• از گلستان تا نیاوران

  گالری‌گردی این هفته را به دو نمایشگاه نقاشی و یک نمایشگاه عکس و ویدئوآرت اختصاص داده‌ایم و سری به گالری گلستان، شکوه و فرهنگسرای نیاوران زده‌ایم و اطلاعاتی مختصر درباره نمایشگاه‌های آنها به دست آوردیم تا راهنمای کوچکی برای معرفی به شما باشیم.

 • خواب‌هایی بر بوم نقاشی

  این روزها در گالری‌گردی‌های پایتخت چیزی که بیشتر به چشم می‌آید موج بزرگ و نویی از نمایش آثار زنان و دختران نقاش است که از آن می‌توان به یکی از ویژگی‌های خاص جامعه هنرهای تجسمی ایران در این روزها یاد کرد.

 • حُجربن عَدی که بود و چگونه فرزندش را قربانی امیرمومنان(ع) کرد؟

  حجر از صحابی مخلص و با وفای رسول خدا(ص) بود و پس از رحلت ایشان پیوسته در کنار علی(ع) و از یاران خاص و علاقه‌مندان وفادار امیرمؤمنان بشمار می‌رفت، بنابراین علاقه او به علی(ع) و جاذبه علی در دل او، مثل سایر علاقه‌ها و مانند سایر جاذبه‌ها نبود، بلکه این پیوند و کشش و رای همه محبت‌ها و پیوندها و عادی بود.

 • بن کتاب به دانشجویان نرسید

  با هیچ معادله منطقی سازگار نیست که امسال بن‌های کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دست بسیاری از شهروندان برسد، اما هیچ‌کدام از جمعیت چهار‌میلیون و 400 هزار نفری دانشجویان ـ به عنوان یکی از فرهنگی‌ترین اقشار جامعه- سهمی از بن‌های خرید کتاب نداشته باشند.

 • نگاهی به تاریخچه فیلم‌های رفاقتی

  رفیق خوب، رفیق بد

  فیلم‌های رفاقتی (Buddy Film) از گونه‌های سینمایی است که در آن دو مرد یا دو زن در کاری با هم همراه می‌شوند. این دو اغلب از نظر شخصیتی با هم فرق دارند و همین تفاوت باعث پویایی درام می‌شود. گاهی برای تاکید بر تفاوت این دو شخصیت، نژادهای آنها با هم فرق دارد. فیلم‌های رفاقتی از معدود ژانرهایی است که در سینمای آمریکا زنده ماند و حتی در دهه‌های اخیر نیز با مضامین و شکل‌های مختلف بروز پیدا کرد.

 • مجری پیشکسوت صداوسیما:

  از رادیو، آموزش ساخت کوکتل مولوتف دادم

  زمستان 1366 بود، اما خبری از شور و حال عید نبود، آن زمستان حال و هوای دیگری داشت، موشکباران تهران، مدرسه‌هایی که تعطیل می‌شد و برنامه‌های آموزشی تلویزیون در غیاب مدرسه با چاشنی جادویی کارتون؛ آژیر مکرر قرمز، نشان دادن رد سفید موشک اسکاد بر آسمان، برنامه «جنگ جنگ تا پیروزی» با اجرای حسین پاکدل، حلبچه و بمب شیمیایی، درگیری مستقیم سپاه با آمریکا در خلیج فارس، سکوی ابوذر و سلمان، قایق‌های تندرو، گزارش‌های زنده از محل اصابت موشک در تهران، سال 66، جنگ دیگر کاملا به تهران رسیده بود.

 • بابک حمیدیان و پانته آ پناهی‌ها بهترین بازیگر زن و مرد جشن بازیگرخانه تئاتر

  دهمین جشن شب بازیگر خانه تئاتر برگزارشد

  بابک حمیدیان برای بازی در نمایش مکبث و پانته آ پناهی‌ها برای بازی در نمایش ویتسک در دهمین جشن شب بازیگر خانه تئاتر، عنوان بهترین بازیگر زن و مرد در سال 91 را کسب کردند.

 • برنامه این هفته تالارهای تئاتر شهر

  اجرای نمایش خانه سربی در تالار اصلی

  برنامه این هفته تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر در حالی اعلام شد که یک اثر نمایشی جدید به نام «خانه سربی» در تالار اصلی به صحنه خواهد رفت.