• در یک روز پاییزی با کامبیز درمبخش کاریکاتوریست به گفت‌وگو نشستیم

  سلطان دلار نمی تواند هنرمند باشد

  وقتی در 15 سالگی برای اولین‌بار یکی از کارهایش در مجله توفیق منتشر شد، شاید فکرش را هم نمی‌کرد که چندین سال بعد آثارش در بسیاری از موزه‌ها و مراکز مهم هنری به روی دیوار برود و حتی دربرخی از آنها جاخوش کند. شاید بتوان گفت همه چیز از حدود 11 سالگی او که در تابستان به واسطه پدرش به کلاس‌های جعفر تجارتی در ارتش رفت شروع شد و بعد این مسیر ادامه پیدا کرد و باعث شد تا امروز او را کامبیز درمبخش بخوانیم؛ هنرمندی که تا امروز در کارهایش به دور از هر گونه تکرار و یکنواختی مسیر پر پیچ و خمی را در پیش گرفت و با ایده‌های نابی که دارد، همچنان بدون حاشیه در حال حرکت است.

 • به مناسبت زادروز پدر شعر نو

  نیما و پس از نیما

  بسیاری از ما در کتب دبیرستان و دانشگاه با اشعار نیمایی و افرادی که شعر نو می‌گفته‌اند، آشنا شده‌ایم. خودمان نیز اشعار نوی بسیاری خوانده‌ایم و از آن لذت برده‌ایم.‌ اما در حقیقت نمی‌دانیم شعر نو چه تفاوتی با اشعار کهن دارد؟

 • مدیر آموزش فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

  از شعر سنتی تا گشودن مرزهای شعر نو به سبک نیما

  نیما یوشیج بنیان‌گذار سمبولیسم اجتماعی در شعر معاصر فارسی و شاعری تحول‌گرا است که در عرصه ادب و فرهنگ ایران تحول گسترده‌ای را با بهره‌گیری از سبک نو به وجود آورد.

 • به مناسبت زادروز نیما

  شعر نو، نمود ظلم و ستم دشمن و دادخواه تألمات جامعه است

  شاید اگر کسی یک‌بار همه اشعار نیما را بخواند، آن را در فضایی تیره و غمگین بیابد. اما حقیقت این است که پا گرفتن شعر نو، در فضایی اتفاق می‌افتد که جامعه از ظلم و ستم‌هایی که دشمنان خارجی و عوامل داخلی بر آن‌ها روا می‌دارند، خسته شده است.

 • به مناسبت سالروز تولد «نیما یوشیج»

  شعر نو و رهایی از تسلط قالب بر محتوا

  شعر نو فارسی عنوانی است در برابر شعر کهن فارسی. از آنجا که شعر نو در وزن عروضی و قالب از شعر کهن سنتی پیروی نمی‌کند، آن را شعر نو می‌نامند. شعر نو شامل قالب‌های نیمایی و سپید و موج نو است و در قالب‌های دیگر بر اساس توجه شاعر به زبان و مفاهیم روز، عنوان «نو» به عنوان پسوند به نام قالب ها افزوده می‌شود. مانند غزل نو. منظومه‌ی افسانه اثر نیما یوشیج را سر آغاز شعر نو می‌دانند.

 • گفت‌وگو با سید حمیدرضا برقعی؛ شاعر آئینی

  امیر المومنین (ع) آفریده شده تا او را وصف کنیم

  امروز زاد روز نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی است و من شانس این را یافتم که دیروز با یک شاعر جوان هم‌صحبت شوم که یکی از بهترین‌هاست و به نیما و اشعار او علاقه‌مند است. حمیدرضا برقعی را بیشتر با اشعار آئینی و مذهبی‌اش می‌شناسیم ؛ شاعری که جایی می‌گوید: حافظ خبر نداشت جهان وقف مرتضی است / از کیسه خلیفه، سمرقند داده است...

 • به مناسبت زادروز «نیما یوشیج»

  یک فنجان شعر

  در میان همهمه‌ دنیای امروز، در شلوغی دویدن‌ها و نرسیدن‌ها، برای این‌که روحمان هوایی بخورد، به سراغ شعر می‌رویم. برای آن‌که بتوانیم فارغ از تمام دغدغه‌ها، ساعاتی آرامش را تجربه کنیم، ادبیات را انتخاب می‌کنیم و در هوای شعر فارسی نفسی تازه می‌کنیم.

 • گزارش جام‌جم از مجموعه جدید تلویزیونی شبکه یک

  خاک گرم ارگ بم

  چند روزی از کلید‌خوردن مجموعه تلویزیونی «خاک گرم» محصول جدید شبکه یک می‌گذرد و گروه به کارگردانی جواد ارشاد سرابی و تهیه‌کنندگی فریبا بانک توکلی در حال ضبط سکانس‌های این سریال در استان کرمان هستند. گروه سازنده این سریال با تهران گریزی تلاش کرده‌اند چشمان مخاطب را این بار به سمت جنوب‌شرقی ایران و ارگ قدیم بم ببرند و در قالب یک داستان شیرین، بخشی از میراث فرهنگی ایران را به تصویر بکشند.

 • به مناسبت سالروز پدر شعر نو فارسی در جام جم آنلاین مطرح شد؛

  «نیما» نخستین حادثه ادبی پس از رودکی به شمار می‌رود/ روح «نیما» در اشعار شعرای امروزی به‌خوبی مشهود است

  21 آبان 1276 سراینده منظومه «قصه رنگ‌پریده»، «افسانه»، «خانواده سرباز» و... در یوش، شهرستان نور چشم به جهان گشود. شهرت فراوان این شاعر بنام به دلیل تغییر و تحول های گسترده در شعر و ادب فارسی است. وی در شیوه های سنتی شعر و شاعری ادبیات فارسی تحول بزرگی ایجاد کرد که به واسطه همین دگرگونی در تاریخ ادبیات به پدر و بنیانگذار شعر نو فارسی لقب داده شد.

 • مهرانه مهین‌ترابی در گفت‌وگو با «جام‌جم» مطرح کرد

  هنوز از دلدادگان طلب دارم

  مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر تک‌مدیومی نیست و در کنار بازی در تلویزیون در سینما هم فعالیت بازیگری خود را داشته است، اما حضور در برخی از مخاطب‌پسندترین مجموعه‌های تلویزیون سبب‌ساز آن شده است که همواره به عنوان گزینه‌ای مطمئن برای ایفای نقش‌های محوری مجموعه‌های تلویزیونی نگریسته شود.