• 11 0
  • 0

به بهانه روز خبرنگار

خبرنگار نه خبر بیار...

چهارشنبه 17 مرداد 1397 ساعت 10:32
١٧مرداد که به پاس گرامیداشت روز شهادت شهید صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزارشریف افغانستان روز خبرنگار نامگذاری شده، فرصتی است تا نگاهی داشته باشیم به اهمیت و جایگاه خبرنگاران در عرصه رسانه .

جام جم آنلاین- واقعیت این است که در عصر رسانه و رقابت فشرده بین رسانه ها به خصوص آوردگاه رسانه های سنتی و نوظهور، برخورداری رسانه ها از خبرنگاران دارای دانش رسانه ای، شجاع، خلاق و منصف از مهم ترین علل مزیت نسبی رسانه ها در این میدان رقابتی به شمار می رود .

درک این مزیت نسبی و مورد توجه مخاطبان قرارگرفتن زمانی بهتر قابل فهم است که بدانیم این خبرنگاران هستند که به عنوان سربازان خط مقدم نبرد رسانه ای با شناسایی و کشف سوژه های ناب و پردازش هنرمندانه آن توجه مردم و مسئولان را به کاستی ها و چالش های پیدا و نهان جامعه جلب می کنند. به عبارتی خبرنگاران حرفه ای و متعهد به رسالت خبرنگاری با پرهیز از رویکرد سیاه نمایی و تخریب از یکسو و تلاش برای انعکاس واقعیات زندگی اجتماعی شهروندان در همه ابعاد آن اعم از سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی ، زیست محیطی و ... با رویکرد نقد دلسوزانه از سوی دیگر می کوشند نقشی کلیدی در توسعه پایدار و همه جانبه زیست بوم خود ایفا نمایند.

بدون شک نیل به چنین جایگاهی و نقش آفرینی در این عرصه درصورتی امکان پذیر است که خبرنگار به معنای واقعی کلمه خبرنگار باشد نه خبر بیار. خبرنگار به عنوان فردی که عاشق شغل خود است در تهیه خبر زمان و مکان نمی شناسد. او با به جان خریدن سختی ها، بعضا بی مهری ها و مشقتهای جانبی سعی می کند بهترین و جذابترین گزارش ها را با چاشنی کیفیت و خلاقیت تهیه و زبان مردم باشد.

خبرنگار دلسوز و منصف هیچگاه عدالت رسانه ای را با منافع شخصی وجناحی تاخت نمی‌زند. خبرنگار می تواند با هنر نگارش و تحلیل خود پل ارتباطی مردم با مسئولان باشد. فرد خبرنگار هم می‌تواند مطالبات مردم را به نهادهای حاکمیتی انعکاس دهد و هم می‌تواند با پیگیری های مستمر آنها را به پاسخگویی وا دارد. بدون شک در این چرخه نقش خبرنگاران غیر قابل انکار است.

با چنین کارکردی از خبرنگاران صاحبان رسانه ها نیز بایستی به نقش و جایگاه و از همه مهم تر به دغدغه های کاری و معیشتی خبرنگاران توجه ویژه ای داشته باشند تا این سربازان خط مقدم عرصه رسانه بتوانند با آرامش هر چه بیشتر به رسالت و ماموریت خطیر خود بپردازند و تنها در چنین حالتی است که هم خبرنگار با علم به همه مشکلات فراروی شغل خبرنگاری از شغلی که برگزیده است لذت خواهد برد و هم صاحبان رسانه ها از تولیدات انها بهره مند خواهند شد و هم مردم و مسئولان برون داد و خروجی تاثیرگذار و مثبت گزارش ها و تحلیل های خبرنگاران در مسیر رشد و توسعه کشور را شاهد خواهند بود.

دکتر مراد عنادی

کارشناس مسائل رسانه

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3396035773414086237
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: