• بدعت‌های تازه در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

  بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان آخرین نمایشگاه در دولت‌های نهم و دهم در حالی در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) به روزهای میانی خود نزدیک می‌شود که شاهد برخی بدعت‌ها در شکل و محتوای برگزاری آن هستیم؛ بدعت‌ها و رویدادهایی که هم می‌توان با نگاه مثبت به آنها نگریست و هم رویه منفی آنها تا حدی نمایان است.

 • هنرمند ابزار انتخاباتی نیست

  این روزها و با نزدیک شدن به روزهای انتخابات، بسیاری از نامزدها تلاش می‌کنند خود را به هنرمندان نزدیک کنند. بسیاری از آنان سعی می‌کنند طوری وانمود کنند که دغدغه فرهنگی دارند و همواره به هنر و هنرمند توجه داشته‌اند.

 • در خانه فرهنگ عظیمی برگزار می شود:

  نمایش فیلم مرغ سحر در «اتاق مستند»

  در دومین نشست «اتاق مستند» فیلم «مرغ سحر» ساخته «مهدی باقری» پس از نمایش در خانه فرهنگ دکتر عظیمی نقد و بررسی می شود.

 • در چهارمین فرهنگسرای کتاب برگزار می شود:

  رونمایی تمبر فعالیت های مدیریت شهری در حوزه کتاب و کتابخوانی

  تمبر فعالیت‌های شهرداری تهران در زمینه کتاب و کتابخوانی، همزمان با برپایی چهارمین فرهنگسرای کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.

 • با احمد نادعلیان در جزیره هرمز

  ییلاق و قشلاق می‌کنم

  احمد نادعلیان چهره شناخته شده‌ای در هنر محیطی است. او هر سال جشنواره‌های بسیاری در پلور و جزیره هرمز برگزار می‌کند و هنرمندان بزرگ جهان را به ایران می‌کشاند. مرکز او در جزیره هرمز به پاتوقی برای اهالی هنر و طبیعت‌دوستان تبدیل شده است.

  • گفتگو
 • از گلستان تا نیاوران

  گالری‌گردی این هفته را به دو نمایشگاه نقاشی و یک نمایشگاه عکس و ویدئوآرت اختصاص داده‌ایم و سری به گالری گلستان، شکوه و فرهنگسرای نیاوران زده‌ایم و اطلاعاتی مختصر درباره نمایشگاه‌های آنها به دست آوردیم تا راهنمای کوچکی برای معرفی به شما باشیم.

 • خواب‌هایی بر بوم نقاشی

  این روزها در گالری‌گردی‌های پایتخت چیزی که بیشتر به چشم می‌آید موج بزرگ و نویی از نمایش آثار زنان و دختران نقاش است که از آن می‌توان به یکی از ویژگی‌های خاص جامعه هنرهای تجسمی ایران در این روزها یاد کرد.

 • حُجربن عَدی که بود و چگونه فرزندش را قربانی امیرمومنان(ع) کرد؟

  حجر از صحابی مخلص و با وفای رسول خدا(ص) بود و پس از رحلت ایشان پیوسته در کنار علی(ع) و از یاران خاص و علاقه‌مندان وفادار امیرمؤمنان بشمار می‌رفت، بنابراین علاقه او به علی(ع) و جاذبه علی در دل او، مثل سایر علاقه‌ها و مانند سایر جاذبه‌ها نبود، بلکه این پیوند و کشش و رای همه محبت‌ها و پیوندها و عادی بود.

 • بن کتاب به دانشجویان نرسید

  با هیچ معادله منطقی سازگار نیست که امسال بن‌های کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دست بسیاری از شهروندان برسد، اما هیچ‌کدام از جمعیت چهار‌میلیون و 400 هزار نفری دانشجویان ـ به عنوان یکی از فرهنگی‌ترین اقشار جامعه- سهمی از بن‌های خرید کتاب نداشته باشند.