• 3 19
  • 0

سید حسن نصرالله: ترامپ نشان داد ایران را قدرتمند می‌داند

جمعه 20 مهر 1397 ساعت 19:04
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم ترحیم مادر شهیدان مغنیه تأکید کرد: «ام عماد» نمادی از نمادهای مقاومت، ایستادگی، صبر و جهاد بود؛ نمادی که جاویدان، باقی خواهد ماند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم ترحیم مادر شهیدان مغنیه آغاز شد.

سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی گفت: به خانواده های آل سلامه و آل مغنیه به دلیل درگذشت «ام عماد» تسلیت عرض می کنم.

دبیرکل حزب الله لبنان در وصف ویژگی های مادر شهیدان مغنیه تصریح کرد: ام عماد از بدو تولد از موهبت ایمان و هدایت برخوردار بود. این مادر بزرگوار به شدت در قبال خانواده خود و همچنین قضایای امت اسلامی احساس مسئولیت می کرد.

سید حسن نصرالله در ادامه یادآور شد: مادر شهیدان مغنیه در مسیر مقاومت و کار سازمانی و منظمِ مرتبط با این راستا، نقش اساسی و محوری داشت. وی ارتبطات گسترده ای با علمای بزرگی همچون سید فصل الله و شیخ شمس الدین داشت. وی از همان ابتدا در کارهای فرهنگی و خدمت رسانی پیشگام بود. خانه مادر شهیدان مغنیه از همان ابتدا مکانی برای انجام فعالیت های مقاومتی بود و این خانه زمانی که حاج عماد بزرگ شد، به خانه ای از خانه های مقاومت تبدیل شد.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تصریح کرد: آنچه که از ام عماد همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند، ویژگی بزرگ او یعنی پرورش انسان های مؤمن، مجاهد و مقاوم است. هر سه فرزند این مادر بزرگوار به شهادت رسیدند و علاوه بر این، نوه وی یعنی جهاد مغنیه نیز به مقام رفیع شهادت نائل شد. او نمونه بارز یک زن مؤمن، مسلمان و صبور بوده و همواره تسلیم مشیت الهی بود.

سید حسن نصرالله در ادامه توصیفات خود از ویژگی های بارز مادر شهیدان مغنیه تأکید کرد: مادر شهیدان مغنیه کسی بود که یک فرمانده و رهبر استثنایی به نام حاج عماد مغنیه را به امت اسلامی تقدیم کرد. او همواره ابعاد ایمانی، جهادی و مسئولیت پذیری شخصیت حاج عماد را زیر نظر داشت و در تمامی تصمیمات سرنوشت سازی که حاج عماد می گرفت، با او همراه بود. ام عماد حتی پس از شهادت حاج عماد، با اینکه سن و سال بالایی هم داشت، از پای ننشست و با قدرت به مسیرش ادامه داد.

وی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: ام عماد در چند سال آخر زندگی خود حضور چشمگیری در خانه های شهدا در لبنان داشت. او در طول زندگانی خود، همراه با ما در خط مقدم مبارزه در جریان جنگ های روانی و رسانه ای می ایستاد. او همچنین حضور چشمگیری در نبرد استوارسازی اراده ها داشت تا بدین ترتیب، عزم و اراده مردان مقاومت، سست نشود. او همواره در عمق و قلب رویدادها حضور داشت و اراده ها را قوت می بخشید.

سید حسن نصرالله همچنین تصریح کرد: اما عماد نمادی از نمادهای مقاومت، ایستادگی، جهاد و پیروزی بوده، هست و خواهند بود. این نماد بزرگ مقاومت همیشه جاویدان خواهد ماند.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین خطاب به خانواده های شهدای حاضر در مراسم ترحیم ام الشهداء تأکید کرد: واقعیت آن است که گزینه های ما بزرگ و سخت هستند؛ چراکه آنها به بقای وطن و ملت و سرزمین مربوط می شوند. این گزینه ها و تصمیماتِ سرنوشت ساز، هزینه های سنگینی دارند؛ خون هایی که از بهترین جوانان ما ریخته می شود، ازجمله همین هزینه های سنگین ست. آگاهی بخشی به مردم درخصوص ابعاد مهم این گزینه ها و تصمیمات و میزان سرنوشت ساز بودن آنها، نیازمند یک حرکت مجاهدگونه، عظیم و بزرگ است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون مسائل منطقه ای و بین المللی گفت: درحال حاضر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلاش گسترده ای را برای گرفتن پول از کشورهای ثروتمند که حتی همپیمان آن نیز هستند، کلید زده است. او در این تلاش گسترده، روی عربستان سعودی زوم کرده است. واقعیت این است که دولت های گذشته آمریکا با سیاست و دیپلماسی، دیگران را غارت می کردند و امروز دولت کنونی آمریکا، همان کار را به صورت آشکار و علنی انجام می دهد.

سید حسن نصرالله در ادامه یادآور شد: امروز ما با دولتی در ایالات متحده آمریکا مواجه هستیم که تنها معیار آن، پول است. ما به عینه می بینم که این دولت به ریاست ترامپ، هر روز حامیان و همپیمانان خود از جمله عربستان سعودی را به شدت تحقیر می کند. این روش و سیاست اوست که دوستانش را تحقیر و دشمنانش را بترساند. من در سخنان ترامپ هیچ جایگاهی از دموکراسی و حقوق بشر نمی بینم.

وی در ادامه تأکید کرد: اظهارات و سخنان ترامپ نشان می دهد که بسیاری از سران کشورهای عربی ـ اسلامی در حال حاضر به ایالات متحده آمریکا باج می دهند تا همچنان بر تخت های پادشاهی‌شان تکیه بزنند و در پست هایشان باقی بمانند. من خطاب به سران کشورهای عربی ـ اسلامی می گویم؛ شما به چه کسی تکیه می کنید؟ به کسی که پولهایتان را می گیرد و شمار را تحقیر می کند؟

سید حسن نصرالله در ادامه باز هم خطاب به سران کشورهای عربی ـ اسلامی گفت: امروز شما پول دارید و به ترامپ باج می دهید و در مقابل، او نیز شما را تحقیر و ذلیل می کند. من از شما می پرسم که اگر روزی پولی برای پرداخت به او نداشته باشید، او چگونه با شما رفتار خواهد کرد؟ من از تمامی حکام کشورهای حاشیه خلیج فارس می خواهم که به مطالبات مشروع ملت ها گوش فرا داده و در صدد حل و فصل مشکلات و معضلات، برآیند.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: من خطاب به حکام کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می گویم که در گزینه هایتان بازنگری کنید و بین دو گزینه «تحقیرهای ترامپ» و «زندگی عزتمندانه» یکی را انتخاب کنید. وی خطاب به این حکام گفت: ترامپ شما را تهدید می کند تا از شما باج بگیرد. از شما باج می گیرد تا سلاح های بیشتری به شما بفروشد؛ باج دادن به ترامپ بهتر است یا صرف این هزینه های هنگفت برای حل و فصل مشکلات ملت هایتان؟

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود همچنین به اظهارات اخیر ترامپ درباره ایران واکنش نشان داد و گفت: ترامپ گفته که ایران قادر بود طی 12 دقیقه بر منطقه مسلط شود. من به شما می گویم که این سخن تنها از کسی بر می آید که ایران در نگاهش، پرقدرت باشد. ترامپ نشان داد که از دیدگاه وی، ایران کشوری قدرتمند است.

وی در ادامه در خصوص مقاومت نیز گفت: در خصوص هر مسأله ای که به مقاومت، توانمندی های نظامی و امکانات مقاومت مربوط می شود باید بگویم که سیاست ما همواره بر مبنای ایجاد فضایی از «ابهام سازنده» درقبال میزان این توانمندی های نظامی بوده است. بنابراین، اینطور نیست که هر گاه نتانیاهو اعلام کرد که حزب الله فلان امکاناتی را در مکانی خاص دارد، ما مجبور به پاسخگویی باشیم. سیاست ما در این گونه موارد، «سکوت هدفمند» است.

سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت: اقدام وزیر خارجه لبنان در واکنش به سخنان نتانیاهو ستودنی است. این واکنش وزیر خارجه به مثابه دیپلماسی پیشرفته برای دفاع از لبنان و مقابله با فرافکنی های دشمن بود. طبیعی است که تأیید یا تکذیب سخنان فردی مانند نتانیاهو توسط حزب الله، اقدامی نادرست و اشتباه است. پاسخ مناسب به فرماندهانِ جنگ روانیِ رژیم صهیونیستی، مورد تمسخر قرار دادن آنها به عنوان افرادی شکست خورده است.

دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص امور داخلی این کشور نیز تصریح کرد: درباره مسأله تشکیل دولت، حرف جدیدی ندارم. از رسانه ها می خواهم که نسبت به لجن پراکنی های دشمن در این زمینه هوشیار بوده و احتیاط لازم را به خرج دهند. خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت هستیم؛ به گونه ای که منافع ملی تأمین شود. صراحتا تأکید می کنم که ایران و سوریه هیچگونه دخالتی ـ بزرگ یا کوچک ـ در مسأله تشکیل دولت لبنان نداشته ندارند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3477832091226933054
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: