• 0

مرتضي محجوب؛ مسابقه همزمان با 500 نفر

رکورد شکني بي‌نظير

شنبه 10 مرداد 1388 ساعت 00:10
روزی که احسان قائم‌مقامی، نخستین استاد بزرگ شطرنج کشورمان ایده بازی با کارپف یکی از مطرح‌ترین شطرنج‌بازان این رشته و قهرمان سابق جهان را مطرح کرد، برخی از اهالی ورزش این پیشنهاد او را یک بلندپروازی توام با غرور قلمداد کردند، اما بسیاری از کارشناسان نیز در سمت مقابل، این ایده را به منزله وارد نمودن شوکی اساسی به این رشته دانستند و اظهار امیدواری کردند با این حرکت مثبت شطرنج ایران به گونه‌ای از انزوا درآمده و در مسیر رشد و پیشرفت قرار گیرد. امروز و پس از گذشت تنها یک فصل از حرکت موفق قائم‌مقامی، مرتضی محجوب استاد بزرگ صاحب‌نام و قهرمان شطرنج کشور در سال 88، بر آن شده تا با روشی دیگر علاوه بر مطرح کردن نام شطرنج ایران در عرصه بین‌المللی، گامی موثر در جهت شناساندن بیش از پیش این رشته در کشورمان بردارد. انجام یک سیمولتانه (بازی همزمان)‌ با 500 حریف، رکوردشکنی جالبی است که قرار است با حضور نمایندگان کتاب رکوردهای گینس در محل برگزاری این رقابت بی‌نظیر به ثبت برسد، ضمن این‌که توضیحات تکمیلی در این خصوص را از زبان این استاد بزرگ جوان کشورمان می‌شنویم... .

آقای محجوب! لطفا در همین ابتدای گفتگو درخصوص مسابقه‌های سیمولتانه و این‌که رکورد فعلی آن در دست چه کسی است بگویید.

سیمولتانه به مسابقه‌ای می‌گویند که یک نفر به طور همزمان با چند نفر و در صفحه شطرنج‌های جدا از هم بازی می‌کند که اصطلاح فارسی آن مسابقه همزمان است. رکورد جهانی این مسابقه‌ها هم‌اکنون در دست استاد بزرگ کریل یورگی‌اف از کشور بلغارستان است که حدود 6 ماه قبل با 274 نفر به طور همزمان بازی کرد و طی این مسابقه 14 ساعته حدود 25 کیلومتر پیاده‌روی کرد و80 درصد امتیاز (که برای شکستن رکورد الزامی است) را کسب کرد.

و شما قرار است این رکورد را با چه تفاوتی بشکنید؟

در سیمولتانه 22 مرداد من با 500 شطرنج‌باز مسابقه خواهم داد که به احتمال زیاد 480 نفر از آنها شطرنج‌بازان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای و20 نفر دیگر نیز چهره‌های سرشناس ورزشی و هنرمندان محبوب کشورمان خواهند بود.*

چه انگیزه یا تفکر خاصی شما را به سمت و سوی این کار که ریسک بالایی را می‌طلبد، سوق داد؟

جهانی کردن نام شطرنج ایران مهم‌ترین انگیزه من در این حرکت است. با خودم عهد کرده بودم اگر مقام قهرمانی بزرگسالان در سال 88 را به دست آورم متعاقب آن کاری انجام دهم تا پس از حرکت زیبای احسان قائم‌مقامی، با ثبت یک رکورد بی‌نظیر به نام یک ایرانی بار دیگر نام ایران را در این رشته مطرح کنم و مطمئنم که در صورت موفقیت در این کار، شطرنج کشورمان در بعد همگانی نیز شاهد جهش قابل‌توجهی خواهد بود و این برای تمام اهالی شطرنج یک موفقیت بزرگ به شمار می‌آید. امیدوارم رسانه‌ها و جراید نیز با همکاری خوب خود در این زمینه کمک کنند تا شطرنج کشورمان نه مانند رشته‌های دیگر که تا حدودی بیش از پیش دیده شود و بستری مناسب برای رشد و توسعه بیشتر آن فراهم شود.

آیا برآوردی از زمان این مسابقه و مسافتی که در آن روز قرار است طی کنید در دست دارید؟

بله. طبق محاسبات من این مسابقه که از ساعت 9 صبح پنجشنبه آغاز می‌شود تا ساعت یک بامداد جمعه (مصادف با نیمه‌شعبان) ادامه خواهد داشت و در این مدت من باید حدود 40 کیلومتر پیاده‌روی کنم!

40 کیلومتر واقعا زیاد است! آیا برای این کار برنامه آماده‌سازی هم تدارک دیده‌اید؟

بله. از حدود 50 روز قبل تاکنون برنامه‌های ورزشی‌ام را تحت نظر یک مربی ورزش و یک کارشناس تغذیه آغاز کرده‌ام و روزانه حدود 3 ساعت تمرین بدنی و 2 ساعت پیاده‌روی را در برنامه‌ام دارم.

و فکر می‌کنید تا روز مسابقه به آمادگی بدنی لازم دست خواهید یافت؟

امیدوارم این‌گونه باشد و تا آن زمان در مطلوب‌ترین سطح آمادگی جسمانی قرار بگیرم، ولی شما خیلی نگران این مساله نباشید چرا که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده اولین گروه حاضر در محل مسابقه امدادگران اورژانس تهران هستند که به منظور کمک‌رسانی احتمالی در آنجا حضور خواهند داشت.

درخصوص بحث حامیان مالی این مسابقه هم توضیح دهید. آیا اسپانسری تا امروز برای حمایت از شما پا پیش نهاده است؟

خوشبختانه شبکه 3 سیما که همواره به عنوان حامی ورزش کشور شناخته می‌شود به عنوان اصلی‌ترین اسپانسر این مسابقه با 3 مرحله پخش مستقیم و در مجموع 3 ساعت، بهترین اطلاع‌رسانی را در این زمینه انجام خواهد داد که جا دارد همین جا از مدیریت این شبکه قدردانی مجددی داشته باشم ضمن این‌که سازمان تربیت بدنی نیز دیگر اسپانسر این مسابقه بوده و قرار است طی روزهای آینده حامیان دیگری هم به این جمع اضافه شوند.

با توجه به این‌که هریک از 500 شرکت‌کننده در این مسابقه حداقل دو همراه نیز خواهند داشت فکر نمی‌کنید حضور این نفرات در سالن مسابقه مشکلاتی را به وجود بیاورد؟

مطمئنم در صورت موفقیت در این کار شطرنج کشورمان در بعد همگانی نیز شاهد جهش قابل‌توجهی خواهد بود

قطعا همین‌طور است و لذا برای جلوگیری از ازدحام و فراهم بودن محیطی آرام و مناسب از هر جهت (که لازمه برگزاری مسابقه‌های شطرنج است) برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای است که شرکت‌کنندگان در سالن یادگار مجموعه ورزشی انقلاب حاضر شوند و همراهان آنها در یکی دیگر از سالن‌های این مجموعه و از طریقLCD جریان مسابقه را دنبال نمایند. البته قرار بر این است که همراهان علاقه‌مند به نوبت و در گروه‌های بسیار محدود حضور کوتاهی هم در سالن اصلی داشته باشند، ضمن این‌که دو کارشناس شطرنج نیز برای تفسیر بازی‌های مهم در سالن حضور خواهند داشت و سعی بر این است که نتایج بازی‌ها طی روز از شبکه 3 سیما به شکل زیرنویس به اطلاع دوستداران این رشته برسد.

نحوه ثبت‌نام در این رقابت چگونه خواهد بود و آیا شرایط خاصی برای ورود متقاضیان به این مسابقه وجود دارد یا خیر؟

ثبت‌نام کاملا رایگان بوده و از ابتدای مردادماه به صورت حضوری و اینترنتی آغاز شده است. کلیه شرکت‌کنندگان ملزم به تکمیل فرمی هستند که بر اساس آن تعهداتی را می‌پذیرند از جمله احترام به قوانین مسابقه. به عنوان مثال ورود تلفن همراه به سالن مسابقه اکیدا ممنوع است و اگر در جریان برگزاری با چنین موردی برخورد کردیم آن شخص بلافاصله از جریان مسابقه خارج و به بیرون سالن هدایت خواهد شد. لازم به ذکر است در پایان این رقابت به تمام شرکت‌کنندگان یک دست صفحه و مهره شطرنج با آرم مسابقه اهدا می‌شود، ضمن این‌که به مساوی‌ها و برنده‌ها هم جوایز ارزنده‌ای تقدیم می‌شود.

درخصوص تیم داوری چطور؟ چه تعداد داور قضاوت این سیمولتانه را بر عهده خواهند داشت؟

تیم داوری ما شامل یک سرداور، یک جانشین سرداور و50 داور رسمی فدراسیون شطرنج خواهد بود، یعنی برای هر ده میز یک داور در نظر گرفته‌ایم.

در هفته‌هایی که گذشت، شما و آقای قائم‌مقامی آخرین شانس خود را برای کسب سهمیه مسابقه‌های قهرمانی جهان از دست دادید. چرا به این توفیق دست نیافتید؟

همان‌طور که اشاره کردید، مسابقه‌های غرب آسیا که در کشور یمن برگزار شد، آخرین فرصت برای کسب سهمیه قهرمانی جهان محسوب می‌شد؛ ولی متاسفانه با کارشکنی‌های فدراسیون شطرنج یمن و عدم همکاری سفارت این کشور در تهران من و آقای قائم‌مقامی که در قسمت مردان از شانس‌های نخست کسب سهمیه بودیم براحتی از گردونه کنار گذاشته شدیم تا رقبای ضعیف ما به لطف پشتیبانی‌های صورت گرفته از آنها، بخت مضاعفی برای کسب سهمیه به دست آورند. البته به دنبال این حرکت، ما شکایتی را تنظیم کرده و برای فدراسیون جهانی شطرنج ارسال کرده‌ایم که در مرحله پیگیری قرار دارد.

برنامه آینده شما پس از برگزاری رخ در رخ 500 چیست؟

آماده شدن برای حضور در مسابقه‌های داخل سالن ویتنام که آذرماه جاری در این کشور برگزار می‌شود.

و در پایان وضعیت فعلی شطرنج ایران در یک نگاه.

در سال‌های اخیر، شطرنج ایران چه در سطح آماتور و چه در سطح حرفه‌ای پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و این امیدواری وجود دارد که در صورت ادامه روند فعلی بتوان آن را در زمره رشته‌های ورزشی مدال‌آور ایران در سطح آسیا و جهان مطرح کرد.

* برای ثبت نام در مسابقه رخ در رخ 500 می‌توانید به نشانی IRAN500.IR مراجعه کنید.

زهره زیدی‌فرد

به اشتراک گذاری
کد خبر : 670381503460955856
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: