• باستان شناسان خبر دادند

  کشف یک اردوگاه تاریخی ارتش ایران در فلسطین

  باستان شناسان با بررسی بقایای باستانی تپه ای به نام «تل کیسون» در سرزمین تاریخی فلسطین، یک اردوگاه ارتش 2500 ساله کشف کرده اند که احتمال زیاد می دهند متعلق به ارتش ایران بوده است.

 • وجود سرویس‌های بهداشتی مناسب یکی از ملزومات توسعه صنعت گردشگری است

  صنعت گردشگری و توالت های بین راهی

  تقویم مناسبت‌های جهانی را که ورق بزنید با نامگذاری‌های عجیب و غریب و گاه به ظاهر خنده‌داری مواجه می‌شوید؛ مثل همین امروز؛ 19 نوامبر که روز جهانی توالت نام گرفته.

 • جام‌جم به مناسبت روز جهانی کودک ارتباط این موضوع با گردشگری را بررسی کرده است

  لطفا «گردشگری کودک» فراموش نشود!

  کودکی، همانجایی که هر ناممکنی در آن ممکن می‌شود، ساحت امنی است که بسیاری از ما بزرگسالان هم، گاه با ناملایمت‌ها و فشارهایی که زندگی بر ما وارد می‌کند به فضای آن دوران پناه می‌بریم.

 • آقابزرگ؛ نامی متفاوت برای یک مسجد در کاشان

  حیاطِ حیات‌بخش «آقابزرگ»

  میان کوه‌های کرکس و کویر مرکزی، شهری با قدمت هزاران ساله وجود دارد. شهری با آب و هوایی گرم و بیابانی و البته بسیار کم‌آب که بنا بر گفته‌ها و شنیده‌ها، در گذشته و در فصل تابستان عقرب از زمین آن می‌جوشیده! توصیفی که شما را برای دیدن شهری مخروبه و به‌دور از آبادانی آماده می‌کند.

 • ارز یا ریال ؛ مسأله این است

  پرداخت یورو یا ریال توسط گردشگران و مسافران خارجی برای اقامت در هتل‌های کشور که این روزها ورد زبان هتلداران، فعالان و متولیان گردشگری در کشور شده، چالش و مساله جدیدی نیست و هر بار که اقتصاد کشور با کاهش ارزش پول رسمی، آسیب‌پذیر شده و تورم و رکود، صنایع کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده،‌ یک بار دیگر در صدر اخبار مربوط به حوزه گردشگری قرار گرفته است.

 • مسجد جامع بروجرد؛ نگین معماری غرب ایران

  آتشکده‌ای که مسجد شد

  به خاطر دارم چند سال قبل، اول هر ماه در خانه ما مجلس روضه‌خوانی برگزار می‌شد که برای برگزاری آن مقدماتی نیاز بود. هرچند تمامی لوازم بسیار سریع مهیا شد، اما سماور بزرگ آن چیزی بود که کار سفره ما را لنگ می‌کرد و از آنجا که پدر اعتقادی به کرایه کردن و قرض گرفتن وسایل روضه نداشت، تصمیم بر آن شد که برای خرید یک سماور بزرگ راهی شهر ورشو و شهر سماور ایران یعنی بروجرد شویم.

 • کائینی در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین مطرح کرد:

  روایت یهودیان و یونانی‌ها در کنار چند سنگ نوشته، تنها منابع درباره کوروش

  یک پژوهشگر تاریخ گفت: درباره کوروش به جز چند سنگ نوشته، تاریخ نگاری‌های یونانی و همچنین تبلیغات سیاسی یهودی‌ها چیز دیگری در دست نیست.

 • گفت و گوی جام جم با بانوی کارآفرین

  یادگاری بر این گنبد مینا

  میناکاری، هنر آتش و خاک است. بر آمدن رنگ‌هایی شگفت انگیز و درخشان که یادآور آسمان است؛ آسمانی آبستن گلستان که می‌تواند ساعت‌ها چشم‌ها را خیره کند؛ هنری پنج هزار ساله که کماکان علاقه‌مندان زیادی را از سراسر دنیا جذب خود می‌کند و هنرمندان و صنعتگران زیادی در کشورمان به تولید آن مشغولند. این هنرِ دست زیبا و ظریف اگرچه بیشتر تولید و کار دست زنان هنرمند است، اما بازار کار و صادرات و سودآوری‌اش اغلب در دست مردان است.

 • استقرار یک سرایدار در ساختمان آرامگاه مشروطه مانع از اجرای عملیات مرمت آن شده است

  شهدای مشروطه درگیر مشکلات حقوقی

  خیابان کمالی در منطقه 11 تهران قصه‌ای غریب دارد؛ قصه‌ای که راویانش اکنون در خواب و خاک در آرامگاهی در بن‌بست شهید سیدمحمد ابراهیمی آرامیده‌اند؛ گمنام و ناشناخته. راویان این قصه، صوراسرافیل و ملک‌المتکلمین؛ دو نفر از روزنامه‌نگاران عصر مشروطه‌اند که اگرچه در کتب و مقالات سیاسی تاریخی نامشان بسیار تکرار شده اما برای همسایه‌گان‌شان در محل کمالی آشنا نیست. همکار‌مان خانم خباز سراغ اهالی خیابان کمالی و همسایگان این دو روزنامه‌نگار شهید رفته و با آنها گپ و گفتی زده که مشروح آن را در صفحه 13 جام‌جم می‌خوانید. اما در این صفحه ما سراغ آرامگاه در حال تخریب آنها رفته‌ایم که قرار بوده مرمت شود، اما ... .