• گزارش جام‌جم از وضعیت غم‌انگیز این روزهای مسجد کبود

  زخم‌های کبود این مسجد

  مسجد کبود، مسجد جهانشاه یا مسجد آبی؛ فرقی نمی‌کند چه بنامیدش، با هرنام صدایش کنید، باشکوه است و زیبا، با قدمتی 600 ساله و هنوز محکم و مقاوم و پابرجا.

 • کارشناسان در گفت‌وگو با جام‌جم از پیامدهای روند افزایشی تقاضای سفرهای خارجی می‌گویند

  مرغ همسایه همچنان غاز است!

  درحالی آمار واقعی تعداد گردشگران خروجی کشورمان طی نوروز امسال همچنان در هاله‌ای از ابهام مانده که برخی رسانه‌های خارجی از رشد قابل توجه ورود ایرانیان به داخل مرزهای خود در این ایام خبر داده و روند روبه رشدی از ورود گردشگران ایرانی را به کشورشان پیش‌بینی کرده‌اند. به‌عنوان مثال رسانه‌های گرجستان، ششمین مقصد گردشگری ایرانیان، ماه گذشته نوشتند ورود گردشگران ایرانی در ایام نوروز 97 نسبت به سال گذشته 50 درصد رشد داشته و به رقمی معادل 60 هزار نفر رسیده است.

 • امروز همزمان با تولد سیمین دانشور خانه‌موزه سیمین و جلال افتتاح می‌شود

  چراغ این خانه سرانجام روشن شد

  حالا دیگر چراغ خانه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد برای همیشه روشن و زندگی در آن جاری خواهد شد؛ پر از رفت و آمد و همهمه و هیاهوی شاعران و نویسندگان و مردم فرهنگ دوست؛ مثل همان وقت‌ها که خودشان دو تا بودند و بساط شعر و شاعری و گپ و گفت‌های سیاسی و فرهنگی شان با دوستانی چون فروغ و شاملو و نیما و آتشی و هدایت و بهرنگی و الخاص و گلستان به راه بود.

 • در حد بضاعتمان تلاش‌ کردیم

  کمیته تبلیغات و امور بین‌الملل تبریز 2018، کار خود را از یکسال و نیم پیش و پس از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام آغاز کرد.

 • با سخنرانی رئیس جمهور در جشن رویداد « تبریز 2018» صورت گرفت

  دعوت رسمی از جهان برای سفر به تبریز

  روحانی اگرچه سخنرانی خود در جشن رویداد «تبریز2018» را با سخنانی سیاسی درخصوص مشکلات و چالش‌های خاورمیانه، برجام و زیادی خواهی‌های ترامپ و برخی دولتهای عربی در منطقه آغاز کرد، اما سرانجام به مبحث مهم گردشگری و رویداد تبریز 2018 هم وارد شد و با سخنانی که بر زبان راند، نشان داد با موضوع مهم گردشگری، بویژه داشته‌های گردشگری تبریز و آذری زبان‌های کشورمان بیگانه نیست؛ در گفته‌های او به همه چیز اشاره شد و چیزی از قلم نیفتاد؛ از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی تبریز و آذربایجان گرفته، تا ظرفیت صنعتگری، صنایع دستی، مشاهیر ادبی و علمی آذربایجان چون شهریار، همچنین اخلاق مداری مردمان آن دیار، تمییز و بدون متکدی بودن تبریز و حتی کوفته تبریزی. راستی روحانی در گرماگرم بحث گردشگری‌اش، پای ترامپ را هم وسط کشید و گفت توسعه گردشگری توام با اخلاق و فرهنگ ما ایرانیان می‌تواند بداخلاقی‌ها و بدخواهی‌های ترامپ را هم خنثی و بی تاثیر کند.

 • تبریز در جهان اسلام گل کرد

  امروز همه در تبریز هستند؛ از رئیس‌جمهور روحانی و اعضای دولت وی گرفته، تا مقامات ارشد میراث‌فرهنگی و گردشگری و نمایندگانی از 20 کشور جهان، تا مجری و شاهد آیین افتتاحیه رویداد فراملی «تبریز2018» باشند.

