• روز شعر و ادب فارسی / حمیدرضا شکارسری از برترین شعرهای عاشورایی به جام جم آنلاین می‌گوید

  روزی که در جام شفق مل کرد خورشید

  حمیدرضا شکارسری از سرشناس‌ترین منتقدان حوزه ادبیات کشورمان به شمار می‌رود، مردی که در کنار سرودن بیش از 10 جلد کتاب در نقد و بررسی ادبیات معاصر دارد و در اغلب رویدادهای ادبی کشور به‌عنوان داور آثار جوانان را مورد قضاوت و نظر قرار داده است.

 • منتقد ادبی و مجری تلویزیون کشورمان در گفت‌و‌گو با جام جم آنلاین؛

  زبان، مهمترین عنصر هویتی هر فرهنگ است

  سید عباس‌ سجادی شاعر، ترانه‌سرا و منتقد ادبی با اشاره بر اهمیت پاسداری از زبان فارسی، تاکید کرد: اهمیت حفظ زبان فارسی بسیار زیاد است و به گفته لایق شیرعلی، شاعر معروف تاجیکستان که به وی شاعر خلقی یا شاعر ملی نیز می‌گویند: «زهر بادا شیر مادر بر کسی، کو زبان مادری گم‌کرده است».

 • کارکرد زبان رسانه در زبان پارسی

  روح پاک سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، این شاعر آزاده اهل آذربایجان، در بامداد 27 شهریور 1367، به سوی بارگاه پروردگارش پرکشید. این روز را به افتخار خدمات ارزنده این شاعر پراحساس به ادبیات پارسی، روز شعر و ادب پارسی نام نهاده اند. همین موضوع بهانه خوبی بود برای هم کلام شدن با دکتر میرجلال الدین کزازی این استاد زبان شیرین و شکّرین پارسی و مولف و مترجم عرصه ادبیات و شاعر گرانقدر که بسیاری از ایرانیان با صدای زیبای ایشان لذت ها برده اند و او را به خاطر عدم استفاده از هرگونه کلمه غیرپارسی در صحبت هایش میستایند.

 • نویسنده کتاب «آینه در کربلاست» در گفت‌و‌گو با جام جم آنلاین؛

  رونق شعر بعد از انقلاب به‌عنوان هنر اصلی ایران بوده است

  از ادبیات آیینی می‌توان به‌عنوان یکی از عوامل مهم تربیتی و انتقال‌دهنده ارزش‌ها بهره گرفت. در این میان، شعر شیعه و مکتب سرخ عاشورا عزت‌نفس و بلندهمتی است که روح را در آسمان معرفت به پرواز درمی‌آورد. جاذبه شعر آیینی، از منابع ادبی و پرمایه الهی همچون قرآن، نهج‌البلاغه، نهج الفصاحه و سخنان نغز اهل‌بیت سرچشمه می‌گیرد.

 • گفت‌وگوی جام جم آنلاین با شاعر و داستان نویس معاصر

  خاطره‌بازی با شعر «صد دانه یاقوت»

  شعری که در جبهه و با یادآوری چند دانه یاقوت بر گردنبد مادر، در ذهن شاعرش جاری شد و «صد دانه یاقوت» نام گرفت، امروز نوستالوژی بخش بزرگی از ایرانیان است.

 • سرودهایی که کار خدا بود؛

  مروری بر نود سال حیات حمید سبزواری، شاعر سرشناس انقلابی

  حسین آقاممتحنی مشهور به حمید سبزواری (زاده ۱۳۰۴ در سبزوار، درگذشته ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در تهران) شاعر معاصر ایران بود که در سال ۱۳۹۳ به وی نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر اهدا شد.

 • ده‌ بزرگی در گفت‌و گو با جام‌جم آنلاین؛

  گره خوردگی ادبیات آئینی با باور و فطرت مردم

  شاعر پیشکسوت کشورمان با بیان اینکه نقش ادبیات آئینی ما با باور و فطرت مردم گره‌خوردگی دارد، گفت: مادر ایرانی پس از تولد کودک خود، نام امیرالمومنین و امام حسین را بر زبان می‌گذارد. زمین می‌خورد، می‌دود یا کار می‌کند، یاعلی می‌گوید.

 • راه و رسم عزاداری واقعی سیدالشهدا / امروزه چگونه باید امام حسین (ع) را یاری کنیم؟

  واقعه­ عاشورا را می­توان از زوایای مختلف نگریست و آن را مورد بررسی دقیق قرارداد. یک‌سونگری در نگرش به این واقعه، محرومیت از برکت­ها و رحمت­های گسترده­ی نهفته در این حرکت عظیم را به دنبال دارد. آیا تنها گریستن و عزاداری برای امام حسین (ع) برای درک این واقعه­ و برداشتن قدمی در راستای حرکت سیدالشهدا کافی است؟ آیا صرفاً لباس مشکی پوشیدن برای ادای حق امام حسین کفایت می­کند؟ و آیا و آیا و آیا و چندین آیای دیگر که در ایّام عزای سرور و سالار شهیدان مطرح می­شود.

 • امام‌جمعه موقت ورامین؛

  شعرهای سبک و سبک‌های جلف با عزای امام حسین (ع) سنخیت ندارد

  امام‌جمعه موقت ورامین بابیان اینکه نقطه اوج ایام محرم، روز عاشورا و روز مانور شیعه است، تأکید کرد: روز عاشورا میلیون‌ها انسان با یک لباس، لباس مشکی که نماد عزای امام حسین (ع) است و با یک شعار، شعار هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة به معنای «محال است تَن به ذلّت دهیم» و شعار دفاع از مظلومین است به خیابان‌ها می‌آیند و در حقیقت بزرگ‌ترین مانوری است که در جهان اسلام و شیعه اتفاق می‌افتد.