• 0

<center> دفاع وزير کار از اشتغالزايي بودجه 82 <br> - کارشناسان نمي پذيرند <div align="right">

یکشنبه 1 دی 1381 ساعت 21:17
یکی از انتقادهایی که بر بودجه سال 82از سوی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی مطرح می شود، عدم توجه جدی به اشتغالزایی است که یکی از اهداف مهم برنامه سوم توسعه نیز تلقی می شود.
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به این که بودجه جاری کشور غیرواقعی است ، آن را مخالف اشتغالزایی عنوان می کند؛ اما وزیر کار و امور اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ما، ضمن مثبت ارزیابی کردن بودجه سال 82 در زمینه اشتغال ، درخصوص تمهیدات این بودجه برای حل معضل بیکاری اظهار کرد: رویکرد بودجه سال 82 به بهبود و افزایش اعتبارات برای طرحهای عمرانی ، سرمایه گذاری و اشتغال است . او افزود: حتی در بودجه سال 82 وامهای خوداشتغالی به صورت سال جاری پیش بینی شده است . حسینی همچنین بحث دراختیار قرار گرفتن وامهای خوداشتغالی توسط افراد سودجو و غیربیکاران را ادعایی بیش ندانست و آن را بشدت تکذیب کرد.وی با اشاره به این که 3میلیون و 200هزار بیکار ثبت شده در ادارات کار وجود دارد و تعیین صلاحیت نیز شده اند، گفت : وام خوداشتغالی درخصوص این افراد پرداخت شده و نکته مهم دیگر این است که این وام را دراختیار بیکاران جویای کار قرار نداده ایم ، بلکه دراختیار کارفرما قرار گرفته و فقط برای فرد بیکار ایجاد کار کرده ایم . حسینی درخصوص وضعیت کارگران در سال 82 گفت : بن کارگری کارگران در سال 82 به 20میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است . حجت الله بیات ، کارشناس امور اقتصادی نیز اهداف برنامه سوم را در خصوص اشتغالزایی محقق ندانست و با اشاره به تحقیقات صورت گرفته ازسوی گروهی از کارشناسان اقتصادی گفت : متاسفانه پس از طی شدن نزدیک به 60درصد از زمان برنامه سوم توسعه ، کمتر از 40درصد از اهداف آن درخصوص اشتغال تحقق یافته و درصورت تداوم روند فعلی ، انتظار می رود تا پایان برنامه سوم توسعه حدود 3/1 میلیون فرصت شغلی کمتر از اهداف منظور شده در برنامه فرصت شغلی ایجاد شود که با مدنظر قرار دادن 3میلیون بیکار در ابتدای برنامه ، تعداد بیکاران در پایان برنامه از مرز 3/4 میلیون نفر فراتر خواهد رفت . وی درخصوص علت تحقق نیافتن این امر، گفت : طراحان برنامه سوم توسعه ایجاد 8/3 میلیون فرصت شغلی را در برنامه سوم درنظر گرفته اند. به عبارت دیگر، باید طی برنامه به طور متوسط سالیانه 750هزار فرصت شغلی ایجاد شود تا اهداف محقق شود که این مساله با توجه به امکانات آن زمان و پیش بینی ها بسیار خوش بینانه بوده است ؛ چراکه در طول برنامه اول و دوم توسعه ، هیچ گاه نتوانستیم سالانه حدود 400هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم ، چه برسد به 750هزار فرصت شغلی . این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با وجود تمامی مشکلاتی که درخصوص اشتغال وجود دارد، می توان با به کارگیری ابزارهای مناسب اقتصادی در 2سال باقیمانده از برنامه سوم توسعه ، بیش از 5/2 میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد.
به اشتراک گذاری
کد خبر : 668294185844272863
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: