• آمریکا از ماشین‌ها و گریه‌ها خفه می‌شود

  آمریکا علیه آمریکا

  با کمی چشم‌پوشی می‌توان چنین گفت که کشور آمریکا از بدو کشف و بنیانگذاری یکی از مهم‌ترین سوژه‌های هنر و شعر اعتراضی بوده است. آمریکا به مثابه‌ سرزمینی تمامیت‌خواه چه از نظر سیاسی و چه از حیث اقتصادی همیشه در تیررس هنرمندان، نویسندگان و شاعران جهان بوده است. این موضوع در قرن بیستم -خصوصا نیمه‌ دوم- آنچنان پربسامد شد که «آمریکا» بیش از آن‌که در متون ادبی به شکل اسمِ خاص بروز کند، معنایی استعاری و سیاسی پیدا کرد.

 • مرتضی سرهنگی مدت‌هاست با معرفی آثار ارزشمند از آنها حمایت می‌کند

  باغبان ادبیات دفاع‌مقدس

  مدیر دفتر هنر و ادبیات پایداری حوزه هنری مدتی است در سلسله نشست‌های «شبی با نویسنده» کتاب‌های خوب دفاع مقدس را معرفی و بررسی می‌کند.

 • یار مهربان به روایت آمار + اینفوگرافیک

  کتاب و کتابخوانی زیربنایی برای توسعه فرهنگی تمدن‌های مختلف است، از این رو، مسئولان همواره در تلاش هستند با استفاده از راهکارهای مختلف زمینه توسعه آن را در جامعه فراهم کنند. این درحالی است که به گفته کارشناسان پیش نیاز اینکار اطلاع از آمار‌های دقیق و تدوین نقشه راهی منطقی و عملی براساس این اطلاعات است.

 • با شهرام شفیعی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان

  بچه‌ها؛ این فیلسوف‌های کوچولو

  نوشتن برای بچه‌ها دنیای خاص خود را دارد. باید ذهن و دلت را که حالا سن و سالی از او می‌گذرد، دوباره به خیال کودکان نزدیک کنی تا بتوانی جوری برای آنها بنویسی که حرفت را باور کنند و خیالشان را به خیالت نزدیک کنند و دلشان بهت قرص شود که قرار نیست خودت را بالاتر از آنها بدانی و بهشان بگویی چه کنند و چه نکنند! وقتی نویسنده کودک و نوجوان می‌شوی باید آنقدر عاقل باشی که پدر و مادرها قبولت کرده و حرف‌های خودشان را به وسیله کتاب‌های تو به کودکانشان منتقل کنند.

 • زهره درانی در گفت و گو با جام جم آنلاین خبر داد:

  خلق «آوازه فاخته» در طهران قدیم

  زهره درانی، داستان نویس خوب کشورمان که پیش از این نام او را با آثاری مانند «سالومه»، «دیبا» ، «شاهراه تردید» و ... شنیده ایم این روزها یک کتاب متفاوت و مهم را در دست نگارش دارد.

 • بررسی 3 شعر ناخوانده از 3 شاعر عرب‌زبانِ «ادبیات پایداری»

  شاعرانـی که می‌نویـسند و می‌مـیرند!

  در میان شاعران موسوم به شاعران ادبیات پایداری که مسأله فلسطین و مظلومیت ملت فلسطین برای آنها اهمیتی ویژه‌ دارد، سه شاعر بیش از دیگران شهرت دارند: محمود درویش، علی احمد سعید معروف به آدونیس و فدوی طوقان.«ادبیات»، از دیرباز بستر مناسبی برای مطرح‌کردن ایده‌هایی در باب آزادی، استقلال، ستم‌ستیزی یا صلح بوده است؛ اما به قدمت همین مسأله، رویکردهای گوناگونی نیز برای اجرای محتواهایی از این نوع تجربه شده است.

 • بمب خبری ادبیات انقلاب پس از 30 سال ترکید

  از انتشار کتاب «شهریار و انقلاب ملت» دو سه ماهی می‌گذرد؛ کتابی که می‌توانست به‌عنوان بمب خبری همه رسانه‌های ادبی را درنوردد و کلی سر و صدا به راه اندازد ولی عجیب است که هنوز هم هیچ رسانه‌ای به آن نپرداخته است. همین الان اسم کتاب را بردارید و در گوگل وارد کنید تا بدانید زیادی شلوغش نکرده‌ایم.

 • گفت‌وگو با نیلوفر شادمهری، نویسنده کتاب «خاطرات سفیر»

  دخترانه‌هایی با عطر روسری و قهوه

  آیا کشورهایی که داعیه آزادی دارند و برخی از آنها مانند فرانسه که خود را مهد دموکراسی می‌دانند به همه انسان‌ها حق می‌دهند آن طور که دوست دارند زندگی کنند؟ مثلا هر پوششی را که مناسب اعتقادات و باورهای دینی خود می‌دانند، انتخاب و از آن استفاده کنند؟

 • کتاب «خاطرات سفیر» نوشته نیلوفر شادمهری به چاپ ششم رسید

  نوشتن در پاریس؛ توفان در تهران

  لابد شما هم در این سال‌ها شنیده‌اید که می‌گویند شمارگان برخی کتاب‌ها کاذب است. این عده معتقدند برخی کتاب‌ها با پروپاگاندای نهادهای رسمی به جای این‌که به فروش واقعی برسند به انحای مختلف شمارگان خود را بالا می‌برند. ممکن است در برخی موارد و در چند چاپ مکرر بشود چنین شائبه‌ای را مورد بررسی قرار داد، اما انصاف نیست زحمات نویسندگان این کتاب‌ها را یکسره پای تبلیغات و سوگیری‌های تبلیغاتی گذاشت. اما چرا این موضوع را مطرح کرده‌ایم؟ اتفاق تازه‌ای افتاده است؟