• 0 0
  • 0

چرا اردوغان کاسه داغ‌تر از آش شد

دوشنبه 27 فروردین 1397 ساعت 23:40
هدف اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از حمایت همه جانبه از موشکباران سوریه چه بود؟ مگر تا چند روز پیش ترکیه علیه آمریکا سخن نمی‌گفت و اردوغان آمریکا را عامل رشد و گسترش گروه‌های تروریستی ازجمله داعش معرفی نمی‌کرد؟ مگر اردوغان بشدت از حمایت آمریکا از کردهای سوری نگران و آزرده خاطر نبود پس چه شد با حملات موشکی آمریکا وی به استقبال از آنها شتافت و دوباره به مواضع نخستین خود درمورد سوریه بازگشت؟

به گزارش تسنیم، آمریکا به سوریه حمله کرد. حال و هوای دولتمردان ترکیه عوض شد و دیگر خبری از «ای آمریکا!» گفتنهای اردوغان نبود. در همان لحظههای اولیه حمله موشکی آمریکا، وزارت خارجه ترکیه بیانیه صادر کرد و گفت: «از عملیات صورت گرفته علیه دولت سوریه رضایت داریم و از آن استقبال میکنیم، چرا که این حمله به عنوان وجدان بشریت، یک واکنش بجا بود.»

سپس ابراهیم کالین، سخنگوی اردوغان هم از حملات غربیها حمایت کرد و گفت: «امکان بیپاسخ ماندن حمله شیمیایی رژیم سوریه به دوما وجود نداشت.» ماهیر اونال، سخنگوی دولت ترکیه هم بلافاصله در صفحه تلویزیون ظاهر شد و حمایت دولت ترکیه از حملات آمریکا را اعلام کرد و در صف حامیان حمله به سوریه قرار گرفت.رجب طیب اردوغان رئیسجمهور ترکیه هم حجت را بر همه تمام کرد و گفت: «حملات غربیها به سوریه را اقدامی درست و بجا میدانیم.»

این مواضع حمایتی دولتمردان ترکیه از حملات آمریکا به سوریه باعث ایجاد اختلاف میان اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه شد. سوالی که ذهن اعضای این حزب را به خود مشغول کرده است این است که «چه زود کمک تسلیحاتی 5000 کامیونی آمریکا به گروههای تروریستی پ.ی.د و پ.ک.ک در سوریه فراموش شد! ما که هر روز در حال انتقاد از سیاستهای منطقهای آمریکا و کمک تسلیحاتی آنها به گروههای تروریستی بودیم، چه شده است که با چرخش 180 درجهای در کنار آمریکا قرار گرفتیم؟»

تجربه نشان داده است که حکومت حزب عدالت و توسعه مشتاقانه و در هر زمانی حاضر به قبول ادعاهای آمریکا و قرار گرفتن در کنار آنها هستند. این حکومت در گذشته از حمله آمریکا به عراق حمایت کرد و امروز هم همان اشتباه را در مورد سوریه مرتکب میشود. آیا آمریکایی که در سالهای اخیر در حال توطئه علیه ترکیه بوده است، نمیتواند در سوریه هم علیه این کشور توطئه کند؟ آیا این همان آمریکایی نیست که 5000 کامیون اسلحه به شبهنظامیان پ.ک.ک فرستاد و برنامه ایجاد دولت پ.ک.ک در شمال سوریه را دنبال میکند؟ آمریکا کشور مسلمان سوریه را در شب عید مبعث بمباران کرد، حتی این مسأله هم نتوانست حزب اسلامگرای عدالت و توسعه را تحت تأثیر قرار دهد.

دولت ترکیه اجازه نداد مشخص شود موشکهای آمریکا به چه مکانی از سوریه اصابت کرده است و بلافاصله بعد از حمله، حمایت خود را از آن اعلام کرد.

به نظر میرسد بحران داخلی و ترس از شکست در انتخابات آتی ترکیه، حزب حاکم عدالت و توسعه را در وضعیت دشواری قرار داده باشد. بخشی از اعضای این حزب معتقدند با دوستی و مصالحه با آمریکا بار دیگر میتوانند خود را از مهلکه انتخابات نجات دهند و به حاکمیت خود در ترکیه ادامه دهند. این بخش از حزب عدالت و توسعه نفوذ زیادی در کاخ ریاست جمهوری اردوغان دارند و دولت ترکیه را تحت تاثیر ایدئولوژیهای خود قرار دادهاند.

اگر اردوغان و حزب عدالت و توسعه خیال میکنند با دوستی و حمایت از آمریکا میتوانند خود را از مهلکه شکست احتمالی در عرصه سیاسی و اقتصادی ترکیه نجات دهند، سخت در اشتباهاند. چرا که ساعتها بعد از حمله موشکی آمریکا به سوریه، پرونده «رضا ضراب» بار دیگر در دادگاه آمریکا مطرح و اسناد اثبات جرم سه وزیر اردوغان و پسرانشان به قاضی دادگاه ارائه شد. یعنی آمریکا بدون در نظر گرفتن حمایت آنکارا از واشنگتن در بحث حمله به سوریه، مصمم است که از تمام فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه اردوغان و دولتش استفاده کند تا آنها را در انتخابات آتی ترکیه سرنگون کرده و دولت مدنظر خود را سرکار بیاورد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3257388697208002342
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: