جنگید؟

  مسؤول حوزه علمیه آیت الله صالحی(ره) گفت: امام حسین (ع) با ترک طواف و عزم به‌سوی میدان نبرد پیام بزرگ «تأسیس حکومت الهی» را به جهانیان ، به‌خصوص کشورهای استعمار زده امروزی می‌رساند که در غیر این صورت چرخیدن به دور کعبه با چرخیدن به دور بت‌خانه یکسان خواهد بود.

 • نقش زنان در واقعه عاشورا

  نقش زنان موضوعی است که اکثراً در طول تاریخ و در حماسه‌آفرینی‌ها نادیده گرفته می‌شود، درصورتی‌که زنان در تاریخ اسلام از سهم بسزایی برخوردار هستند. به‌عنوان‌مثال، واقعه عاشورا نیز برهه‏ای از همین تاریخ سراسر صبر و ایثار و مقاومت و ازخودگذشتگی است. زنان حتی در هنگام رخ دادن این واقعه نیز حضور داشتند که در رأس آن‌ها به حضرت زینب (س) می‌توان اشاره کرد.

 • داستان رزم حر در روز واقعه

  داستان جنگ حر در صحرای کربلا و سپس جانبازی و شهادت وی، از ماجراهای شنیدنی و پندآموز تاریخ است که می‌تواند راه توبه را بر دل‌های مشتاق برای بندگی پروردگار باز کند و آنان را به فضل و رحمت خدا امیدوار سازد.

 • گفت‌وگو با رحمان باقریان، بازیگر نقش زربی در سریال «مختارنامه»

  امام حسین(ع) طلبید تا در مختار بازی کنم

  مختار به میدان آمد تا انتقام امام حسین‌(ع) را بگیرد و خوب هم گرفت. رد همه آنهایی که مستقیم و غیرمستقیم در حادثه کربلا شریک بودند را گرفت و آنها را سر به نیست کرد. وقتی مختار قیام کرد، اشقیا بر خود لرزیدند چون می‌دانستند از خشم مختار در امان نخواهند ماند.