• 0 1
  • 0

از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

شرایط بخشودگی سود مرکب وام‌ها مشخص شد

یکشنبه 19 اسفند 1397 ساعت 13:00
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح بخشی از لایحه بودجه برای تأمین نظر شورای نگهبان شرایط بخشودگی سود مرکب وام‌ها را مشخص کردند.

به گزارش جام جم آنلاین از خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 19 اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به ایرادات لایحه بودجه سال 98 که از سوی شورای نگهبان به مجلس ارجاع شده است، به بررسی جزء (1) بند الحاقی (1) تبصره (16) ماده واحده لایحه بودجه سال 98 پرداختند و با 178 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن با آن موافقت کردند.

جزء (1) بند الحاقی (1) تبصره (16) بدین شرح اصلاح شد: ملاک محاسبه بدهی تسهلات گیرندگان مشمول این بند، «قرارداد اولیه» است.

در صورتی که قرارداد اولیه بعد از تاریخ اول فروردین 1390 یک یا چند نوبت تمدید یا امهال شده باشد، یا بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی برای تسویه آن، تسهیلات جایگزین به تسهیلات‌گیرنده اعطا کرده باشد، بانک یا مؤسسه اعتباری موظف است در صورت درخواست مشتری، قرارداد(های) متأخر را لغو نماید. درصورتی که تمدید، امهال یا عقد قرارداد جایگزین قبل از تاریخ اول فروردین 1390 باشد، در صورت درخواست مشتری، اولین قرارداد بعد از تاریخ مزبور، «قرارداد اولیه» تلقی می­ شود.

در مورد تسهیلاتی که قرارداد اولیه آنها بیش از 50 میلیارد ریال بوده است در صورتی که بانک یا موسسه اعتباری مدعی باشد که بدهکار بدون عذر موجه از پرداخت بدهی خود استنکاف نموده است، می‌تواند دلایل و مستندات خود را ظرف مدت 15 روز پس از مراجعه مشتری به هیأت موضوع تبصره ماده (62) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور ارائه کند.

در صورتی که مرجع یاد شده تشخیص دهد که بدهکار عذرموجهی در پرداخت نداشته است، بدهکار موظف است باقی ماندهی بدهی خود را طبق آخرین قرارداد منعقد شده به بانک پرداخت نماید.

مهلت یاد شده 3 ماه است. در صورتی که هیأت در مهلت مذکور پاسخ ندهد بدهکار مورد نظر مشمول حکم این بند خواهد بود.

همچنین نمایندگان در جریان بررسی ایراد شورای نگهبان درباره جزء (4) بند الحاقی (1) تبصره (16) با اصلاح آن با 184 رأی موافق، 9 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

جزء (4) بند الحاقی (1) تبصره (16)بدین شرح اصلاح شد: حکم این بند شامل تسهیلات‌گیرندگانی که اصل تسهیلات دریافتی آنان به موجب قرارداد اولیه 50 میلیارد ریال یا کمتر از آن بوده­است، می­ شود.

همچنین نمایندگان در جریان بررسی ایراد شورای نگهبان درباره جزء (6) بند الحاقی (1) تبصره (16) با اصلاح آن با 179 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 2 ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

جزء (6) بند الحاقی (1) تبصره (16) بدین شرح اصلاح شد: بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی خصوصی مجازند در صورتی که در نتیجه اجرای این بند متحمل زیان شوند، پس از تأیید بانک مرکزی، زیان مزبور را به تدریج ظرف مدت پنج سال در صورت‌های مالی خود مستهلک نمایند. زیان مزبور به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می­ شود.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3660899661548611426
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: