• 0 0
  • 0

13 نشانه که زمان استقلال شغلی شما را مشخص می‌کند

کی می‌خواهی برای خودت کار کنی؟!

یکشنبه 14 مرداد 1397 ساعت 21:20
مدیرتان با کوته فکری‌هایش اعصابتان را به هم می‌ریزد. نمی‌توانید ارتباط کاری خوبی با دیگر همکارانتان داشته باشید چون همیشه می‌خواهید کنترل پروژه‌های گروهی را خودتان به دست بگیرید و به همه دستور بدهید. از این که ایده‌های بسیار خلاقانه‌تان دیده نمی‌شود احساس سرخوردگی می‌کنید.
از وضع موجود و یکنواختی کارتان خسته شده‌اید. شاید حتی قربانی تعدیل نیرو، جابه‌جایی، بی‌عدالتی و نادیده‌گرفتن هم شده‌اید. این یعنی زمان تغییر شرایط فرارسیده است. روحیات و ویژگی‌های شخصیتی افراد ارتباط مستقیمی با نوع کاری دارد که می‌تواند باعث ایجاد رضایتمندی و مفید بودن در آنها شود. بررسی‌ها نشان داده‌اند 13 ویژگی در بین افرادی مشترک است که شخصیت آنها به گونه‌ای است که بهتر است خودشان کسب‌وکاری راه بیندازند و برای خودشان کار کنند. اگر شما هم از نوع کار خود راضی نیستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. شاید زمان آن رسیده کسب‌وکار خودتان را راه بیندازید!

روی کار خود تعصب دارید

زمانی که تصمیم میگیرید کاری را بهعنوان کسبوکار خود آغاز کنید، باید بتوانید از طریق آن اشتیاق و علاقه خود را به مشتریان و مراجعان برسانید. کسانی که به صورت خویشفرما کاری را انجام می دهند باید علاقه و اشتیاق زیادی نسبت به آن داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است خیلی زود با اولین فشار خود را ببازند و ناامید شوند.

گوش شنوایی برای نظر دیگران دارید

این که بخواهید برای خودتان کار کنید به این معنی نخواهد بود که تمام مدت بخواهید از خودتان و کارهایتان تعریف کنید و همه با اشتیاق به صحبتهای شما گوش بدهند.

بلکه دقیقا برعکس، باید گوشهای شنوایی برای شنیدن اتفاقاتی داشته باشید که در مجموعهتان میافتد.

لازم است فعالانه به نظرات مراجعان و مشتریان خود گوش بدهید و تحلیلگر بسیار توانمندی باشید تا بتوانید پاسخگوی نیازهای مشتریان باشید، مشکلاتشان را برطرف کنید و همیشه رو به جلو حرکت کنید.

دوست دارید برنامه کاری منعطفتری داشته باشید

البته که همه دوست دارند برنامه کاری منعطفی داشته باشند. با این حال بهتر است بدانید اگر بخواهید برای خودتان کار کنید به این معنی نخواهد بود که ساعت کاری کمتری خواهید داشت؛ بلکه اتفاقا ساعتهای بیشتری در روز و روزهای بیشتری در هفته باید کار کنید. در بسیاری از موارد کسانی که شغل آزاد دارند حتی برای زمانهای بیشتر از سه روز متوالی نمیتوانند کار خود را تعطیل کنند و به تعطیلات بروند. اما خیلی وقتها نیز، مثلا در یک روز بارانی بهاری که فشار کاری زیادی ندارید لازم نیست حتما تا پایان ساعت اداری در محل کارتان بمانید و میتوانید از هوای دلپذیر بهاری لذت ببرید. زمانی که برای خودتان کار میکنید قوانین زمانبندیها و برنامهریزیهای کارتان به دست خودتان است. اما حواستان باشد ساعتهایی که کار نمیکنید، برخلاف مرخصیهای اداری، درآمدی نخواهید داشت. به همین دلیل انعطاف ساعت کاری مثل تیغی دو لبه عمل میکند.

در کارهای گروهی همراه خوبی نیستید

بسیاری از افراد در جمع دوستانه خیلی اجتماعی، با محبت، صمیمی و خونگرم هستند، ولی زمانی که در محیط کار و در جریان کارهای گروهی قرار میگیرند، به افرادی کنترلگر تبدیل میشوند و رئیسبازی در میآورند.

