• 0

اين بار قاتل مرد بود

دستگيري دومين قاتل زنجيره‌اي قزوين

چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389 ساعت 17:31
حجت الاسلام اسماعیل صادقی دادستان عمومی و انقلاب قزوین با تائید وقوع دومین سری قتل های زنجیره ای در استان قزوین از دستگیری قاتل پنج زن مسن در استان قزوین خبر داد.

به گزارش مهر ، در حالیکه اجرای حکم اولین قاتل سریالی زنان مسن هنوز در قزوین نهایی نشده و در مرحله تجدید نظر و تائید دیوان عالی کشور قرار دارد دادستان عمومی و انقلاب قزوین از دستگیری مرد قاتلی که در سری دوم قتل های زنجیره ای و سریالی، پنج زن مسن را به قتل رسانده است پرده برداشت.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین که چند ماهی است با جدیت و پشتکار مسئولیت دادستانی قزوین را بر عهده گرفته است ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی گفت: با تلاش مجموعه ای از کارشناسان قضایی و انتظامی و امنیتی استان قاتل دوم سریالی زنان مسن در قزوین طی دو روز گذشته در شهر قزوین دستگیر شد.
 
وی در تشریح این قتل ها اظهار داشت: همزمان با وقوع قتل های زنجیره ای توسط مهین قدیری، این بار سری دیگری از قتل ها توسط یک مرد آغاز شد که اولین قتل زنان مسن در زمان سفر دوم رئیس جمهور به استان با کشته شدن یک زن مسن در تاریخ 16 اردیبشهت ماه سال 88 روی داد که (این زن به نام کیمیا که مهین قدیری قاتل سریالی قبلی  انتساب جنایت به خود را منکر شده بود) پس از حضور در مراسم استقبال و دادن درخواستی به رئیس جمهور مفقود می شود که یک روز بعد جسدش در جاده کمال آباد پیدا شد در حالی که حدود دو میلیون تومان از زیور آلات نامبرده به سرقت رفته بود.
 
وی افزود: قتل دوم سه ماه بعد روی داد و جسد زن 62 ساله ای در 14 مرداد ماه سال گذشته در حوالی آبیک پیدا شد و یک ماه بعد زن 57 ساله ای که جسدش در هشتگرد پیدا شده بود در زمره قتلهای سریالی قرار گرفت.
 
صادقی مقتول چهارم را زن مسنی با 47 سال سن عنوان کرد که توسط قاتل دستگیر شده کشته شده بود و جنازه اش در جاده بوئین زهرا پیدا شد و نفر پنجم هم زن 83 ساله ای بود که در شهر محمدیه به قتل رسیده بود.
 
دادستان عمومی و انقلاب قزوین تصریح کرد: آخرین قتل در تاریخ 23 فروردین ماه امسال در محمدیه رخ داد و تمامی مقتولین هم  دارای زیورآلاتی بودند که توسط قاتل به سرقت رفته بود.
 
صادقی درپاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص علت عدم اطلاع رسانی در این زمینه و سکوت خبری در استان در زمینه وقوع قتلها خاطر نشان کرد: انتشار هر گونه خبر می توانست منجر به عدم دستگیری و فرار قاتل شود لذا به دلایل امنیتی و قضایی صلاح بر این بود تا در سکوت خبری و حفظ آرامش روانی مردم تا زمان دستگیری آطلاعاتی منتشر نشود و تحقیقات ادامه یابد.(پیش از این فرمانده انتظامی استان و دادستانی وقوع قتلهای سریالی جدید در استان را تکذیب کرده بودند)
 
این مقام قضایی تصریح کرد: بعد از تعطیلات نوروزی با تشکیل کارگروه ویژه متشکل از بازرسان مجرب قضایی، کارگاهان پلیس و مسئولان نظامی و امنیتی به اطلاعات ارزشمندی برای دستگیری قاتل یا قاتلان دست بافتیم و خوشبختانه توانستیم بدون هر گونه اطلاعات مردمی و سرنخ آشکاری، قاتل را در منزلش دستگیر کنیم.
 
وی پیچیدگی این قتلها را بیشتر از قتل های سریالی قبلی دانست و افزود: نبود هر گونه سر نخ و ردی از مجرم و نیز عدم اطلاعات مردمی کار را سخت کرده بود که با لطف الهی و تجربیات کارشناسان توانستیم قاتل را به سرعت دسنگیر کنیم.
 
حجت الاسلام صادقی یادآورشد: یکی از یافته های ما استفاده قاتل از خودروی عمومی بود که پس از ماهها بررسی توانستیم خودروی وی را که یک دستگاه مینی بوس مسافرکشی بود شناسایی و ردیابی کنیم.قاتل که یک مرد 38 ساله اهل یکی از روستاهای استان قزوین و راننده مینی بوس است با مسافرکشی امرار معاش می کرده و دارای زن و یک فرزند پسر شش ساله است.

مشکلات مالی انگیزه قتل ها 

به گفته دادستان قزوین قاتل مهمترین انگیزه خود از قتل های سریالی در قزوین را مشکلات مالی عنوان کرده و اظهار داشته است: بعد از قتلها و فروش طلا و جواهر مسروقه و بدست آوردن پول نقد، احساس آرامش زیادی می کرده و هرگز از کار خود ناراحت نبوده است.
 
صادقی گفت: قاتل همه قتل ها را داخلی مینی بوس خود که شیشه های آن تماما توسط پرده پوشانده شده بود انجام می داد و با روحیه خشنی که داشت در دو مورد با خشونت و ضرب و جرح قربانیان خود پس از ارتکاب جنایت و سرقت زینت آلات مقتولین، آنها را در مناطق مختلف رها می کرده است.
 
وی در پاسخ به سئوال یک از خبرنگاران مبنی بر سلامت روانی مجرم یادآورشد: قاتل دستگیر شده در معاینات اولیه سالم به نظر می رسد و مشکل روانی ندارد و با آرامش جنایات خود را مرتکب می شده و در یک مورد با خونسردی حدود دو ساعت با جنازه خونین مقتول در شهر می گشته تا جای مناسبی برای انداختن جسد پیدا کند.  

قتل و تجاوز 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در خصوص تجاوز به عنف مقتولین هم گفت: متاسفانه در یک مورد شاهد تجاوز به یکی از مقتولان هم هستیم که تحقیقات کامل از متهم به صورت کاملا علمی توسط بازپرس همچنان ادامه دارد.
 
وی با اشاره به سابقه متهم اظهار داشت: قاتل دستگیر شده سابقه ایجاد مزاحمت با سلاح سرد برای بانوان را در پرونده خود دارد اما تاکنون به زندان نرفته است.
 
صادقی از حضور یک تیم جامعه شناس مجرب در خصوص بررسی پرونده قاتل قبلی (مهین قدیری) در استان قزوین خبر داد و گفت: این تیم کارشناسی موضوع قتلهای اخیر و وضعیت روحی و روانی و انگیزه قاتل جدید را نیز بررسی خواهد کرد که نتایج آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
 
این مسئول قضایی از دستگیری قاتل در ساعت 5 صبح روز 26 اردیبشهت ماه در منزل مسکونی اش واقع در شهرک مینودر قزوین (منزل زن قاتل قبلی نیز این منطقه بود) هم خبر داد و خاطر نشان کرد: بعد از دستگیری  متهم تعداد 12 نفر از افراد مظنون به همکاری با قاتل شامل افراد خانواده و مال خرها هم دستگیر شدند که بدلیل بی اطلاعی خانوده مقتول از جنایات صورت گرفته، پنج نفر از مظنونان به دلیل عدم دخالت در جنایات آزاد شده اند و به همراه قاتل در حال حاضر سه نفر از کسانی که طلای مسروقه را خریداری کرده اند به جرم همکاری با قاتل در بازدداشت به سر می برند. 

هشدار به مالخرها و طلافروشان متخلف

وی با هشدار به فروشندگان طلا در استان قزوین گفت: به تمامی طلافروشان استان بخشنامه شده تا از خرید بدون فاکتور زیورآلات و طلا از افراد ناشناس جدا خودداری کنند تا دراین گونه مواقع به جرم مشارکت و همکاری در جرم گرفتار قانون نشوند.
 
دادستان عمومی و انقلاب قزوین به تجمیع پرونده های قاتل سریالی زنان مسن هم اشاره کرد و گفت: از آنجا که قتلها در شهرهای مختلف استان رخ داده است پرونده های متعددی در شهرستان البرز، هشتگرد و قزوین تشکیل شده است که تلاش می کنیم با تجمیع پرونده ها در قزوین این پرونده مهم در شعبه دوم بازپرسی توسط یک یاز قضات باسابقه و مجرب رسیدگی شود.
 
صادقی از تلاش و همکاری پلیس آگاهی و جنایی و نیروی انتظامی قزوین در دستگیری قاتل تشکر کرد و گفت: با ادامه تحقیقات کارشناسی از قاتل دستگیر شده، پرونده یاد شده برای رسیدگی و صدور حکم با صدور کیفر خواست به سرعت به دادگاه کیفری ارجاع می شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین از قاطعیت و جدیت مسئولان قضایی برای رسیدگی سریع به این پرونده خبر داد و اضافه کرد: تلاش می کنیم با تسریع در روند رسیدگی حکم این قاتل همزمان با حکم زن قاتل جنایات قبلی( مهین قدیری) با هم اجرا شود.
 
وی گفت: مهین قدیری زن قاتل قتل های سریالی قبلی به شش بار اعدام در دادگاه کیفری محکوم شده که پرونده در مرحله تجدید نظر خواهی در دیوان عالی کشور است که پس از تائید در ملا عام اجرا خواهد شد و تلاش می کنیم با سرعت بخشیدن به پرونده مرد قاتل  این دو حکم همزمان اجرا شود.
 
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در ادامه این نشست خبری با بیان وضعیت جرائم در استان گفت: بیش از 50 درصد پرونده های تشکیل شده در دادسرا مربوط به جرائم مواد مخدر، سرقت  و ضرب و جرح و مزاحمت است که دادستانی عزم جدی دارد تا بدون اغماض با متخلفان در سال جاری با قاطعیت و جدیت با فروشندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر، سارقان و مزاحمان مردم برخورد کند. درصددیم حکم اسلامی قطع دست برای سارقان را در استان اجرا کنیم تا ریشه سرقت در این منطقه خشکانده شود.
 
حجت الاسلام صادقی از کاهش اطاله دادرسی در استان قزوین خبرداد و یادآورشد: با تلاش مجموعه همکاران قضایی مدت زمان رسیدگی به پرونده ها از دو ماه به 45 روز کاهش یافته است.
 
وی گفت: در سال گذشته در شعبه بازپرسی به 11 هزار و 630 فقره پرونده، دادیاری 15 هزار و 960 ذفقره، اجرای احکام 11 هزار و 46 پرونده  رسیدگی شده و مجموعه پرونده های مختومه به 38 هزارو 636 فقره رسیده است.

صدور 15 هزار رای در سال گذشته 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین از صدور 15 هزار رای در سال گذشته هم خبر داد و گفت: از مجموع این آرا که در حال اجراست ، هفت هزار مورد مربوط به اجرای احکام انقلاب و بقیه مربوط به مواد مخدر و احکام بر جای مانده بود.
 
وی تعداد بازداشتی های دو ماه امسال با سال قبل را مقایسه کرد و اظهار داشت: در سال گذشته 802 نفر و امسال یک هزار و 819 نفر بازدداشت و روانه زندان شدند که رشد 26 درصدی بیانگر عزم جدی دادستانی در برخورد با مجرمان است.
 
صادقی در خصوص دستگیری یکی از مسئولان حزب مشارکت در قزوین به اتهام رابطه نامشروع هم گفت: نامبرده به اتهام رابطه نامشروع در بازدداشت موقت به  سر می برد و رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد.
 
در سال گذشته شش فقره قتل دیگر هم رخ داده است که هنوز جزئیات بیشتری از انها منتشر نشده و کار تحقیقاتی و قضایی بر روی انها همچنان ادامه دارد که گفته می شود پس از این پرونده در اولویت رسیدگی جدی قرار خواهد گرفت.
 
وقوع دومین سری قتل های زنجیره ای در استان قزوین در یک سال گذشته ضرورت قاطعیت و جدیت مسئولان امنیتی و انتظامی استان و نیز دادگستری استان و آسیب شناسی و تحلیل کارشناسی موضوع را دوچندان می کند.
 
در حالی که مسئولان امنیتی و انتظامی در یک سال گذشته بر امن بودن استان و کاهش جرائم تاکید ویزه دارند ، وقو.ع این گونه حوادث که آرامش روانی مردم بویژه خانواده ها را تحت الشعاع قرار می دهد موضوع مهمی است که نیازمند برری همه جانبه کارشناسان و استادان فن است.
 
بویژه بررسی این موضوع که در این گونه مواقع اطلاع رسانی بموقع موجب فرار مجرم یا مجرمین و گم شدن سرنخ وقایع و یا بر عکس هوشیاری مردم و کمک به کشف سریعتر موضوع از مواردی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 670631133403187910
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: