• 0 0
  • 0

10 شگرد زمان‌بندی آقای «ماسک»

یکشنبه 18 شهریور 1397 ساعت 22:30
در سال‌های اخیر، بدون اغراق، ایلان ماسک از جمله پربازده‌ترین یا به عبارت دیگر یکی از سر‌شلوغ‌ترین آدم کره زمین بوده است. شاید از نظر ما سمت مدیرعامل دو شرکت بزرگ مثل اسپیس‌ایکس و تسلاموتورز به اندازه کافی وقتگیر و پر زحمت است که به فکر کار دیگری نباشیم. اما او علاوه بر این مسئولیت‌ها روی پروژه‌های بزرگ و موفق دیگری مانند هایپرلوپ و نورالینک نیز در حال فعالیت است که واقعا این میزان فعالیت بسیار فراتر از ظرفیت‌های یک انسان به تنهایی است.

شاید دلیل این همه فعالیت این باشد که او بیش از افراد دیگر، آینده‌نگر است. ایلان ماسک می‌گوید آینده سیاره زمین دغدغه هر روزه‌اش است؛ به همین دلیل تمام زمان خود را وقف کار و رویارویی با چالش‌ها می‌کند. به عقیده او، فعالیت‌هایش بشدت برای نجات بشریت ضروری است و به همین دلیل باید هرچه بیشتر کار کند. با در نظر گرفتن این میزان از فعالیت، چاره‌ای باقی نمی‌ماند جز این که زمان خود را به صورت مفید بین کارهایش تقسیم کند تا بتواند بخوبی از پس همه برنامه‌هایش بربیاید و زمان پربازدهی داشته باشد.

بنابراین ایلان ماسک یکی از بهترین الگوها برای برنامه‌ریزی و مدیریت زمان است. البته شاید این حجم از کار و فدا کردن همه چیز برای کار بسته به نوع زندگی و شرایط افراد توجیهی نداشته باشد، اما در هر صورت توجه به روش برنامه‌ریزی ایلان ماسک پر از نکته‌هایی است که دانستن و عمل کردن به آنها برای افرادی که می‌خواهند بیشترین استفاده را از زمانشان داشته باشند، خالی از لطف نیست. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

همیشه از خودتان بپرسید چطور میتوانید بهتر شوید

ایلان ماسک همواره به فکر انجام بهینهتر کارهایش است. به گفته خودش، هیچ وقت علاقهای به مطالعه کتابهای افزایش بهرهوری و مدیریت زمان نداشته است، اما با نگاهی به زندگی و سبک کاری او متوجه میشویم یکی از پربازدهترین انسانهای حال حاضر جهان است. او همیشه مواظب زمانهایی است که بیهوده تلف میکند و کارهایی که در طول روز انجام میدهد را بارها بررسی میکند تا شاید روش مناسبتری برای بهتر و سریعتر انجام دادن آنها پیدا کند.

شاید محک زدن دائمی و تلاش برای پیشرفت، کاری بدیهی و راحت به نظر بیاید، اما بهتر است بدانید این کار آنقدرها هم ساده نیست. برای این کار باید بتوانید هر لحظه خود را درگیر چالشهای جدید کنید و برای پیشرفت و بهبود، مشتاق باشید.

بشدت متمرکز باشید

پرت کردن حواس کسی مثل ماسک از کاری که روی آن متمرکز شده است اصلا کار راحتی نیست. زمانی که او مشغول کار است در اتاق پیدرپی صدای زنگ گوشی یا پیامها شنیده نمیشود و او کاملا در کاری که انجام میدهد، فرو میرود. این کار کمک میکند بتواند انرژی بیشتری را صرف کار خود کند و همچنین سریعتر آن را به پایان برساند.

حواستان به زمانی باشد که صرف خواندن ایمیلهامیکنید

ایلان ماسک نیز مانند بسیاری از افراد زمان قابل توجهی را صرف خواندن و ارسال پیامها و نامههای الکترونیکی خود میکند. اما نکتهای که در مورد او وجود دارد این است تا حد امکان زمانی را که صرف این کار میکند محدود کرده است. به عنوان مثال او هیچگاه زمان زیادی صرف نوشتن نامههای طولانی و بسیار دقیق از لحاظ جملهبندی و نگارش نمیکند. نامههای او همیشه کوتاه با عباراتی مختصر و صریح است. سعی کنید هدف از نامهنگاری الکترونیکی خود را فراموش نکنید، شما میخواهید کاری را انجام دهید نه این که متن ادبی برای کسی ارسال کنید. پس سعی کنید حواستان به زمان باشد و از پرداختن به حواشی خودداری کنید.

برخی کارها را همزمان انجام دهید

ایلان ماسک علاوه بر این که روی کاری که انجام میدهد بسیار متمرکز میشود، این توانایی را دارد که برخی کارهایی که به تمرکز خیلی زیادی نیاز ندارند را همزمان پیش ببرد. به عنوان مثال زمانی که مشغول پاسخ دادن به نامههای الکترونیکی و پیامهای دریافتی است، غذا میخورد. در برخی موارد نیز زمانی که با کودکانش است، کارهای نسبتا کوتاه و سادهای را که میتواند با استفاده از یارانه شخصی خود انجام دهد، در خانه پیش میبرد. سعی کنید ذهن خود را توانمندتر کنید تا بتوانید بدون کاهش کیفیت، چند کار کوچک را همزمان پیش ببرید تا در زمان صرفهجویی کنید.

زمانبندی دقیقی داشته باشید

ماسک برنامه روزانه خود را به زمانهای پنج دقیقهای تقسیمبندی کرده است. به همین دلیل هدر دادن زمان برای او خیلی عواقب خواهد داشت و کل برنامهریزیهایش را به هم خواهد ریخت. از طرف دیگر تقسیم شدن هر ساعت به بازههای کوچک پنج دقیقهای موجب میشود زمان بیشتر کش بیاید و در یک ساعت میزان کار بیشتری انجام شود.

این کار باعث میشود هیچ قرار ملاقات و جلسهای بیش از اندازه طولانی نشود و کارها با بازدهی بیشتری پیش برود. از طرف دیگر او حتی از زمانهای کوتاهی که برای استراحت در طول روز در نظر میگیرد نیز تمام و کمال استفاده میکند و زمان خود را بیهوده صرف فکر و خیالهای بیحاصل نمیکند.

اهداف خوشبینانهای برای خود تعریف کنید

استیو جابز در بین کارکنانش لقب تحریفکننده واقعیات را داشت. علت این نامگذاری این بود که او همیشه با کاریزمای خود میتوانست کارکنان را متقاعد کند که میتوانند کارها را در زمان کوتاهی که عملا با توان انسانی غیرقابل انجام بود، انجام دهند. بنابراین او واقعیت آنها را تحریف میکرد.

ایلان ماسک نیز کار مشابهی انجام میدهد. او همیشه اهدافش را خیلی خوشبینانه تعریف میکند. اگرچه میداند به سرانجام رساندن برخی از آنها عملا غیرممکن است، اما این روش باعث میشود او و گروهش برای به انجام رساندن اهداف، تلاش بیشتری کنند. این کار باعث میشود همیشه در مجموعه احساس ضرورت و بهدنبال آن بهرهوری حداکثری به وجود بیاید.

واقعا پذیرای پیشرفت باشید

اگرچه ظاهرا همه افراد همواره در مورد پیشرفت و رشد صحبت میکنند، اما حقیقت این است که به اندازه کافی برای آن تلاش نمیکنند. اما آقای ماسک با راهکاری که برای این موضوع دارد کاملا برای پیشرفت از تمام توان و انرژی خود استفاده میکند. به عقیده او هر لحظه که به دستاورد یا راهکاری میرسیم، باید تصور کنیم اشتباه میکنیم و بهدنبال راهی باشیم که کمتر اشتباه باشد.

این طرز فکر به او کمک کرده هر لحظه در حال پیشرفت باشد. او علاوه بر بهرهوری بیشتر، همیشه در حال پیداکردن شیوههای تفکراتی موثرتر است. این روش فکری کمک میکند همواره بهرهوری و بازده بهتری در کار نیز داشته باشد و نیازی به بازگشت به موضوعات گذشته و راهکارهای پیشین خود نداشته باشد.

همواره در حال یادگیری باشید

ایلان ماسک از دوران کودکی تاکنون هر روز دو کتاب کامل میخواند و اشتهای سیریناپذیرش برای یادگیری هر روز بیشتر قوت میگیرد. کارکنان با سابقه او میگویند او علاقه زیادی به یادگیری خلاصهای از تخصص هر یک از آنها داشته و این کار بشدت در شکلگیری شخصیت قدرتمند فعلی او اثرگذار بوده است.

عادت یادگیری و آموختن مداوم باعث شده ایلان ماسک هر موضوعی را با سرعت بیشتری نسبت به دیگران درک کند. همچنین خیلی آگاهانهتر بتواند به پیشنهادها و طرحهایی که مطرح میشوند پاسخ مقتضی دهد.

به دیگران قدرت دهید

ایلان ماسک علاوه بر این که واقعیت کارمندانش را تحریف میکند، برخلاف سایر صاحبان کسبوکارها به آنها قدرت میدهد. این ویژگی او آنقدر در سراسر دنیا مطرح شده که افراد با تخصصهای مختلف آرزوی کار کردن در مجموعههای او را دارند.

او بشدت از کارکنانش انتظار دارد و بسیار سختگیر است. حتی امکان دارد بهخاطر یک اشتباه سر آنها داد بزند یا اخراجشان کند. کارمندانش میگویند او دنبال دستاوردهای سطح بالا از کسانی است که برایش کار میکنند. زمانی که کارمندان بخوبی کار کنند، مسئولیت بسیاری از کارها از دوش کارفرما برداشته میشود. گرچه او مستقیم کاری را خودش انجام نمیدهد اما همین نیرو محرکهای که برای انجام کارها ایجاد میکند اگر وجود نداشته باشد، هیچوقت کارها با این سرعت و کیفیت انجام نخواهد شد.

به فکر حرف مردم نباشید

موضوعی که باعث سقوط خیلی از کسبوکارها میشود ولی ایلان ماسک هیچوقت آسیبی از آن ندیده، نگرانی برای حرف مردم است. بسیاری از ما زمان و انرژی زیادی را صرف این میکنیم که مطابق میل دیگران باشیم یا نظرشان را جلب کنیم. برعکس ایلان ماسک هیچ اهمیتی به حرف مردم نمیدهد. او تمام تلاشش در جهت انجام کارها و طرحهایش به بهترین شکل ممکن است و کاری به دیدگاهها و تعاملات رایج در جامعه ندارد. این طرز فکر باعث شده در کارهایش بهرهوری بالاتری داشته باشد و بتواند اهدافش را با دقت و تمرکز بیشتری پیش ببرد.

ایلان ماسک نه تنها متخصص تمام عیار حوزه فعالیتهای خودش است، بلکه یکی از بهترین الگوها برای هنر افزایش بهرهوری به حساب میآید. الگو گرفتن از سبک زندگی و شیوه رفتاری افراد بسیار موفقی مانند ماسک میتواند اثر شگرفی در افزایش بهرهوری و مدیریت زندگی و کسبوکارمان داشته باشد.

منبع: Entrepreneur

مترجم: عسل اخویان طهرانی

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3437290855072870755
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: