• 0 0
  • 0

استاد حاج اصغر گنج خانلو زنجانی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین؛

هر چه داریم از اهل بیت (ع) داریم

پنج شنبه 8 شهریور 1397 ساعت 11:46
مدیحه سرایی ذاکرین اهل بیت برای حضرت علی علیه السلام در مناسبت عید غدیر جایگاه خود را دارد. مسلمانان و به‌خصوص شیعه از دوره‌های نخست، روز غدیر را یکی از عیدهای بزرگ می‌دانسته‌اند و این روز به عید غدیر معروف و مشهور است.

استاد حاج اصغر گنج خانلو زنجانی عمر خود را صرف بازگویی مصائب اهل بیت (ع) نموده است، سوز و گداز وی، روضه و مصیبت خواندن های او را مؤثر و دلنشین کرده است و مخاطب را فهم می‌کند. اهم سخنان استاد گنج خانلو زنجانی را در ادامه می خوانید:

اهمیت شعرخوانی در عید غدیر

شب‌های غدیر را ما عیدالله‌الاکبر می‌نامیم و یکی از بزرگ‌ترین اعیاد اسلام عید غدیر است و هر چه داریم از اهل بیت (ع) داریم. اهمیت این روز در این به دلیل کامل شدن دین اسلام است چرا که علی‌بن‌ابی‌طالب برای امیرالمومنین آمد. امام صادق (ع‌) فرمودند: « هیچ کس نمی‌تواند این عید را داشته باشد تنها علی‌بن‌ابی‌طالب عید را دارد» همچنین عید ولایت است. امام باقر (ع) می‌فرماید: «هیچ کدام مثل ولایت تاکید نشده و این عید‌الله‌الاکبر است». و ما هر چه داریم از ولایت داریم.

هیئت‌ها باید در موضوع جشن غدیر پررنگ‌تر عمل بکنند و موضوع غدیر را برای مردم تبیین کنند

باید پر رنگ تر عید غدیر پرداخته شود و از این به بعد نیز باید پررنگ‌تر دیده شود. در هر شهری بهترین میدان، میدان الغدیر است. از خدای متعال می‌خواهیم تنزل کند و توفیق دهد تا بیشتر برای عید غدیر تلاش کنیم. آن هم با نهج‌البلاغه و سخنان پیامبر و خطبه الغدیر. رسول‌الله می‌فرماید: «هر چه را خدا به من گفته، من به علی گفتم». اگر می‌خواهید همیشه راه نجات برای شما باشد، باید به دنبال علی بروید و امی است هیئت‌ها بیشتر از این تلاش کنند.

شعر غدیر

عید غدیر، مژده جان پرور آورد

یعنی خبر ز سلطنت حیدر آورد

دهه ولایت و امامت مخصوصا عیدالله‌الاکبر عید غدیر را به همه دوستداران امیرالمومنین همچنین به همه عالم، تبریک و تهنیت می‌گویم و از دوستان خواهشمندم که برای غدیر بیشتر بکوشند تا پیغمبر (ص)، علی (ع) و خدا نیز راضی باشد. اگر تلاش نکنیم، عید غدیر فراموش می‌شود.

غدیر در زمان‌های قدیم اتفاق افتاد، در آن زمان مردم نسبت به ولایت امیرالمومنین کوتاهی کردند و باعث شد موضوع عاشورا اتفاق افتد و این نشان دهنده آن است که غدیر تا چه حد مهم است و باید بیشتر از یک شب به آن پرداخته بشود.

اسلام به ما دستور می‌دهد که علم بیاموزید و در آن زمان اگر علم داشتند، سیدالشهدا را تنها نمی‌گذاشتند.

نسترن نعمتی/جام جم آلاین

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3423371885885742886
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط