• 1 0
  • 0

چرا پرستویی در اینستاگرام محبوب است؟

بادیگارد مردم!

یکشنبه 17 تیر 1397 ساعت 05:30
صفحه اینستاگرام را باز می‌کنیم و مشغول مرور صفحات مختلف می‌شویم، از عکس تازه فلان سلبریتی، تا اظهار نظر جنجالی دیگر چهره جهان ورزش! از این صفحه به آن صفحه، تصویر آخرین دستپخت بانو برای آقا و آخرین رنگ مویی که گذاشتم، همه اتفاقاتی است که در مرور صفحات مجازی در شبکه‌های اجتماعی با آنها روبه‌رو می‌شویم. اما برخی در این بین سعی می‌کنند متفاوت باشند، این متفاوت بودن گاهی مساوی با رفتارهای عجیب و غریب است، گاهی هم سنجیده رفتار کردن می‌تواند نماد متفاوت بودن باشد.

سلبریتیها به عنوان رهبران جدید در فضای مجازی، برای بسیاری تبدیل به مرجع شده و کاربران تصمیم و حتی موضعگیریهای خود نسبت به یک مساله عمومی را با توجه به رای و نظر آنها تنظیم میکنند. روی دیگر ماجرا چهرههایی هستند که به موجسواری علاقه دارند. هرچند که عمر این موجها کوتاه است اما بسیاری که اوج گرفتن واقعی را تجربه نکردهاند این ارتفاعات زودگذر برایشان اتفاق هیجانانگیزی است. با این حال در میان چهرههای مشهور که در شبکههای اجتماعی فعالیت میکنند، همان طور که گفته شد برخی سعی دارند با رفتارهای معقول و پرهیز از هیجانزدگی چهرهای متفاوت و البته قابل پذیرش نشان دهند، افرادی که در اتفاقات اجتماعی ساکت نبوده ولی اظهارنظرهای شاذ هم نمیکنند و دنبال سوار شدن بر موج افکار عمومی هم نیستند. پرویز پرستویی بازیگر نقشهای دوستداشتنی و ماندگار سینمای ایران (حاج کاظم «آژانس شیشهای» و حاج حیدر «بادیگارد») یکی از آنهایی است که در اینستاگرام فعالیت زیادی دارد و بواسطه این فعالیت در مرور صفحات بسیار با پستهای او روبهرو میشویم.

یکی از کاربرانی که معمولا پستهایش طبق آماری که در فضای مجازی منتشر میشود در زمره پربازدیدترینها قرار دارد پرویز پرستویی است. بعد از مرور پستهای این بازیگر سینما، پربازدید بودن و مخاطب داشتن او را به دلیل سوار شدن بر موجهای موضوعی در شبکههای اجتماعی نمیتوان تفسیر کرد، بلکه سخن گفتن از موضوعاتی که برای مردم به صورت منطقی موضوعیت دارد دلیل اصلی محبوبیت او محسوب میشود. این در حالی است که بسیاری تنها به افزایش احساسات دامن میزنند و مخاطب را دعوت به هیجانی شدن بدون اندکی تعقل میکنند.

پای درددلهای «حاج کاظم»

یکی از موضوعاتی که در مرور مطالب پرویز پرستویی میتوان به آن اشاره کرد، همراهی با دردها و مشکلات مردم است، البته شاید گفته شود دیگران هم اگر حرفی میزنند به منظور تسکین دردهای مردم است ولی نباید فراموش کرد باقی تنها «حرف» میزنند ولی برای برطرف کردن مشکل یا التیام آن تلاشی نمیکنند اما در پستهای اینستاگرامی پرویز پرستویی تلاش برای ارتقا و برطرف مشکل مردم تلاش میشود و او علاوه بر طرح کردن یک معضل برای برطرف کردن آن هم دست به کار میشود. به عبارتی پستهای اینستاگرمی «حاج کاظم» حرف دل مردم است و تنها نق و غرهای یک هنرمند یا سلبریتی نیست که بخواهد خودی نشان دهد، بلکه اگر پستهای اینستاگرامی او بر دل مینشیند به این خاطر است که از دل برخاسته.

رسانه شخصی پرویز پرستویی

«رسانه شخصی» عبارتی است که این روزها بسیار اینسو وآنسو میشنویم و حتی اگر کاربران خودشان هم ندانند که صاحب یک رسانه شخصی هستند، اما باید پذیرفت که با گسترش شبکههای اجتماعی هرفرد خودش صاحب یک رسانه است (شاید قواعد پیامرسانی در این رسانههای نو متفاوت باشد) اما دیگر نمیتوان گفت تنها ارسال پیام از طریق مبادی رسمی ارسال پیام صورت میگیرد. از این رو پرویز پرستویی هم بخوبی از این ظرفیت برای رساندن صدای کسانی که صدایشان در هیاهوی رسانهها به گوش نمیرسد بهره میبرد. این نشان از شناخت صحیح او از شبکههای اجتماعی است و البته برخلاف دیگر سلبریتیها مدعی ناجی بودن نیست بلکه تنها میخواهد به پژواک صدای کسانی که صدایشان به گوش نمیرسد، باشد.

آلبوم شخصی هرگز!

شاید اگر به صفحه شخصی پرویز پرستویی مراجعه کرده باشید کمتر تصویر و عکسی از خودش در موقعیتهای مختلف پیدا کنید، به تعبیر دیگر او مشغول تکثیر و بازنشر خودش نیست. در حالی که بسیاری از سلبریتیها با وجود اینکه در هرجایی میتوان نشانی از آنها دید از بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگراهها تا آگهیهای بازرگانی تلویزیونی، اما پرستویی در صفحه شخصی خودش هم خیلی خودش را منتشر نمیکند و بیشتر به موضوعاتی که مدنظرش است اشاره میکند.

حرف دل مردم

پستهای اینستاگرمی «حاج کاظم» حرف دل مردم است و تنها نق و غرهای یک هنرمند یا سلبریتی نیست که بخواهد خودی نشان دهد

این در حالی است که بسیاری از سلبریتیها صفحات شخصیشان بیشتر آلبوم عکسهای شخصیشان است (البته این به معنای این نیست که هنرمندان نتوانند عکسهای خود را منتشر کنند، بلکه این صفحات شخصی بوده و خط مشی آن براساس سلیقه کاربر تعیین میشود) اما با این حال پرستویی کمتر به بازتولید عکسهای خود در حالات مختلف میپردازد و سعی میکند دستی بگیرد.

صدای مردم

شاید شما هم در دنبال کردن صفحات چهرههای مشهور با صفحات طرفداری آنها روبهرو شدهاید، صفحاتی که برخی چند مورد از آنها دارند و یکی از کارکردهای آنها همان تکثیر یک سلبریتی است و دستاورد آن پرزنت کردن چهره یک سلبریتی در میان مخاطبان است. اما پرویز پرستویی دنبال این مساله هم نیست و باز هم باید یادآوری کرد که بیشتر میخواهد حلقومی برای مردم باشد.

اثرگذاری به جای هیجانزدگی

بالاتر هم اشاره شد که بسیاری از سخنانی که از سوی چهرههای شبکههای اجتماعی مطرح میشود اغلب احساسی و تا حدودی غیرکارشناسی است، اما با مرور سخنان و مواضع این بازیگر کمتر سراغی میتوان از چنین سخنان و مواضع گرفت. او سعی میکند زود احساسی نشود تا سخن نسنجیدهای مطرح نکند و البته همواره در پی تاثیرگذاری است.

نقد آری، سکولارنمایی نه!

بسیاری از سلبریتیها یکی از موضوعاتی که در مواجهه با صفحاتشان با آن روبهرو میشویم، سکولارنمایی و لیبرالمآبی است. موضوعی که به نظر مخاطب و طرفدار بسیاری هم دارد اما پرستویی از این دستاویز و حربه هم برای کسب جایگاه در میان مخاطبان بهره نمیبرد. او همواره بر آرمانها اصرار میکند و خود را مدیون بسیاری از آرمانهای اصیل میداند. او از اینکه وامداری خود به شهدا و انقلاب را فریاد بزند ابایی ندارد حتی پایبندی او به خون شهدای جنگ تحمیلی است که سبب میشود از بسیاری از بدخلقیها گلایه کند.

حلقه وصل

شاید اصلیترین اتفاقی که در صفحه پرویز پرستویی شاهد آن باشیم، مشارکت او در امور خیریه باشد. در مطالب مختلف از درخواست کمک از مردم یا به ثمر رسیدن کمکهای مردم برای رسیدگی به محرومان خبر میدهد، در حالی که در صفحات چهرههای مطرح فضای مجازی کمتر شاهد چنین اتفاقاتی هستیم که حلقه وصل همیاری مردمی باشیم. از این رو باید صفحه شخصی پرویز پرستویی در اینستاگرام را صفحهای برای مردم دانست، صفحهای که آینه مردم است و بازیگر نقش «حاج حیدر» در آن جز از دردها و مشکلات سخن نمیگوید و برای رفع آنها تلاش میکند. از این رو شاید به همین خاطر است که هر روز در میان پرمخاطبترین و پربازدیدترین مطالب صفحات مجازی میتوان این صفحه را دید.

یونس فردوس

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3358548247140199208
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: