• 0

ديدار جمعي از علماء و روحانيون استان همدان با حضرت آيت الله خامنه اي

سه شنبه 16 تیر 1383 ساعت 13:58
رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز دوشنبه در دیدار علما ، فضلا، روحانیون و طلاب حوزههای علمیه استان همدان با تبیین چالشهایی که روحانیت با آنها مواجه است تعلیم صحیح دین بعنوان زمینهساز رشد فکری و عقلی مردم، پاسخ به شبهات و مقابله با تلاش مراکز استکبار برای ایجاد انحراف در اذهان عمومی جامعه بشری را مهمترین وظایف علما و روحانیون برشمردند.

به گزارش ایسنا ، حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به تلاشهای علمای جلیلالقدر تاریخ اسلام برای تبیین و تعلیم حقیقی دین ، خاطرنشان کردند: بزرگان حوزهها، همواره سعی کردهاند با بارور کردن عقلانیت مردم به درمان شبهات یا پیشگیری از ورود آنها در ذهن جامعه بپردازند.
ایشان علاوه بر تسلط بر فقه و فلسفه و کلام، آشنایی با علوم عصر را برای پاسخدهی به شبهات ضروری برشمردند و با اشاره به سرمایهگذاری عظیم مراکز سلطه در عرصههای هنری و ارتباطات نوین برای شبههافکنی در اذهان ملتها افزودند: افکار دینی و اسلامی و بویژه تفکرات شیعی آماج اینگونه تلاشهای مراکز استکباری قرار دارد.
ایشان بروز سئوال و شبهه در ذهن جوانان را بدون اشکال خواندند و افزودند: باید با تقویت و عمق بخشیدن به جریان اصیل فکری در حوزهها به پاسخگویی به سئوالات و شبهات پرداخت.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیتالله شهید مطهری را مظهر تلاش برای رفع شبهات ذهنی جوانان، قشر تحصیلکرده و روشنفکران خواندند و خاطرنشان کردند: مطهری مهمترین سئوالات ذهنی جامعه را شناخت و با تفکر و منطق و فلسفه اسلامی به آنها پاسخ داد و همه فضلا و طلاب جوان باید از این روش و متد پیرو کنند.
حضرت آیتالله خامنه ای با توصیه به برنامهریزان حوزههای علمیه برای قرار دادن کتابهای استاد مطهری بعنوان یکی از کتابهای درسی حوزهها افزودند: نباید در شهید مطهری متوقف شد بلکه باید با مبنا قرار دادن تفکرات او، جریان اصیلی را برای تبیین و تعلیم حقیقی دین و پاسخ به شبهات روز در حوزهها سامان داد و تقویت کرد.
ایشان چالش دوم فراروی روحانیت را مسألهای سیاسی خواندند و با اشاره به تلاش مراکز سلطه برای ایجاد فضایی غبارآلود در افکار عمومی جهانیان و فریب و انحراف اذهان ملتها افزودند: هرکس در این فضای تاریک به روشنگری بپردازد مورد خشم و غضب قرار میگیرد و به همین علت روحانیت و به خصوص روحانیت شجاع و مستقل شیعه، همواره آماج حملات خصمانه آمریکاییها و دیگر سلطهگران جهانی بوده است اما با وجود این دشمنیها، روحانیان، روشنگری در افکار مردم را بعنوان وظیفهای اساسی، همچنان دنبال خواهند کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در بخشهای دیگری از سخنانشان با تجلیل از خدمات علما و دانشمندان گرانقدر منطقه همدان در طول تاریخ به اسلام و ایران و حوزههای علمیه افزودند: طلاب این منطقه باید با استفاده از این چشمه نورانی و پربرکت، سطح علمی خود را همواره ارتقاء دهند و این جریان نورانی را تقویت کنند و عمق بخشند.
پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب امام جمعه همدان و نماینده ولی فقیه در استان گزارشی از حوزههای علمیه در این استان بیان کرد.
حجتالاسلاموالمسلمین محمدی با اشاره به اینکه هماکنون 12 نماز جمعه در استان برگزار میشود، افزود: علاوه بر حوزههای علمیه برادران در مناطق مختلف استان حوزههای علمیه خواهران نیز در شهرهای همدان، ملایر، بهار، فامنین و تویسرکان فعال است.
همچنین حجتالاسلاموالمسلمین موسوی اصفهانی مدیر حوزه علمیه همدان نیز با اشاره به فعالیتهای فرهنگی حوزههای علمیه این استان خواستار توجه بیشتر به امکانات نرمافزاری و سختافزاری در حوزههای علمیه استان همدان شد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 668779463003694504
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: