• 0

10 موزه برتر دنيا

سه شنبه 30 خرداد 1391 ساعت 12:46
انگیزه‌های مختلفی می‌تواند گردشگران را برای دیدن یک منطقه ترغیب کند. آثار تاریخی؛ جاذبه‌های طبیعی یا ویژگی‌های انسانی یک منطقه، یا حتی نوع ساختار تکنولوژیک و وجود امکانات رفاهی می‌تواند انگیزه‌ای قوی برای سفر گردشگران باشد.

در این میان دیدن مواردی عجیب و کمی خارج از عرف زندگی روزمره نیز جاذبه‌ای است که با اضافه شدن به هر یک از موارد بالا می‌تواند ظرفیت گردشگری آن منطقه را افزایش دهد.

در کل فلسفه ماهیت وجودی موزه‌ها مبتنی بر مواردی از قبیل حفظ و نگهداری شایسته از اشیای موجود در آن و همچنین ارائه مجموعه‌ای دیدنی و جذاب به گردشگران و بازدیدکنندگان در کنار ارائه اطلاعات کافی و علمی به آنهاست.

موزه می‌تواند در بردارنده آثار تاریخی، طبیعی، حیات وحش، انسان‌شناسی یا علم و تکنولوژی باشد. موزه‌ها همواره یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگران در سفر به مناطق مختلف محسوب می‌شود.

در این شماره به معرفی 10 موزه برتر دنیا به انتخاب پایگاه اینترنتی Ask Men Become A Better Man می‌پردازیم.

موزه‌ریکس ‌آمستردام‌

این موزه با دارابودن مجموعه‌ای بیش از یک میلیون اثر هنری، تاریخی بزرگ‌ترین موزه کشور هلند به شمار می‌رود. شهرت بین‌المللی این موزه بیشتر به دلیل دارا بودن تعداد زیادی از تابلو‌های نقاشی بسیار ارزشمند از هنرمندان نامی و مشهور دنیاست.

برای نمونه در این موزه 20 تابلو از رامبراند به نمایش گذاشته شده است. موزه ریکس ‌سال‌1800 میلادی پایه‌گذاری شد و علاوه بر تابلو‌های نفیس نقاشی، تعداد زیادی از آثار هنری و مجسمه‌های ارزشمند و نفیس قرون وسطی و آثاری از سده‌های 18 و 19 میلادی هلند به نمایش گذاشته شده است.

اصلی‌ترین جاذبه گردشگری این موزه تابلوی دیدار شبانه رامبراند است که در آن با هنرمندی تمام تعدادی از جنگجویان را به تصویر کشیده است.

موزه هرمیتاژ سن‌پطرزبورگ

به‌رغم این که روسیه در طول تاریخ خود همواره به‌عنوانی واحدی مجزا از اروپا عمل کرده و ارتباط فرهنگی این کشور با سایر کشورهای اروپایی، چندان نزدیک و فشرده نبوده، موزه هرمیتاژ در سن‌پطرزبورگ توانسته است بیش از سه میلیون شیء ارزشمند هنری و تاریخی را از سراسر اروپا جمع‌آوری کرده و در مجموعه‌ای بی‌نظیر به نمایش بگذارد.

گستره اشیا و آثار به نمایش درآمده در این موزه بسیار وسیع و شامل آثاری از دوران پیش از تاریخ تا قرن بیستم می‌شود.

در این موزه شما می‌توانید آثار ارزشمند هنری ـ تاریخی از کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، انگلستان، اطریش، اسپانیا، ایتالیا و روسیه را ببینید که در این میان، وجود دو اثر اصلی از مجموع 12 اثر باقیمانده از لئوناردو داوینچی، اهمیت بسیاری دارد.

از این گذشته موزه هرمیتاژ به دلیل داشتن مجموعه بسیار ارزشمند و غیرقابل قیمت‌گذاری طلا، جواهر و آثار نقره که هر یک دارای پرداختی هنرمندانه و البته دارای ارزش تاریخی هستند نیز شایان توجه است.

موزه پرادوی مادرید

اگرچه این موزه مانند سایر موزه‌های پیشین دارای تعداد زیاد و میلیونی آثار ارزشمند نیست ولی می‌توان آن را پربازدیدترین موزه موجود در اسپانیا دانست.

بیشترین حجم آثار به‌نمایش درآمده در این موزه به تابلو‌های نقاشی تعلق دارد ولی در کنار این تابلوهای ارزشمند نقاشی، مجموعه‌هایی از سکه، مدال و آثار تزئینی نیز در برابر دیده بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

بین تابلو‌های نقاشی موجود در این موزه آثار مربوط به اسپانیا از نظر تعداد بیشتر از سایر آثار است و در این میان، تعداد زیادی از آثار هنرمندان اسپانیایی مانند گویا، ولاسکوز، موریلو و ال گرکو در این موزه گردآوری شده است.

در مجموع باارزش‌ترین شیء موجود در این موزه را می‌توان تابلوی ارزشمند سه خوشبخت از روبن دانست. تعداد زیادی از آثار این موزه توسط پادشاه اسپانیا توت تو لئو داوینچی به موزه اهدا شده است.

موزه اسمیت سونیان واشنگتن

برای توصیف اهمیت این موزه همین اندازه کافی است که عنوان شود موزه اسمیت سونیان بزرگ‌ترین مجموعه موزه و مرکز پژوهشی در دنیای موزه‌ها به شمار می‌رود. این موزه با دارا بودن 16 گالری و زیرمجموعه، 142 میلیون شیء را به نمایش می‌گذارد.

به تمامی بازدیدکنندگان این موزه توصیه می‌شود برای بازدید از آن حتما خود را برای پیاده روی از صبح تا شب برای بیش از دو روز آماده کرده و همچنین حتما از کفش‌های راحتی استفاده کنند زیرا بازدید از تمام بخش‌های این موزه در یک روز امکان‌پذیر نیست.

بخش‌های مختلف این موزه، طیف وسیعی از علم و هنر را در برمی‌گیرد.

برخی از این سالن‌ها عبارتند از: موزه هوا و فضا، موزه هنرهای آفریقا، موزه تئاتر، حیات‌وحش و... بتازگی بخشی مربوط به 11‌سپتامبر و تصاویر و اشیا و مدارک به جای مانده از این رویداد، به موزه اضافه شده است.

موزه ملی مصر

مصر و بقایای باستانی فراعنه به اندازه‌ای ​شهرت بین‌المللی دارد ​که یکی از اصلی‌ترین اهداف گردشگرانی که به آفریقا می‌روند، بازدید از این کشور محسوب ‌شود.

سال 1835 دولت مصر با تاسیس اداره عتیقه‌جات نگهداری از آثار باقیمانده از تمدن باستانی این کشور را به صورت علمی آغاز کرد و تقریبا سنگ بنای موزه ملی قاهره نیز در همین زمان گذاشته شد تا این که به مرور و با انجام اصلاحات آن چیزی که امروزه شاهد هستیم به عنوان موزه ملی مصر از سال 1900 به وجود آمد.

در این موزه از کمیت آثار و اشیا در حد میلیونی خبری نیست ولی کیفیت و ارزش یکصد و بیست هزار شیء تاریخی به نمایش درآمده در این موزه به اندازه‌ای است که آن را در رتبه ششم برترین موزه‌های دنیا قرار می‌دهد. این آثار شامل مجسمه‌های باستانی، ابولهول‌ها و هزاران شیء عتیقه دیگر از دوران پیش از تاریخ تا زمان سلطه رومیان است.

وجود اشیای به دست آمده از مقابر فراعنه و اشرافزادگان مصری بویژه آثار به دست آمده از مقبره فرعون توت‌عنخ‌آمون در کنار وجود مومیایی‌های بسیار دیدنی و باستانی، تجربه‌ای شگفت‌انگیز است که بازدید از این موزه را در ذهن هر گردشگری به عنوان یک تجربه متفاوت ثبت می‌کند.

موزه یوفیزی فلورانس

بیش از 60 درصد آثار ثبت شده در یونسکو در کشور ایتالیا قرار دارد و شهر فلورانس، اصلی‌ترین مرکز آثار تاریخی ـ هنری ایتالیا محسوب شده و در این میان موزه یوفیزی اصلی‌ترین موزه این شهر شناخته می‌شود.

بازدید از موزه یوفیزی برای بیشتر دوستداران هنر یک رویا محسوب می‌شود زیرا این موزه یکی از کامل‌ترین و بهترین مجموعه‌های نقاشی و مجسمه‌های خلق شده توسط هنرمندان بزرگی چون میکل‌آنژ، لئوناردو داوینچی، رافائل و رامبراند به شمار می‌رود.

 

 

هنرهای متروپولیتن نیویورک

موزه مشهور متروپولیتن سال 1870 میلادی تاسیس شد و بیش از دو میلیون شیء هنری، تاریخی از سراسر دنیا در این موزه گردآوری و به نمایش گذاشته شده است.

آثاری از چهارگوشه دنیا و با تنوعی حیرت‌انگیز و در برگیرنده طیفی وسیع از آثار هنر و معماری اسلامی گرفته تا نقاشی‌های کلاسیک اروپایی و آثار هنری آفریقا و شمشیر‌ها و خنجرهای ژاپن.

مشهورترین اثر ارزشمند این موزه را می‌توان تابلوی آدم و حوا اثر آلبرشت دوئر دانست.

 

‌ موزه بریتانیا

موزه بریتانیا که سال 1735 تاسیس شده را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های دنیا دانست که البته در گروه بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا نیز دسته‌بندی می‌شود.

گنجینه هفت میلیون شیء ارزشمند موجود در این موزه که به صورت چرخشی همواره چهار میلیون قطعه آن به نمایش گذاشته می‌شود، ازجمله ارزشمندترین گنجینه‌های موزه در سطح دنیا به شمار می‌رود.

وجود این طیف وسیع آثار هنری ـ تاریخی سبب شده است تا سالانه بیش از شش میلیون بازدیدکننده به این موزه مراجعه کنند که در نوع خود آمار قابل توجهی به حساب می‌آید.

آثار گوناگون این موزه به اندازه‌ای کامل است که هر یک از تمدن‌های باستانی مانند مصر، ایران، هند و... دارای سالن‌های مجزایی هستند که برخی از آثار موجود در آن حتی در موزه‌های کشور اصلی این تمدن‌ها وجود ندارد.

موزه واتیکان

موزه شهر واتیکان شامل 22 مجموعه جداگانه از آثار تمدن‌های مختلف ازجمله مصر، اتروسک‌ها و... است. البته بخش عمده موضوعات این موزه را می‌توان آثار مربوط به مسیحیت دانست.

گنبد نقاشی شده میکل‌آنژ که یکی از بزرگ‌ترین آثار هنری دنیا به شمار می‌رود در این موزه قرار گرفته و در کنار این اثر ارزشمند، دهها نقاشی و تندیس از سایر نقاشان و پیکرتراشان مشهور اروپا در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

 

موزه لوور پاریس

موزه لوور را می‌توان مشهورترین موزه دنیا دانست و بدون تردید وجود نام این موزه در صدر فهرست بهترین موزه‌های دنیا کاملا منطقی و قابل پذیرش است.

این موزه در ابتدا قصر یکی از پادشاهان سلسله بوربون‌ها در فرانسه بوده که در حدود 200 سال پیش به موزه تبدیل شد.

اشیای این موزه از سراسر جهان و مربوط به طیف وسیع زندگی انسان از ابتدایی‌ترین مرحله تمدن تا نیمه‌ابتدایی قرن نوزدهم را شامل می‌شود.

تقریبا از هر هنرمند مشهوری که در دنیا وجود دارد، می‌توان اثری در این موزه پیدا کرد و در این میان، بدون تردید مشهورترین اثر موجود تابلوی مشهور مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی است.

این جمله در مورد موزه لوور مشهور است که تنها با دیدن این موزه می‌توان نیمی از آثار هنری تمدن‌های مختلف جهان را دید.(جام جم - ضمیمه چمدان)

احسان محمدحسینی

به اشتراک گذاری
کد خبر : 671289348495490569
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: