• مراسم تشییع پیکر شهنواز تار ایران

  پیکر استاد شهناز در بهشت زهرا آرام گرفت

  مراسم تشییع پیکر زنده یاد استاد جلیل شهناز صبح امروز پنجشنبه با حضور جمع زیادی از علاقه مندان وهنرمندان موسیقی از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

 • نگاهی به کارکردهای شریعتی در جریان روشنفکری ایرانی

  سایه ‌سنگین ‌آقای ‌روشنفکر‌

  در تعریف روشنفکری تعابیر متفاوت و متناقضی بیان شده است. عده‌ای روشنفکری را معطوف به نهضت روشنگری اروپا و عده‌ای در ذیل تفکر انتقادی و مواجهه مصلحانه مداوم با اجتماع تعریف کرده‌اند. برخی هم روشنفکری را در نخبگی و فرزانگی ـ نسبت به عامه مردم ـ دیده‌اند.

 • غربت شریعتی در روزگار ما

  هراکلیتس، همان فیلسوف بزرگی که سلطنت و پادشاهی را به نفع برادر خود رها کرد تا به حکمت و تفکر بپردازد، درباره مردم دیار خویش، اِفِسُس چنین می‌گوید: «مردان بالغ اِفِسُس کار خوبی خواهند کرد اگر خود را یکایک حلق‌آویز کنند و شهر را به جوانک‌های بی‌ریش [نوجوانان و جوانان تازه به سن بلوغ رسیده، و نسلی جدید] بسپارند. زیرا آنان هرمودرس، بهترین مرد در میان خود را راندند، در حالی که می‌گفتند، ما کسی را که از همه‌مان بهتر باشد، نمی‌خواهیم؛ اگر چنین کسی هست، بگذارید جای دیگر و در میان دیگران باشد.»

 • شریعتی از مذهب چه می‌خواهد؟

  هنگامی که سخن از روشنفکری دینی می‌شود، یکی از اولین نام‌هایی که به ذهن متبادر می‌شود، نام شریعتی است. بی‌شک درک تفکر شریعتی بدون در نظر گرفتن نگاه او به مذهب، ناممکن است. او یک متفکر مذهبی است و مذهب برای او یک دغدغه مهم است.

 • شبیه‌ترین گل سرخ به بهار

  ای از تبار سرخ‌ترین گل‌های محمدی! تقویم‌ها در روز میلادت به تپش درمی‌آیند. درخت‌ها جوانه می‌زنند و تصویری از تو به وسعت تاریخ در ذهن خاموش زمین نقش‌می‌بندد.

 • وقتی مردم خلبان ایرانی را اشتباهی کتک زدند

  در حالی که روی زمین افتاده و از درد به خود می‌پیچیدم، ناگهان خود را در احاطه مردم محلی دیدم. آنها با دیدن صحنه فرود من به خیال این که عراقی هستم جهت دستگیری‌ام به سمت من دویده و حالا در اطرافم قرار داشتند.

 • نامه دردمندانه قرائتی درباره مهجوریت قرآن

  در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن از سوی مفسر قرآن و رئیس ستاد اقامه نماز حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، نامه سوزمندانه و در خور تأملی به فرهنگیان قرآنی جامعه به ویژه مبلغین و دلسوزان قرآن نوشته اند.

 • به بهانه سالگرد دکتر علی شریعتی

  شریعتی؛ متفکر محبوب فراموش ناشدنی

  دکتر علی شریعتی نقشی اساسی در بیدارگری اسلامی و طرح اسلام به عنوان یک ایدئولوژی پویا و کارساز داشته و به حق یکی از بزرگترین متفکران تجدید حیات اسلام در جهان معاصر است.