• رییس کمیسیون فرهنگی مجلس:

  سینمای کشور ویترین فرهنگی‌مان است

  عصر امروز اعضای کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور در محل برگزاری سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با «جواد شمقدری» رئیس سازمان سینمایی و «محمدرضا عباسیان» دبیر جشنواره فیلم فجر دیدار و گفت و گو کردند.

 • تکرار، آسیب تصویرگری در کتاب‌های دینی

  خاطره‌خواندن کتاب‌های شیرین دینی با جملات تاثیرگذاری که بتواند آموزه‌ای برای تمام زندگی به کودکان بیاموزد، تنها مستلزم قلم شیوا نیست، بلکه تصویرگری‌های جذاب و متناسب نیز در این یادگیری بی‌تردید موثر است.

 • نگاه به فیلم گناهکاران

  الگویی جدید از یک پلیس ایرانی

  گناهکاران فیلم بلاتکلیفی نیست. فرامرز قریبیان از همان اول می‌دانسته چه می‌خواهد بسازد. فیلمی پلیسی برای سینمای بدنه که قصه‌اش را به شیوه کلاسیک تعریف می‌کند و با ضرباهنگی تند مخاطب را با خودش همراه می‌سازد.

 • کارگردان فیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند:

  مخاطب، خانواده من است

  پوران درخشنده، نویسنده و کارگردانی است که در فضایی آرام و بی‌هیاهو به نقد اجتماعی و طرح مسائل روز جامعه می‌پردازد. او آنقدر به چالش‌ها و معضلات اجتماعی پرداخته که اغلب مردم و خانواده‌ها، برایش درد دل می‌کنند، از او راهکار می‌خواهند و به عنوان یک کارشناس اجتماعی قبولش دارند.

 • روی خط جشنواره فیلم فجر

  چاقوکشی در سینما شکوفه

  جشنواره فیلم فجر در میانه راه خود با حاشیه‌های مختلفی روبه‌رو شد. جر و بحث عوامل فیلم سینمایی «یک، دو، سه... پنج» با محمدرضا شهیدی‌فر، مجری نشست‌های نقد و بررسی فیلم‌ها (سالن رسانه‌ها) در شب چهارم جشنواره، انتقاد امیر جعفری به اهالی رسانه و استقبال از فیلم «حوض نقاشی» در صبح روز پنجم و راه یافتن جنجال‌های مجلس شورای اسلامی به برج میلاد و همچنین چاقوکشی در یکی از سینماهای مردمی بخشی از این حواشی بودند.

 • اکران رسوایی در نوروز

  به گفته علی سرتیپی، مدیرعامل موسسه فیلمیران اکران فیلم سینمایی «رسوایی» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی برای نوروز 92 قطعی شد.

 • 24 بهمن در سرای اهل قلم

  آیین پایانی نهمین جشنواره نقد کتاب

  آیین پایانی نهمین جشنواره نقد کتاب 24 بهمن ماه و با حضور سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سرای اهل قلم برگزار می شود.

 • وزیر ارشاد:

  شعر و شاعری، هنر ملی ایرانیان است

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر اظهارداشت: شعر و شاعری، هنر ملی ایرانیان است. پیشینیان ما گنجی گهربارتر از دفترهای حکمت‌آمیز شعر، برای ما باقی نگذاشته‌اند.

 • عرفان‌ و تصوف در عیار استاد شهید

  استاد مرتضی مطهری (1358ـ 1298)، فیلسوف، اسلام‌شناس و متأله برجسته معاصر، اما در عرفان‌شناسی، نسب از استاد سترگش، علامه طباطبایی می‌برد که با تمام تبحر و تحصیلات رسمی و کلاسیک در ابعاد مختلف علوم اسلامی، چندان که باید در عرفان نظری اسلامی متضلع نبود و ظاهرا از متون رسمی عرفانی رایج در حوزه‌های علمیه، جز تمهیدالقواعد ـ که بیشتر متنی فلسفی است تا عرفانی و فلسفه خوانان سنتی معمولا این متن را با گرایش یا بدون گرایش عرفانی هم می‌خوانند ـ که آن را هم ظاهرا از علامه طباطبایی آموخته بود، از هیچ کدام از شروح فصوص‌الحکم، حداقل به صورت رسمی، حظی نبرده بود.