البته فردی با چنین روحیهای شاید بهتر باشد زمانی که کسبوکار خود را هم راه میاندازد تا جایی که امکان دارد تعداد کارمندان تمام وقت خود را کاهش بدهد و در عوض سعی کند با افرادی کار کند که به صورت آزاد کار میکنند یا به روش برونسپاری بیشتر کارها را انجام دهند، زیرا به احتمال زیاد کارمندان آنها حس راحتی در محیط کار خود نخواهند داشت.

دوست دارید اختیار بیشتری در خصوص ایدهها، پروژهها و کاری که انجام میدهید داشته باشید

کسانی که شخصیت بشدت کنترلگری دارند و همیشه دوست دارند کنترل اوضاع در دستشان باشد، نمیتوانند کارمندان مناسبی باشند. این افراد معمولا از این که همکار یا رئیس آنها کارشان را بررسی کند، حس خوبی نخواهند داشت. اگر شما هم حس میکنید ایدههایتان فقط متعلق به خودتان است و تنها کسانی که حق انتقاد از شما را دارند مشتریهایتان هستند، شما نیز به همین دسته تعلق دارید و بد نیست به فکر راه انداختن کسبوکار خود باشید.

تحت حمایت و پشتیبانی خانواده و دوستان هستید

تنها کار کردن، یا کار کردن در خانه میتواند باعث احساس تنهایی و افسردگی شود. کار در کنار همکاران با همه مشقاتی که دارد حس پشتیبانی و حمایت شدن به فرد میدهد. اتفاقات خوب و صمیمانهای که در کنار همکاران تجربه میکنیم، مانند مراسم تولد غافلگیرکنندهای در جمع همکاران موجب کاهش استرس و افزایش میل به کار میشود. زمانی که برای خودتان کار میکنید، خانواده و دوستان شما بهترین گزینهها برای ایجاد این احساس حمایت هستند. این گروه پشتیبان و حمایتگر باید همیشه در دسترس باشد تا هر لحظه که در مورد کارتان به شک افتادید، با ایجاد حس حمایت دلگرمی کافی برای ادامه مسیر را در شما ایجاد کند.

فردی قانونمند و خودآغاز هستید

مفهوم خودآغاز بودن به این معناست که نیازی نیست کسی به شما بگوید کاری را انجام بدهید، بلکه خودتان بدون این که منتظر کسی باشید بلند میشوید و کار را پیش میبرید. برای این که در کار شخصی خود موفق باشید بیشتر از این که منتظر باشید اتفاقی بیفتد و به آن پاسخ دهید باید توانایی بالایی در پیشبینی جریانها داشته باشید و بموقع وارد عمل شوید. برای این کار باید مدیریت زمان خوبی داشته باشید. اگر بخواهید صبحها دیر از خواب بلند شوید و عصرها به فکر تفریح باشید باید بدانید که درآمدزایی خوبی نخواهید داشت. اگر حس میکنید جزو آن دسته افرادی هستید که تا مجبور نباشند کاری را انجام نمیدهند، هیچوقت سعی نکنید برای خودتان کار کنید؛ زیرا هر یک ساعتی که هدر میدهید، پولی است که از جیبتان میرود!

دوست دارید که خودتان تصمیم گیرنده باشید

شاید در ابتدا فکر کنید اگر فرد تصمیمگیرنده برای کار باشید، خیلی احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و همه چیز طبق میلتان پیش خواهد رفت.

اما بدانید زمانی که کاری را برای خودتان شروع میکنید در قبال آن مسئول خواهید بود و نمیتوانید مسئولیت تصمیمگیریهای خود را به گردن دیگری بیندازید.

شما مسئول حفظ اعتبار مجموعه خود هستید و زمانی که مشکلی پیش بیاید یا انتقادی به کارتان وارد شود باید پذیرای آن باشید و در جهت رفع مشکل و بهبود کار خود تلاش کنید.

بتوانید و علاقهمند باشید که در رویدادهای مختلف به تنهایی حضور پیدا کنید

سختترین بخش راه انداختن کسبوکار شخصی برای بیشتر افراد همین مورد است. بیشتر افراد ترجیح میدهند خود را در سایه گروه محافظت کنند و به تنهایی در معرض دید نباشند. زمانی که کسبوکار خود را شروع کنید باید مشتاق ملاقات با افراد جدید و حضور در جاهای ناشناخته باشید. باید بتوانید به تنهایی در دورههای آموزشی، سخنرانیها، کارگاههای آموزشی، سمینارها، جلسات شبکههای فروش و سرمایهگذاران شرکت کنید. البته اگر به اندازه کافی فعال باشید و در جلسات و سخنرانیهای زیادی شرکت کنید و در این جلسات با افراد آشنا شوید، پس از مدتی عدهای از آنها برای شما تکراری خواهند شد، با آنها ارتباط برقرار خواهید کرد و دیگر نیازی نیست تنهایی در چنین برنامههایی شرکت کنید.

توانایی تفکیک کار از زندگی شخصی را بخوبی دارید

بسیاری از افراد با این موضوع بشدت درگیر هستند. زمانی که برای خود کار میکنید باید قادر به تنظیم زمان خود و تفکیک زمان کار از زمان خانواده و کارهای شخصی خود باشید. باید بتوانید علاوه بر این که به صورت تمام وقت کار خود را انجام میدهید، زمان کافی صرف کارهای شخصی و خانواده خود نیز کنید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که این دو زمان کاملا از هم تفکیک شده باشند. یعنی زمانی که مشغول کار هستید به فکر کارهای شخصی و موضوعات خانوادگی نباشید، زمانی هم که به خانواده اختصاص دارد هیچوقت پاسخگوی تماسها یا ایمیلهای کاری نباشید و هیچکدام را فدای دیگری نکنید. اگر بتوانید این نکته را بخوبی رعایت کنید، شاهد استحکام بیشتر در کار و زندگی شخصی خود خواهید بود.

براحتی از برخی مسائل عبور میکنید

چنین افرادی هر حرفی را به خودشان نمیگیرند و برای هر چیز تغییرناپذیری جنگ و دعوا راه نمیاندازند.

یکی از بهترین روشها برای افزایش این توانایی در خود این است که وقتی از موضوعی در محیط کار بشدت ناراحت میشوید ولی میدانید که نمیتوانید تغییری در آن ایجاد کنید، میتوانید یک نامه بشدت تند و تیز بنویسید و هر آنچه آزارتان داده را درآن یادداشت کنید و سپس آن را پاره کنید و از آن عبور کنید. حضور در جمع دوستان نیز کمک شایانی به فراموش کردن موضوع و آرامش بیشتر شما خواهد کرد.

با جریان حرکت میکنید

همه کسبوکارهای شخصی از یک قانون تبعیت میکنند؛ در یک برهه زمانی پشت سر هم و به طرز سرسامآوری مشتریها سراغتان میآیند، یک زمان هم برای چند هفته مشتری نخواهید داشت. بنابراین باید قادر باشید تعادل کافی در کار ایجاد کنید. تا جایی که ممکن است سعی کنید پیشبینی و فصلبندی برای کار خود داشته باشید تا زمانی که مشتریهای زیادی سراغتان میآیند بی دلیل استرس پیدا نکنید و از دستشان ندهید و در زمان نبود مشتری نیز بیپول نمانید.

به حد کافی کاردان هستید

زمانی که برای خودتان کار میکنید باید قادر باشید تا هم رئیس خود و هم تنها کارمند مجموعه باشید. شما به تنهایی مسئول فروش، مسائل مالی، مالیاتها، مسائل قانونی، حسابداری، فناوری و هر موضوع دیگری هستید که وجود دارد. توانایی انجام چند کار به صورت همزمان ویژگی کلیدی برای افراد خویش فرماست.

مواردی که به آنها اشاره شد به این معنی نیست که همه باید کارهای خود را رها کنند و به فکر راه انداختن کسبوکار خود باشند. روحیات افراد متفاوت است و دقیقا خلقیات هر فردی مشخص میکند چه کسانی بهتر است کارمند باشند و برای کسی یا سازمانی کار کنند و چه کسی بهتر است به فکر راهاندازی کار خودش باشد. به موارد بالا صرفا به این جهت اشاره شد که اگر این ویژگیها در درون شما نیز وجود دارد بیشتر از این منتظر پیش آمدن فرصت مناسب نشوید و سعی کنید آسانترین راهی که از طریق آن میتوانید کاری را برای خودتان شروع کنید در پیش بگیرید و هرچه زودتر به خواستههای خود دست پیدا کنید. در هفتههای گذشته مقالههای راهنمای متنوعی در همین صفحه کسبوکار روزنامه جامجم درخصوص چگونگی راهاندازی کسبوکار منتشر شده است که مطالعه آنها شما را در مسیری مناسب قرار میدهد.

عسل اخویان طهرانی

جامجم

برگرفته از Forbes

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3394054622407686859
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: