• 2 حکیم تبریزی

  در آسمان فکری ایران زمین و از خطه آذربایجان دو یگانه درخشیدن گرفته‌اند که با وجود پرفروغی و عظمت علمی و روحی کمتر مورد توجه اذهان بوده‌اند. یکی از این بزرگان حکیم اشراقی ودود‌بن محمد تبریزی است (متعلق به بعد از 930 هـ . ق)، وجود این نادره دوران بر بسیاری از عرفا و دانشمندان پوشیده مانده و عده کمی با این فرزانه آذربایجانی آشنایی دارند.

 • وزیر ارشاد:

  2000 میلیارد تومان یارانه کتاب تخصیص دادیم

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشریح روند گرانی کاغذ و تأثیر آن بر میزان خرید کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی گفت: وزارت ارشاد بالغ بر 2000 میلیارد تومان نیز یارانه برای کتاب تخصیص داده تا علاقمندان بتوانند به راحتی کتاب های مورد نظرشان را در نمایشگاه کتاب خریداری کنند.

 • خطر ریزش مخاطب در نمایشگاه کتاب

  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که از آن با عنوان پربازدیدکننده‌ترین نمایشگاه کتاب جهان یاد می‌شود، امسال خلوت‌تر از دوره‌های قبل، در حال برگزاری است. کارشناسان هم در برابر این اتفاق از یک سو ابراز نگرانی می‌کنند و از سوی دیگر افت تعداد مخاطبان را گامی به سوی تخصصی شدن نمایشگاه ارزیابی می‌کنند.

 • خاطره‌ای از یک کتاب دزدی

  وقتی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فکر می‌کنم، اولین چیزی که به ذهنم می‌رسد، دیدن اقوام مختلف بلوچ، ترک، کرد و... با لباس‌های محلی‌شان است که همگی اینها نویدبخش وحدت ملی است. همچنین افرادی که به صورت خانوادگی از شهرستان برای خرید کتاب به‌تهران سفر می‌کنند، صمیمیت و بی‌ریایی ما ایرانیان را نشان می‌دهد.

 • در آپارتمان‌مان کتابخانه راه انداخته‌ام

  یکی از مشکلات ما این است که به جای کاشت محصول و داشت محصول، جشن برداشت محصول را می‌گیریم. این اتفاقی است که در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها رخ می‌دهد. در حالی که هر جشنواره و نمایشگاهی نوید برداشت یک محصول را می‌دهد. درست مثل زمان‌هایی که در ایران بیش از هر شغلی کشاورزی رایج بود و جشن برداشت برپا می‌شد.

 • یک سال کار پژوهشی پشتوانه​ رادیو کتاب است

  نیمه دوم سال گذشته بود که خبر راه‌اندازی و تاسیس رادیوکتاب باعث دلگرمی بسیاری از اهل مطالعه و کتابخوانی شد، چراکه از مدت‌ها قبل یکی از انتظارات اهالی کتاب و فعالان حوزه تألیف، چاپ و نشر داشتن یک رسانه اختصاصی در این حوزه بود.

 • ربع‌قرن نمایشگاه کتاب

  1- نمایشگاهی در آبان:اولین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سال 1366 آن هم نه در اردیبهشت که 14 آبان برگزار شد و با وجود این که درهای نمایشگاه فقط از ساعت 9 تا 17 برای بازدیدکنندگان باز بود، 500 هزار نفر از آن دیدن کردند.

 • نگاهی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  این 10 روز متفاوت و دوست‌داشتنی

  برای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بهار همیشه از اردیبهشت آغاز می‌شود، درست زمانی که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی گشایش می‌یابد، نمایشگاهی که از ماه‌ها قبل بسیاری از ناشران برای حضور در آن به تکاپو می‌افتند و بسیاری از مردم هم فهرست بلندبالایی از آثار و کتاب‌های مورد نیازشان را در جیب می‌گذارند و راهی نمایشگاه می‌شوند.

 • در جلسه امروز هیات نظارت بر مطبوعات

  مجوز انتشار 17 نشریه صادر شد

  در جلسه امروز هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز انتشار 17 نشریه صادر شد و تقاضای تغییر صاحب امتیازی و مدیرمسئولی برای 15 نشریه مورد بررسی و موافقت قرار گرفت.

 • رجال الغیب

  کتاب «رجال الغیب» نوشته ویلیام چیتیک درباره فلسفه و اندیشه‌های سنت‌گرایی با ترجمه سیدامیرحسین اصغری منتشر شد. این کتاب البته علاوه بر نوشتار چیتیک، پاسخ نصر به او را نیز در بر دارد. همچنین مترجم مقدمه‌ای مفصل را با عنوان «علم و فناوری مدرن از منظر مکتب سنت‌گرایان، با تأکید بر فلسفه سیدحسین نصر» بر کتاب افزوده است.

 • بدعت‌های تازه در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

  بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان آخرین نمایشگاه در دولت‌های نهم و دهم در حالی در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) به روزهای میانی خود نزدیک می‌شود که شاهد برخی بدعت‌ها در شکل و محتوای برگزاری آن هستیم؛ بدعت‌ها و رویدادهایی که هم می‌توان با نگاه مثبت به آنها نگریست و هم رویه منفی آنها تا حدی نمایان است.

 • در چهارمین فرهنگسرای کتاب برگزار می شود:

  رونمایی تمبر فعالیت های مدیریت شهری در حوزه کتاب و کتابخوانی

  تمبر فعالیت‌های شهرداری تهران در زمینه کتاب و کتابخوانی، همزمان با برپایی چهارمین فرهنگسرای کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.