• 42 6
  • 0

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران:

هر توافق جدید اروپا و آمریکا درباره برجام بی اعتبار است

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 ساعت 14:40
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نشست مسوولان عالی امنیت پنج قاره گفت: من در این نشست بین المللی که نمایندگان عالی بیش از 100 کشور از پنج قاره جهان حضور دارند به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران اعلام می کنم، هر توافقی که اروپا و آمریکا در مورد آینده برجام و آینده برنامه هسته ای ایران برای دوره بعد از محدودیت پیش بینی شده در برجام در نظر بگیرند از نظر ما بی اعتبار و فاقد ارزش است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، دریابان علی شمخانی امروز (چهارشنبه) طی سخنانی در نهمین دوره این نشست بین المللی در شهر سوچی روسیه، درباره مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 افزود: به شما اطمینان می دهم که بطور قطع رویاهای آنها در مورد ایران تعبیر نخواهد شد؛ گفت وگوی مجدد در مورد پایان دوره محدودیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران به معنای نابودی برجام است زیرا لغو محدودیت ها و عادی شدن روند برنامه هسته ای ایران در چارچوب معاهده بخش مهمی از تعهد ارایه شده به ایران در توافقنامه بین المللی برجام است.

وی افزود: این مذکرات یک مثال روشن برای جهان است که می توان با گفتگو و مذاکره به راه حل توافقی برای پایان دادن به یک بحران ساختگی دست یافت، اما آنچه مهمتر از اصل دستیابی به توافق است، پایبندی طرفین به تعهداتشان برای اعتبار و پایداری این توافق است. متأسفانه امروز ما با دولتی مواجه هستیم که نه تنها تعهد دولت پیشین آمریکا را به سخره گرفته است بلکه اصول اولیه حقوق بین الملل را نه فقط در توافق هسته ای با ایران، که حتی معاهدات دوجانبه و بین المللی کشورش را با جهان زیر پا می گذارد.

سیاست آمریکا بی ثبات کردن خاورمیانه است

دریابان شمخانی همچنین گفت: سیاست قطعی آمریکا در خاورمیانه، مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی برای حضور و توسعه پایگاه های نظامی و فروش تسلیحات و دخالت در امور این منطقه است.

وی افزود: جهان امروز بیش از هر زمانی به صلح و ثبات و امنیّت نیاز دارد و مسیر تحقق آن از راه گفت وگوهای سیاسی، امنیّتی و نظامی برای دستیابی به درک مشترک، رفع سوء تفاهم ها و نهایتا دستیابی به راه حل است. باید به جنگ و خشونت پایان داده شود و به جای ائتلاف برای جنگ، ائتلاف برای صلح و دوستی و برادری تشکیل شود و به جای اینکه سرمایه ملی کشورها صرف رقابت تسلیحاتی شود در مسیر رفع فقر و توسعه و رفاه مردم، هزینه شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه بصورت طبیعی، یک مسأله قبل از اینکه به بحران تبدیل شود، فرآیندی را طی می کند، گفت: دانش و تجربه نشان داده است که هیچ بحرانی در جهان امروز با جنگ و درگیری حل نشده، بلکه این بحران ها از یک وضعیت به وضعیت دیگری تبدیل شده است.

شمخانی با اشاره به بحران های خاورمیانه، جنوب و شرق آسیا افزود، با قاطعیت می توان ادعا کرد که برای بحران های امروز در جهان، اعم از سوریه، یمن، لیبی، افغانستان، شبه جزیره کره، هیچ راه حلی به جز گفت وگو و حل و فصل سیاسی وجود ندارد.اما این پرسش مطرح است که چرا به راه حل سیاسی در این بحران ها بی توجهی و بر طبل جنگ کوبیده می شود؟.

وی تصریح کرد: اگر چه هر یک از این بحران ها راه حل سیاسی مخصوص به خود را دارند، اما در ریشه یابی ها، با موانعی مواجه می شویم که تقریبا در تمامی این بحران ها مصداق دارد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: وجود این ادراک غلط در ذهن برخی از حاکمان که می توانند با جنگ بحران ها را به پایان برسانند، فقدان جسارت در آغازگران جنگ و حامیان آنها برای پذیرش اشتباه و بازگشت به مسیر درست، منافع برخی از بازیگران در استمرار به هم ریختگی و آشوب در منطقه برای تخلیه ظرفیت ها، تضعیف بنیادهای قدرت ملی کشورها، تخریب زیر ساخت ها، دامن زدن به درگیری های مذهبی و قومیتی و نژادی و منافع فروشندگان سلاح و مهمات، موجب شده به راه حل سیاسی بی توجهی و بر طبل جنگ کوبیده شود.

دریابان شمخانی برای نمونه گفت: آمریکا به عنوان بزرگترین صادر کننده سلاح و مهمات، بیش از یک سوم بازار جنگ افزار جهان را در کنترل دارد و بیش از 70 درصد این سلاح ها به منطقه خاورمیانه فروخته می شود که در طـی 10سال گذشته به دو برابر افزایش یافته و منطقه را به انباری از سلاح و باروت تبدیل کرده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی کشور با طرح این پرسش که آیا با چنین بازار پرسودی، آمریکا می تواند حتی تمایلی برای پایان جنگ ها داشته باشد، پرسید: آیا بدون تهدید نمایی امنیّتی از ایران می تواند بیش از 100 میلیارد دلار سلاح در یک سفر به عربستان بفروشد؟ آیا می تواند بدون تصویر سازی فرضی و واهی از تهدیدات روسیه و چین و ایران، مسابقه خرید تسلیحاتی در جهان راه بیندازد؟ آیا بدون کمک آمریکا گروه های تروریستی از جمله داعش توان حفظ سیطره بر نیمی از خاک عراق و سوریه را داشتند؟ آیا بدون حمایت آمریکا تروریست ها می توانند به محیط های جدید درگیری در افغانستان و آسیای میانه منتقل شوند؟

وی در جواب گفت: طبیعی است که تمامی پاسخ ها منفی است زیرا سیاست قطعی آمریکا در منطقه، مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی برای حضور و توسعه پایگاه های نظامی و فروش تسلیحات و دخالت در امور منطقه است.

شمخانی با ابراز تاسف از اینکه جهان در حال بازگشت به دوران جنگ سرد بصورت افسار گسیخته است، گفت: تلاش های آشکار و پنهانی برای کشاندن جهان به آن دوران دیده می شود. سطوح اصطکاک و درگیری میان کشورها، رو به افزایش است، نظم حاکم بر مناسبات بین المللی در حال بهم ریختگی و حرکت در مسیر خشونت طلبی است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مساله فلسطین گفت: شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت آمریکا، نه در جهت حل بحران فلسطین بلکه در مسیر مشتعل کردن آتش جنگ در فلسطین است.

وی با طرح این سوال که در چنین شرایطی وظیفه ما به عنوان مقامات عالی امنیت ملی چیست، تاکید کرد: در شرایطی که همه اذعان داریم که جنگ هیچ برنده ای نخواهد داشت و همه بازنده خواهند بود و بالعکس اصولا در راه حل سیاسی، بازنده ای وجود ندارد، چون توافقی شکل نمی گیرد، استراتژی ما باید این باشد که نگذاریم اختلافات و چالش ها و تنش ها میان کشورها به دشمنی و جنگ کشیده شود و جنگ های فعلی متوقف شود و تمامی توان خود را بسیج کنیم تا در قالب چارچوب های منطقه ای به راه حلی برای بحران های جاری دست یابیم.

دریابان شمخانی ادامه داد: تردیدی نیست که بروز جنگ داخلی در هر کشوری، فضای مستعدی را برای پیدایش و توسعه جریان های تروریستی ایجاد می کند، ناامنی در یک کشور و منطقه، در نظام امنیّت شبکه ای به سایر مناطق نیز منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه باید ظرفیت های خود را برای کمک به دولت ها برای حل بحران های داخلی، به کار گیرند، افزود: شکل گیری گفت وگوی ملی میان دولت وحدت ملی افغانستان با طالبان که مسیر خشونت را کنار بگذارند و همچنین گفت وگوی دولت سوریه با معارضه مسلحی که به آتش بس تن داده اند، مسیر درستی است که باید مورد حمایت منطقه ای و جهانی قرار گیرد.

دریابان شمخانی با بیان اینکه تنها موردی که از میدان گفت وگو و مذاکره خارج بوده، موضوع تروریسم است، گفت: باید با تروریسم به عنوان یک تهدید جدی و رو به گسترش، در پارادایم امنیت دسته جمعی مبارزه شود. مبارزه با تروریسم در عراق، افغانستان و سوریه و در هر مکان دیگری که دارای دولت های قانونی هستند بدون مشارکت و همکاری مشترک با این دولت ها، میسر نیست.

وی افزود: نباید اجازه داده شود به بهانه مبارزه با تروریسم، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهایی که درگیر با تروریست ها هستند، مخدوش شود و مبارزه با تروریسم، ابزاری برای سوء استفاده، دخالت و اشغال بخشی از سرزمین این کشورهای مستقل قرار گیرد که متأسفانه در سوریه چنین اتفاقی رقم خورده است.

آسیای غربی نیازمند ساز و کار همکاری های سیاسی، امنیتی و نظامی است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، قاره آسیا و بویژه آسیای غربی را نیازمند یک ساختار و ساز و کار همکاری های سیاسی، امنیّتی و نظامی دانست تا بتواند بدون مداخله بازیگران فرامنطقه ای، اختلافات را مدیریت و آتش جنگ را دور کند.

دریابان شمخانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران که طراح گفت وگوی تمدن ها و جهان عاری از افراط و خشونت در مجمع عمومی سازمان ملل بوده است، آمادگی دارد توان و ظرفیت خود را برای حل بحران های منطقه ای و مبارزه جدی و مؤثر با تروریسم، با مشارکت کشورهای منطقه، بکار گیرد، چنانچه تاکنون به درخواست دولت های قانونی عراق و سوریه پاسخ مثبت داده و در کنار آنها، موفق شد با جان فشانی نیروهای مسلحش به حاکمیت جعلی داعش در این دو کشور پایان بخشد.

وی ابراز امیدواری کرد مسئولان عالی امنیت ملی کشورها در نشست سوچی، مهمترین چالش های امنیّت بین الملل را به بحث و بررسی بگذارند و از این مسیر به راه حل های مناسبی برای مدیریت این بحران ها دست یابند.

در نشست مسئولان عالی امنیتی پنج قاره جهان در شهر سوچی روسیه، که امروز (چهارشنبه) و فردا (پنجشنبه) در سطح رؤسای سازمان های اطلاعاتی، دبیران شورای امنیتی ملی، وزیران و دستیاران رئیس جمهور در حال برگزاری است، نمایندگانی از 110 کشو حضور دارند.

امروز در روز اول کنفرانس، گفت وگو پیرامون دو موضوع تحت عنوان «بحران‌های بین‌المللی از برخورد تا گفت‌وگو» و «تکامل تاکتیک‌ها و راهبردهای سازمان‌های بین‌المللی تروریستی» در دستور کار قرار گرفته و در روز دوم نیز دو موضوع شامل «امنیت اطلاعات بین‌المللی، پاسخ‌های جهانی به چالش‌های جهانی» و «تولید و گسترش مواد مخدر، تهدید صلح و ثبات بین‌المللی» توسط شرکت کنندگان بررسی خواهد شد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3268295484989231556
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: