• حماسه سیاسی، چیستی و چگونگی

  با اعلام سال جاری به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب، سوالات جدی‌ای مطرح می‌گردد که تحقق اهداف مورد نظر معظم‌له منوط به فهم دقیق و پاسخگویی مناسب به آن است.

  • سياسي
 • نکاتی پیرامون عشق در عرفان اسلامی

  از زمین به آسمان

  در تمدن اسلامی عشق را بیشتر در ساحت عرفان می‌توان مورد نظر قرار داد، به نوعی که باقی حوزه‌ها هم از جمله فلسفه و کلام در این مقوله متأثر از عرفان بوده‌اند. حتی فیلسوفان عقل‌گرایی چون ابن‌سینا وقتی به ساحت عشق رسیدند از دریچه سلوکی عارفانه هر چند با صورت‌بندی و تبیینی منطقی به نظریه‌پردازی پرداختند.

 • ترانه‌های عاشقانه، از دیروز تا امروز

  تو ای پری کجایی؟ شبی که آواز نی تو شنیدم‌/ چو آهوی تشنه پی تو دویدم‌/‌ دوان‌دوان تا لب چشمه رسیدم‌/‌ نشانه‌ای از نی و نغمه ندیدم‌/‌ تو ای پری کجایی؟ که رخ نمی‌نمایی‌/‌ از آن بهشت پنهان دری نمی‌گشایی....

 • وزیر ارشاد:

  مردم دنیا از فردوسی درس توحید، ادب و اخلاق می آموزند

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترجمه کتاب شاهنامه فردوسی به زبان های مختلف دنیا و استقبال چشمگیر از این اثر فاخر و ارزشمند از سوی مردم دنیا اشاره و تصریح کرد: مردم دنیا همواره از این شاعر نام آور درس ادب، اخلاق و توحید می آموزند و آنرا سرلوحه کارهاس خود قرار می دهند.

 • ماجرای ماسک نزدن رهبری در جبهه چه بود

  آقا محسن، ماسکی را به آیت‌الله خامنه‌ای دادند. ایشان گفتند: «نه، ماسک نمی‌زنم، ماسک فایده ندارد.» گفت: «فایده دارد، نمی‌شود نزنید حاج آقا.» گفتند: این ماسک را اگر بزنم، شیمیایی از لای این ریش می‌رود تو.»

 • ضرغامی در دیدار با مدیرکل جدید آموزش و پژوهش سیما:

  سریال‌سازی در سیما باید متحول شود

  رئیس رسانه ملی با اشاره به موقعیت کم‌نظیر «سیمافیلم» در تولید فیلم‌های تلویزیونی و کسب جوائز ملی سینمایی برای این آثار، گفت: ظرفیت امروز «سیمافیلم» پشتوانه‌ ارزشمندی برای تحقق نیازهای سیما است.

 • «اتلو» مجوز ساخت دریافت کرد

  شورای صدور پروانه ساخت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای یک بازی جدید با موضوع آموزشی و سبک مسابقه ای پروانه ساخت صادر کرد.

 • رویکرد دینی شاهنامه

  شاهنامه، اثر ارزشمند ملی ماست که با مطالعه و درونکاوی ژرف‌تر به این نتیجه می‌رسیم ‌‌دیدگاه فردوسی نسبت به مبدا آفرینش، معاد، جهان، انسان، سرنوشت و... عمدتا بر باورهای مذهبی‌اش استوار است، باورهایی که از «قرآن و حدیث» ریشه گرفته‌اند. شوربختانه در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی، این دست رویکردها چندان مورد استقبال نویسندگان نبوده است.

 • 50 هزار سرباز شکست‌ناپذیر فردوسی

  شاید برای بسیاری از شما پیش آمده باشد‌ وقتی از شعر و شاعران در قرون مختلف تاریخ ادبیات سخن به میان می‌آید ناخودآگاه در ذهن‌تان دربار پادشاهی را تجسم کنید که شاعری در مدح و ثنای سلطان در حال شعرخوانی و سُرایش اثری ادبی، فاخر، موزون و مقفی است، همان‌طور که در برخی سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی و حتی طنز این صحنه بارها به تصویر کشیده شده است.

 • راهی برای رونق کتابخوانی

  می‌گویند سرانه مطالعه در جامعه ما مطلوب نیست، شاید آمار و عدد و ارقام به این مطلب گواهی می‌دهد و شاید هم از شواهد و قرائن می‌شود به این نکته پی برد. وجود فضاهای آموزشی، سالن‌های مطالعه، کتابخانه‌های کوچک و بزرگ در هر شهر و روستایی و تعداد افرادی که در یک شبانه‌روز به آن مراجعه می‌کنند، ما را در صحت و سقم این ادعا یاری می‌کند.