 • این گردشگری کمکی به بندرترکمن و آشوراده نکرد

  از بندر ترکمن فقط نامی به جا مانده و بس. بندری که سال‌ها پیش تجاری بود و برای خودش بروبیایی داشت. کشتی‌ها و لنج‌های مسافربری هر روز در این بندر پهلو می‌گرفتند و کسب و کار مردم به راه بود. اما با خشک شدن خلیج گرگان و عقب رفت آب دریای خزر در سال‌های اخیر، در بندر برای همیشه تخته می‌شود بدون این‌که کسی بپرسد چرا؟ و چه بلایی سر افرادی که آنجا کسب و کاری داشتند آمد؟

 • هویدا شدن لایه‌های شهر باستانی اهواز همزمان با احداث خط متروی این شهر

  هرمز اردشیر بیدار می‌شود

  اگر قدمت شهر اهواز را حتی از خود اهوازی‌ها بپرسی، شاید ذهنشان از دوران قاجار فراتر نرود؛ نه‌تنها ذهن و خاطر اهوازی‌ها، که آثار و بناهای برجای مانده در قدیمی‌ترین بافت‌های شهر هم گویای همین امر است. اما این نظری است که از روی مشاهدات روی زمین می‌توان به آن رسید، زیر شهر اهواز اما غوغایی است. واقعیت این است که در زیر شهر خسته و جنگ زده اهواز، شهری باستانی با هیاهویی خاموش آرام گرفته، بی‌صدا اما منتظر سربرآوردن از خاک و رخ تاباندن به اهل شهر و جهانیان حتی.

 • تخت جمشید؛ چشم به راه دولت

  استان فارس و آثار و محوطه‌ها و بناهای تاریخی آن در اولین روز از سال نو شاهد رویدادی بود که می‌تواند نویدبخش افقی روشن برای این خطه و میراث تاریخی و فرهنگی‌اش باشد، و آن سفر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استان فارس و بازدید از آثار تاریخی فرهنگی این استان بویژه اثر جهانی تخت جمشید و مجموعه باستانی نقش رستم بود.

 • بی‌هویتی در کمین پایتخت

  تهران با توجه به این که از دویست و اندی سال پیش پایتخت ایران است، یکی از مهم‌ترین نقاط در ایران به شمار می‌رود که باید به حفظ میراث فرهنگی آن پرداخت. چرا که تهران پایتخت ایران است و الگویی برای کل این سرزمین به شمار می‌رود، بنابراین هر کار و فعالیت خوب یا بد در تهران می‌تواند الگویی برای کل کشورمان باشد و شبیه آن در سایر جاها نیز اجرا شود.

 • فرصتی که در تعطیلات می‌سوزد

  «شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی» عنوانی است که در سال جاری میلادی کلانشهر تبریز آن را با خود یدک می‌کشد؛ عنوانی که بر اساس فاکتورهای مختلف چون سابقه تاریخی، آثار و بناهای خاص و منحصربه‌فرد، تمیزی، ساختمان‌های مدرن و... به آن داده شده است.

 • گفت‌وگوی جام‌جم با مدیرکل پیشین اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی

  توفیق ‌گردشگری در گرو تشکیل وزارتخانه است

  درحالی که براساس اهداف تعیین شده تا پایان سال 1404 قرار است کشورمان میزبان 20 میلیون گردشگر باشد، همچنان آمارهای اعلام شده از میزان جذب و توسعه صادرات نامرئی ایران، متناسب با برنامه‌ یاد شده نیست. موازی‌کاری، تغییرات مکرر روسای سازمان میراث فرهنگی، بی‌توجهی مسئولان به پیش‌نیازهای توسعه گردشگری همه و همه مواردی هستند که از آنها به عنوان موانع تاثیرگذار در رشد صادرات نامرئی یاد شده است. درهمین حال برخی معتقدند اگر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود، قطعا ناتوانی‌های موجود کاهش یافته و گردشگری ایران می‌تواند به قله‌های موفقیت دست یابد.