• 0 0
  • 0

مصرف‌گرایی نقطه مقابل ساده‌زیستی

پنج شنبه 21 تیر 1397 ساعت 02:00
مصرف‌گرایی پدیده‌ای است که درست در نقطه مقابل ساده‌زیستی قرار می‌گیرد؛ پدیده‌ای که ارمغان سبک زندگی غربی است و می‌تواند به مرور به پدیده‌ای اعتیاد‌آور تبدیل شود. پدیده‌ای که مدتی است به زندگی‌های بسیاری در جامعه ما راه پیدا کرده و نمودهایش را می‌توان در لباسی که مردم می‌پوشند، غذایی که می‌خورند و ماشینی که سوار می‌شوند، دید. اتفاقی که ریشه‌هایش به رواج ارزش‌های مادی در جامعه می‌رسد. وقتی در جامعه‌ای ارزش‌های مادی گسترش می‌یابد، به تناسب این موضوع مصرف کردن هم که بیشتر جنبه مادی دارد، گسترش خواهد یافت.

این پدیده را میتوان از دید اجتماعی مورد بررسی قرار داد، از این نظر متخصصان علوماجتماعی معتقدند که بین مصرف و باورها و نگرش انسانها رابطه مستقیمی وجود دارد و فرهنگ مصرف گرایی از درون خانواده شکل میگیرد. فرهنگی که از کودکی به فرزندان میآموزد که مصرفگرایی با خوشبختی ارتباط مستقیمی دارد. در حقیقت مصرف یک پیام دارد و آن هم تولید و تنوع بیشتر و در نهایت انباشت سرمایه است. واقعیت این است که همه ما انسانها دغدغه قضاوت دیگران را داریم و این بهترین ابزار برای تولیدکنندگان است، آنها روی همین نقطه ضعف خریداران دست میگذارند و در نهایت کالاهای لوکس طرفداران زیادی پیدا میکنند و براحتی به فروش میرسند چرا که استفادهکنندگان میتوانند با استفاده از آنها تصویر بهتری از خودشان ارائه بدهند.

همین موضوع تمایل شدید به مالکیت کالاهای غیرضروری را در افراد به وجود میآورد و در مراتب بعدی منجر به این اتفاق میشود که محرومیت از یک کالا یا خدمات، اثرات روانی هم روی افراد داشته باشد. درست در نقطه مقابل این پدیده، سادهزیستی قرار دارد. فرهنگی که از گذشته در دین ما هم بر آن تاکید شده و در سبک زندگی اسلامی ایرانی نشانههای زیادی از آن را میتوان دید. اما خودگاهی نسبت به سادهزیستی اتفاق نمیافتد مگر اینکه درصد زیادی از جامعه به یک باور منطقی و درست برسند و از باورهای هیجانی و مقطعی دوری کنند، درنـتـیـجـــه برای اینکه خرد جمعی را نسبت به تجملگرایی و مصرفزدگی تغییر دهیم باید خرد فردی تغییر پیدا کند.

دکتر سعید محمدی صادق جامعهشناس

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3363222215497108306
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: