• وزیر ارشاد خبر داد:

  برگزاری اجلاس وزاری فرهنگ کشورهای آسیایی

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز «نخستین نشست فرهنگی مقامات ارشد مجمع گفتگوی همکاری آسیا» در تهران و از فردا خبر داد و افزود: این اجلاس با شعار «آسیا کانون فرهنگ انسانی» برگزار می‌شود تا بگوییم ما منادی تفاهم و همگرایی و تعاملات فرهنگی هستیم.

 • رجال الغیب

  کتاب «رجال الغیب» نوشته ویلیام چیتیک درباره فلسفه و اندیشه‌های سنت‌گرایی با ترجمه سیدامیرحسین اصغری منتشر شد. این کتاب البته علاوه بر نوشتار چیتیک، پاسخ نصر به او را نیز در بر دارد. همچنین مترجم مقدمه‌ای مفصل را با عنوان «علم و فناوری مدرن از منظر مکتب سنت‌گرایان، با تأکید بر فلسفه سیدحسین نصر» بر کتاب افزوده است.

 • نگاه‌بان اندیشه

  همه ساله در سالگرد شهادت استاد مطهری، مراسم بزرگداشتی برای آن شهید بزرگوار برگزار می‌شود، اما همچنان می‌بینیم پس از بیش از 30 سال از شهادت وی، هنوز خلأ وجود او برای جامعه فکری محسوس است و هنوز مطهری برای جامعه امروز ما مساله آموز است. براستی ویژگی منحصربه‌فرد مطهری چه بود که از او متفکری استثنایی ساخته بود؟

 • بدعت‌های تازه در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

  بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان آخرین نمایشگاه در دولت‌های نهم و دهم در حالی در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) به روزهای میانی خود نزدیک می‌شود که شاهد برخی بدعت‌ها در شکل و محتوای برگزاری آن هستیم؛ بدعت‌ها و رویدادهایی که هم می‌توان با نگاه مثبت به آنها نگریست و هم رویه منفی آنها تا حدی نمایان است.

 • هنرمند ابزار انتخاباتی نیست

  این روزها و با نزدیک شدن به روزهای انتخابات، بسیاری از نامزدها تلاش می‌کنند خود را به هنرمندان نزدیک کنند. بسیاری از آنان سعی می‌کنند طوری وانمود کنند که دغدغه فرهنگی دارند و همواره به هنر و هنرمند توجه داشته‌اند.

 • در خانه فرهنگ عظیمی برگزار می شود:

  نمایش فیلم مرغ سحر در «اتاق مستند»

  در دومین نشست «اتاق مستند» فیلم «مرغ سحر» ساخته «مهدی باقری» پس از نمایش در خانه فرهنگ دکتر عظیمی نقد و بررسی می شود.

 • در چهارمین فرهنگسرای کتاب برگزار می شود:

  رونمایی تمبر فعالیت های مدیریت شهری در حوزه کتاب و کتابخوانی

  تمبر فعالیت‌های شهرداری تهران در زمینه کتاب و کتابخوانی، همزمان با برپایی چهارمین فرهنگسرای کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.

 • با احمد نادعلیان در جزیره هرمز

  ییلاق و قشلاق می‌کنم

  احمد نادعلیان چهره شناخته شده‌ای در هنر محیطی است. او هر سال جشنواره‌های بسیاری در پلور و جزیره هرمز برگزار می‌کند و هنرمندان بزرگ جهان را به ایران می‌کشاند. مرکز او در جزیره هرمز به پاتوقی برای اهالی هنر و طبیعت‌دوستان تبدیل شده است.

  • گفتگو
 • از گلستان تا نیاوران

  گالری‌گردی این هفته را به دو نمایشگاه نقاشی و یک نمایشگاه عکس و ویدئوآرت اختصاص داده‌ایم و سری به گالری گلستان، شکوه و فرهنگسرای نیاوران زده‌ایم و اطلاعاتی مختصر درباره نمایشگاه‌های آنها به دست آوردیم تا راهنمای کوچکی برای معرفی به شما باشیم.