• 0

در اقدامي ناگهاني

قصر فيليه خرمشهر تخريب شد

شنبه 15 آبان 1389 ساعت 14:58
بار دیگر بلدوزرها دور از چشم متولیان و دوستداران میراث فرهنگی کشور یک بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی را موسوم به قصر فیلیه خرمشهر ، برای همیشه تخریب کردند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان به مهر در اهواز گفت: گفته می شود تخریب قصر فیلیه خرمشهر که درمحوطه شرکت تاسیسات دریایی خرمشهر قرار دارد مورد اعتراض سازمان میراث فرهنگی قرارگرفته اما تاکنون واکنشی علنی توسط سازمان میراث فرهنگی آبادان در این مورد مشاهده نشده است.

مجتبی گهستونی افزود: تخریب قصر قاجاری فیلیه که در سال 1379 به شماره 2845 در فهرست آثار ملی ثبت شده بود در حالی صورت گرفت که بر خلاف گفته‌های مدیران میراث فرهنگی آبادان مرمت بخشی از این بنا از دو سال پیش آغاز شده بود.

وی اضافه کرد: انتظار می رفت این بنا با توجه به مرزی بودن آن و همچنین شدت حملات در زمان جنگ تحمیلی تخریب شود ولی همچنان استحکام خود را حفظ کرده و در وضعیت نسبتا خوبی به سر می‌برد در عین حال از نظر مرمتی و ساخت و ساز نیاز به رسیدگی فراوانی دارد.
 
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: قصر فیلیه در محدوده شلمچه در کنار اروند رود واقع است.

آجری کاری های این بنا از ویژگی های آن محسوب می شد که درب و پنجره‌های آن از چوب ساج و آبنوس ساخته شده و از آئینه‌ کاریهای سقف، داخل اطاق ها ، طارم و ایوان های آن با تمثال های پادشاهان قاجار برخوردار بود.

گهستونی یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی در سال 1387 هم مبلغ 400 میلیون تومان اعتبار برای یک اقدام غیر مرمتی در جوار قصر فیلیه به منظور ایجاد یک ساختمان جدید برای الحاق به قصر هزینه کرده بود تا پس از مرمت این بنا مهمانسرای کارکنان شرکت تاسیسات دریایی ایجاد شود.

ک‍‍اخ‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ در م‍ن‍طق‍ه‌ ف‍ی‍ل‍ی‍ه خ‍رم‍ش‍‍ه‍ر ب‍‍ا 81 س‍‍ال‌ ق‍دم‍ت‌ ی‍ک‍‍ی‌ ‌از ‌آث‍‍ار م‍ل‍‍ی‌ و ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ک‍ش‍ورم‍‍ان‌ ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار م‍‍ی‌ رود.

ک‍‍اخ‌ ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ در س‍‍ال‌ 1917 در زم‍ی‍ن‍‍ی‌ ب‍‍ا زی‍رب‍ن‍‍ا‌ی‌ 788 م‍ت‍ر م‍رب‍‍ع‌ در ک‍ن‍‍ار ن‍‍ه‍ر ف‍ی‍ل‍ی‍ه‌ خ‍رم‍ش‍‍ه‍ر ت‍وس‍ط م‍‍ع‍م‍‍ار‌ان‌ ‌اص‍ف‍‍ه‍‍ان‍‍ی‌ و ش‍ی‍ر‌از‌ی‌ س‍‍اخ‍ت‍ه‌ ش‍د.
 
ب‍ر‌ا‌ی‌ س‍‍اخ‍ت‌ ‌ای‍ن‌ ک‍‍اخ‌ ‌از م‍ص‍‍ال‍ح‍‍ی‌ ‌ه‍م‍چ‍ون‌ ‌آج‍ر و گ‍چ‌ ‌اس‍ت‍ف‍‍اده‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت. ب‍ن‍‍ا‌ی‌ م‍ذک‍ور در س‍‍ال‌ 1355 م‍رم‍ت‌ ش‍د و ب‍‍ع‍د‌ه‍‍ا م‍ورد ‌اس‍ت‍ف‍‍اده‌ د‌ان‍ش‍ک‍ده‌ ‌ع‍ل‍وم‌ دری‍‍ای‍‍ی‌ ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت.

ق‍س‍م‍ت ه‍‍ای‍‍ی‌ ‌از ب‍ن‍‍ا‌ی‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ک‍‍اخ‌ ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ در ‌اث‍ر ج‍ن‍گ‌ ت‍ح‍م‍ی‍ل‍‍ی‌ و ‌ع‍و‌ام‍ل‌ ج‍و‌ی‌ ت‍خ‍ری‍ب‌ ش‍د ول‍‍ی‌ پ‍س‌ ‌از پ‍‍ای‍‍ان‌ ج‍ن‍گ‌ ت‍ح‍م‍ی‍ل‍‍ی‌ ب‍‍ار دی‍گ‍ر م‍رم‍ت‌ شد. ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ پ‍س‍ر ح‍‍اج‌ ج‍‍اب‍ر‌ ن‍ص‍رت‌ م‍ل‍ک م‍ت‍ول‍د 1238 ‌ه‍ج‍ر‌ی‌ ق‍م‍ر‌ی‌ ی‍ک‍‍ی‌ ‌از و‌ال‍ی‍‍ان‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ب‍ود ک‍ه‌ ب‍ه‌ م‍دت‌ 29 س‍‍ال‌ ب‍ر ‌ای‍ن‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ح‍ک‍م‍ر‌ان‍‍ی‌ ک‍رد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 670778804070750577
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: