• 0

<center> ضرورت هاي مذاکرات حقوق بشر در تهران <div align="right">

دوشنبه 25 آذر 1381 ساعت 21:23
گفتگوهای هیات حقوق بشر اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران که دیروز آغاز شد، امروز نیز ادامه می یابد و قرار است در این مذاکرات ، دو طرف درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به بحث و گفتگو بپردازند.
رایزنی ها و گفتگوهایی از این دست چنانچه با رعایت لوازم آن و از جمله احترام به حقوق متقابل و از موضع برابر صورت پذیرد، فی نفسه مطلوب و خالی از اشکال است و در نهایت نزدیکی به درک متقابل و تفاهم دو جانبه نسبت به دغدغه ها و طرز فکر طرف دیگر را نوید می دهد. از این واقعیت نباید گذشت که در چند سال اخیر، برخورد طرف اروپایی نسبت به مقوله حقوق بشر در ایران با فاصله گرفتن از گذشته و اتهامات بی پایه و اساسی که هرازگاهی بویژه از سوی امریکا و متحد صهیونیستی اش به جمهوری اسلامی وارد می آید، در جهت توجه به واقعیت های داخلی و الزامات قانونی و اعتقادی جمهوری اسلامی تغییر کرده است که برآیند آن در کاهش تنشها، ارتقای سطح روابط و نیز تامین نسبی منافع دو طرف بویژه اتحادیه اروپا تجلی کرده است . اکنون آنچه به طرف ایرانی این گفتگوها ضروری به نظر می رسد، تلاش در جهت تفهیم مواضع و پافشاری بر اصول و ارزشهای خود و ممانعت از هرگونه گروکشی و امتیاز دادن بی دلیل است . واقعیت این است که آنچه به عنوان تغییر موضع اروپا در قبال مساله حقوق بشر در ایران ذکر شد، چندان هم بی هزینه نبوده است ؛ بلکه دادن پاره ای تعهدات و اعطای برخی موقعیت های ویژه از سوی ایران که منافع طرف مقابل را بویژه در حوزه های اقتصادی تامین می کند از اصلی ترین دلایل آن بوده است و همین امر موجب شده هرازچندی شاهد نوعی برخورد سودجویانه و کاسبکارانه با ایران باشیم که آخرین آن مطرح کردن پاره ای پیش شرطها قبل از آغاز گفتگوهای هیات ایرانی با بروکسل در هفته گذشته بود که با موضعگیری قاطع طرف ایرانی رفع شد. اکنون نیز از سویی نباید اجازه داد مسائل داخلی ما نظیر اتفاقات اخیر و یا صدور حکم قضایی (صرف نظر از درستی یا نادرستی و مباحثی که پیرامون آن در جریان است ) دستمایه بازیهای سیاسی و اعمال فشار طرف مقابل قرار گیرد که نتیجه آن به امتیازدهی بیشتر منجر شود و از دیگر سو، باید با بیان انتقادات خود از رفتار کشورهای اروپایی در قبال اقلیت ها و مسلمانان موضع خود را در قبال نقض حقوق آنان بیان کنند. جهانیان باید درک کنند فرهنگ ، اعتقادات ، آداب و رسوم هر ملتی تا حدود زیادی منحصر به فرد است و ریشه در باورهای دیرین و مقدس آنان دارد و از این رو، احترام به آنان از سوی همگان ضروری است .سید مجتبی حسینی
به اشتراک گذاری
کد خبر : 668288978053773196
برچسب‌ها :
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: