• 5 8
  • 0

سخنگوی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین

اگر امام(ره) مذاکره می‌کرد، الان در سازمان ملل دنبال آبادان و خرمشهر بودیم

پنج شنبه 5 مهر 1397 ساعت 09:56
سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس نسخه شفا بخش عبور کشور از بحران ها و مشکلات اقتصادی محسوب می شود، گفت: امروز دوست و دشمن بر اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی اذعان دارند و ما قادریم علاوه بر حراست از آرمان های نظام و انقلاب، از دوستان خود در منطقه دفاع کنیم و همچنان دنباله رو سیره حضرت امام(ره) و رهبری معظم انقلاب در برابر هر گونه تهدیدی هستیم.

سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در گفت وگو با جام جم آنلاین ضمن تبریک هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه هشت سال نبرد نابرابر با دشمن گنجیه گران‌بهایی از درس‌ها و عبرت‌های گوناگون بشمار می آید، اظهار کرد: ما باید به فلسفه تحمیل جنگ علیه کشورمان و اهداف صحنه گردانان پشت صحنه آن توجه داشته باشیم. در گام بعدی هم بسیار مهم است ما تحلیل درستی از شرایط آن مقطع تاریخی از کشور داشته باشیم و شایسته است در مرحله بعد کنش و رفتار جمهوی اسلامی ایران در مقابله با دشمن متجاوز را مورد ارزیابی قرار دهیم.

دیکتاتوری که سودای جزایر 3گانه و بازپس گیری حقوق اعراب را در سر داشت!

وی در ادامه به بررسی ماهوی دوران دفاع مقدس پرداخت و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صدام و مشخصا رژیم بعث عراق کینه عمیقی نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشتند. از طرفی رئیس جمهور دیکتاتور عراق به لحاظ روانشناختی ذاتا گرفتار نوعی خود شیفتگی برای تجاوز به این مرز و بوم بود. چون خود را به عنوان شخصی قدرتمند در جهان عرب تصور می کرد گمان می برد قادر است گفتمان مقابله با انقلاب اسلامی را رهبری کند. وقتی به سخنان او در روزهای اول جنگ نگاه می کنیم خود را نماینده باز پس گیری جزایر سه گانه از ایران و به زعم خود فردی مناسب برای حقوق از دست رفته اعراب در حوزه جغرافیایی معرف می کرد!

این مقام نظامی سیاسی، صدام را تنها یک مجری در تجاوز به ایران نام برد و از انگلیس و آمریکا به عنوان فرماندهان و دشمنان اصلی انقلاب اسلامی در پشت صحنه یاد کرد و گفت: قدرت های غربی برای رویارویی با انقلاب اسلامی در پی انتقام گیری از ملت ایران بخاطر سرنگون کردن رژیم وابسته ای همچون شاه ایران بودند از این رو حمایت همه جانبه ای از ارتش بعث عراق انجام دادند. در شرایطی که کمتر از 20 ماه از عمر انقلاب اسلامی می گذشت و هنوز ساختار دفاعی ما نظیر ارتش و دیگر نیروهای مسلح برای یک مقاومت تمام عیار مهیا نبود به ایران حمله کردند.

پاشنه آشیلی که پیروزی صدام را به شکست تبدیل کرد

سردار شریف با اشاره به نواقص و کمبودهای روزهای آغازین دفاع مقدس تصریح کرد: در آن زمان برخی از سران ارتش وابستگی هایی داشتند. از طرفی عقبه لجستیکی ما تقریبا در انحصار غربی ها و آمریکایی ها قرار داشت و اطلاعات مربوط به آن به نوعی مسدودسازی شده بود. در همین بین ما شاهد برخی ندانمکاری ها از سمت دولت موقت در حوزه توان دفاعی امنیتی کشور بودیم. مجموعه این عوامل این امکان را به صدام داد تا در طول حیات سیاسی خودش به یک فرصت بی سابقه دست پیدا کرده و نیات شومی را برای تجاوز به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران پیاده کند.

وی با بیان اینکه صدام از بیم تسری انقلاب اسلامی به دیگر کشورهای منطقه با خزانه ای پر و حمایت اروپایی ها و آمریکایی ها تهاجم وسیعی را به خاک ایران انجام داد، ابراز کرد:‌ با وجود اینکه به لحاظ منطق نظامی محاسبات دشمن برای حمله به ایران به ظاهر کارشناسی و درست بود اما سرکرده حمله به ایران به یک نکته مهم در مواجهه با ایران اصلا توجه نکرد این مطلب بود. او چون گرفتار جهل و خیره سری خود شده بود ارادت ویژه و اعتماد قابل توجه مردم ما به رهبری حضرت امام(ره) را در محاسباتش منظور نکرده بود. جالب اینجاست که دشمنان ما بعد از گذشت 40سال از انقلاب اسلامی هنوز به این درک نرسیده اند که رابطه امام و رهبری با امت همچون رابطه مردم با حاکمان دیگر کشورها نیست و لذا صدام و هم پیمانان غربی او این نکته را مورد غفلت قرار دادند و همین ظرفیت بالقوه سربلندی و پیروزی مردم و نظام در هشت سال جنگ تحمیلی و در عین حال پاشنه آشیل شکست دشمن محسوب می شود.

آنچه شهدا بطور شفاف در وصیت نامه خود آورده اند ...

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تایید این مطلب به اسناد بدست آمده از شهدا و اسرا و رزمندگان دوران دفاع مقدس پرداخت و بیان کرد: بدون اغراق عرض می کنم، در تمامی وصیت نامه های شهدا پیوند امام و امت و ارادت خالصانه دوسویه مردم و امام بصورت شفاف ذکر شده است و خاطراتی که امروز از آزادگان و رزمندگان منتشر شده نشان می دهد این مسئله یکی از ارکان ثابت قدرت ما در گذشته بوده و همین مؤلفه توانمند دست برتر نیروهای ما در غلبه دشمن را بالا گرفت.

شریف در ادامه با نگاهی بر سخنرانی سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم رژه بندرعباس که بمناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شد، تصریح کرد: اینکه ایشان در بین یگان های نیروی های مسلح بیان کردند « مهمترین مولفه قدرت ما در طول 40سال گذشته و نیز در آینده انقلاب اسلامی مردم هستند» جمله ای دقیق و حساب شده و مبتنی بر تجربیات دوران دفاع مقدس است که ما به آن دست یافتیم. بنابراین باید تاکید کنیم وجود مردم مهمترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران بعد از رهبری خردمندانه حضرت امام رحمه الله علیه در آن دوره و مقام معظم رهبری در شرایط فعلی بشمار می آید.

امام( ره ) زیر بار گفت وگو نرفت تا ایران امروز فلسطین نشود

این مقام مسئول در تشریح دیگر عوامل برتری رزمندگان اسلام در مقابله با دشمن بعثی خاطر نشان کرد: موضوع استقلال و آزادی از بند بیگانگان یکی از ارکان اصلی بود که موجب شد مسئولان و مردم با اتکاء به منابع و داشته های داخلی به مرزهای بیرونی کشور، هیچ امیدی نبستند و منتظر فرجی از خارجی ها و سازمان های بین المللی نشدند. این یک نکته درس آموزی است که به ما گوشزد می کند اگر در دوران جنگ روی توانمندی ها و ظرفیت مردمی خود نمی اندیشیدیم و دنبال حل و فصل امور از طریق نهادهای بین المللی و حقوق بشری بودیم امروز باید همچون فلسطینی ها در پی آزادی اراضی خود می رفتیم و آزاد خرمشهر و آبادان و... از سازمان های بیگانه مطالبه می نمودیم.

در همین ارتباط سردار شریف با استناد به کلام دور اندیشانه حضرت امام( ره ) اشاره‌ای به علت ادامه جنگ با صدام بعد از فتح خرمشهر کرد و افزود: امام در همان ابتدای نبرد با دشمن فرمودند« ما تا تمام سرزمین خود را لوث وجود مهاجمان به وطن پاک نکنیم در خصوص مقوله جنگ گفت و گویی با احدی نخواهیم داشت». در واقع شاه بیت سخن امام مبنایی شد برای سربازان و فرماندهان ما در بیرون راندن متجاوز و در این میان عنایت خداوند موجب شد علی رغم تمام خسارتهایی که دشمن بر ما وارد نمود اما در نهایت پیروزهای بزرگی را نصیب کشور کرد.

مسئولان بدانند، مردم کشوری در تراز آرمان ها می خواهند

وی با نگاهی به شرایط روز کشور ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس را نسخه شفابخش و درس عبرت امروز جامعه ما دانست و گفت: اطاعت عاشقانه از رهبری نظام و رابطه عمیق مردم با ایشان باز هم ما را در جنگ اقتصادی و رسانه ای دشمن به سلامت عبور خواهد داد و قطعا تهدیدات به فرصت تبدیل می شود. در عین حال با اتکاء به توانمندی و داشته های خودمان، نیازمند مدیریت جهادی هستیم تا برای رفع مشکلات مردم، افزایش درآمد سرانه و عمران و آبادانی کشور سر از پا نشناسد. مسئولان بدانند مردم باید کشوری در تراز آرمان های انقلاب اسلامی داشته باشند.

سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خاتمه افزود: ایران کشوری پهناور با جمعیت فراوان، مختصات منحصر به فرد و در عین حال دارای مردمی هوشمند و با انگیزه است، پس قادر هستیم همه نیازهای خود را چه در حوزه تامین مایحتاج داخلی و خواه درعرصه صادرات و وارد کردن ارز در منطقه پیشرو باشیم. اما به نظر می رسد عمده مشکل ما در مدیریت کشور نبود همت جهادی و تلاش مضاعفی است که لازمه عبور ما از بحران است.

وی گفت: مردم ما تهدید بزرگ را (جنگ تحمیلی) به فرصتی بزرگ تبدیل کردند و اقتدار دفاعی و تقویت نیروهای مسلح امروز مورد اذعان دوست و دشمن قرار دارد. لذا قادریم هم از انقلاب و آرمان های آن دفاع کنیم و هم از دوستان و دلبستگان منطقه ای خود به این انقلاب دفاع خواهیم کرد و به یاری خدا دشمن در جنگ اقتصادی و رسانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران مغلوب خواهد شد.

محمدرضا شجاعیان/ جام جم آنلاین

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3457948762328071233
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: