• گفت‌وگو با لئوناردو دی‌کاپریو

  نمی‌خواهم یک کله‌گنده هالیوودی باشم

  اشاره: لئوناردو دی‌کاپریوی سی و نه ساله با «گتسبی بزرگ» موفقیت تازه‌ای را به نام خود ثبت کرده است. همکاری او با باز لورمن استرالیایی‌تبار، تحلیلگران سینمایی را به این نتیجه رساند که وی در همکاری با پروژه‌های مستقل و غیرمتعارف، همچنان مصمم است.

 • چرخش از بیدل به صائب

  سبک هندی گونه‌‌ای از سرایش شعر در ادبیات فارسی است که از قرن نهم هجری به بعد به ‌وجود آمد. به علت استقبال دربار ادب پرور هند از شاعران پارسی‌گوی و همچنین به علت توجه نداشتن پادشاهان صفوی به اشعار متداول مدحی، گروهی از سرایندگان به هندوستان رفتند و در آنجا به کار شعر و شاعری پرداختند.

 • غزل و ‌تغزل در شعر‌ فارسی

  شعر را به یک اعتبار به سه دسته مهم تقسیم کرده‌اند؛‌ 1 ـ غنایی یا بزمی و تغزلی،2 ـ روایی یا داستانی ‌3 ـ تمثیلی یا وصفی و نمایشی.

 • آیا تحمل بی‌پولی یک فضیلت دینی است؟

  کدام صحیح است؛ «فقر فخر است» یا «ثروت، زینت زندگی این جهانی ما»؟ هر دو اینها آموزه‌های دینی هستند. در مواقع متفاوت، وقتی صحبت فقر و ثروت می‌شود، با نصایحی مبتنی بر یکی از این دو آموزه یا آموزه‌های مشابه در متون دینی مواجه می‌شویم.

 • جمشید مشایخی: او در بازیگری اهل تقلب نیست

  برای 84 سالگی «فخری خوروش»

  امروز جمعه (دهم خردادماه) مصادف با 84 سالگی «فخری خوروش» است؛ بازیگری که آخرین نقش سینمایی‌اش را در فیلم «یه بوس کوچولو»ی بهمن فرمان‌آرا در سال 1384 ایفا کرد، اما حالا چند سال است که هیچ خبری از او نیست و حتی بسیاری از همکارانش اصلا نمی‌دانند او کجاست.

 • حذف نام نمایشنامه نویس برتر زمان اهدای جوایز

  نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی برنده نداشت

  نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی درحالی به کار خود پایان داد که در زمان اهدا جوایز اعلام شد رتبه اول نمایشنامه نویسی به دلیل نقض قوانین از داوری کنار گذاشته شده است در صورتی که سه نمایشنامه تقدیر شده دیگر با وجود رعایت نکردن قانون و داشتن اجرای عمومی مورد تقدیر قرار گرفتند.

 • وزیر ارشاد عنوان کرد:

  دفاع مقدس زیباترین مضمون برای تولید بازی های رایانه ای فاخر

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اگر مضمونی زیبا در ظرفی زیبا ریخته نشود نمی تواند نگاه ها را جلب کند، گفت: این نکته در بازی «عملیات انهدام 2» که با مضمون عالی نبرد رزمندگان اسلام و رشادت های آنان در خرمشهر تولید شده است مورد توجه قرار گرفته است.

 • به ادامه‌ زندگی توجه کنید

  نمایش‌هایی که برخاسته از موضوع‌ خانوادگی و اجتماعی است، اغلب برای مخاطبان عام جذابیت‌های ویژه‌ای دارد و از سوی آنها با اقبال گسترده مواجه می‌شود. با وجود این، چنین مخاطبانی هنوز به شیوه‌های نامتعارف ساختاری و روایی در داستان‌هایی از این دست عادت نکرده‌اند و اگر قصه‌ای ـ حتی شامل مواد لازم برای جذب تماشاگر ـ خارج از عرف همیشگی عرضه شود، به دشواری پای آن می‌نشینند.

 • موید الممالک؛ از مشروطه‌خواهی تا صحنه نمایش

  هنرمندان بسیاری در عرصه هنر تئاتر کشورمان زیسته‌اند و با سیل حوادث و انبوه کاستی‌های گوناگون مبارزه کرده‌اند و سعی تمام در گام برداشتن با هدف اعتلای فرهنگ و هنر این مرز و بوم داشته‌اند که همگی ایشان مورد احترام بوده و در مقابلشان سر تعظیم فرود می‌آوریم. اما با صراحت تمام می‌توان گفت در این میان کسانی بوده‌اند که بیش از دیگران، سهم داشته‌اند و یکی از این افراد، مرتضی قلی خان مویدالممالک فکری ارشاد است.