• 0 0
  • 0

میوه شب عید توسط باغداران داخلی تأمین می‌شود

سه شنبه 24 بهمن 1396 ساعت 01:20
اجرای صحیح قانون تمرکز توسط وزارت کشاورزی و برنامه‌ریزی بر اساس آن باعث شده است که میوه شب عید سال آینده از طریق باغداران داخلی تأمین شود؛ به منظور اجرای کامل این قانون و افزایش اثرات مثبت آن ضروری است سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به وزارت کشاورزی منتقل شود.

به گزارش مقاومتی نیوز، هفته گذشته معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران، خبر از تأمین مایحتاج مصرفی مردم در شب عید توسط محصولات باغی و کشاورزی تولید داخل داد.

این در حالی است که هرساله در ماههای پرتقاضای سال به منظور کنترل و تنظیم بازار داخلی فرصت عرضه محصولات باغی زراعی از تولیدکنندگان داخلی گرفته میشد، اما در سال جاری اینگونه نبوده و قرار است میوه و مرکبات شب عید از طریق تولیدات داخلی تأمین شود.

به عنوان مثال در سال گذشته بهرغم متناسب بودن میزان تولید میوه و مرکبات در ایام منتهی به عید نوروز، ستاد تنظیم بازار کشور در تصمیمی به کاهش تعرفه واردات این محصولات اقدام کرد.

21 دی سال گذشته معاون وقت وزیر جهاد کشاورزی طی گفتوگویی اعلام کرده بود: در حالی که سال 95 با افزایش تولید، چهار میلیون و 700 هزار تن مرکبات در کشور وجود دارد، اما عدهای با کوبیدن بر طبل واردات در شب عید، اجازه تأمین معیشت باغداران داخلی را نمیدهند.

موضوعی که در سال گذشته باعث ضرر و زیان زیاد باغداران داخلی بود، در سال جاری منجر به تصمیمگیری بهتر وزارت جهاد کشاورزی در حیطه اختیارات قانونی خود شد.

وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون تمرکز وظایف بازرگانی در این وزارتخانه، از سال 92 مسئول تنظیم بازار محصولات غذایی و کشاورزی در کشور است.

این دستگاه در عمل به وظایف قانونی خود میتواند به منظور تأمین نیاز بازار داخلی از طریق تولید داخلی یا واردات به سیاستگذاری اقدام کند.

به همین منظور سال گذشته عدهای با فشار به ستاد تنظیم بازار در مقابل سیاست حمایت از تولید داخلی وزارت جهاد کشاورزی ایستاده و مجوز واردات مرکبات را در ایام مهم سال صادر کردند.

خوشبختانه در سال جاری طبق پیشبینیهای صورت گرفته توسط وزارت جهاد کشاورزی به منظور تأمین نیاز بازار داخلی، این وزارتخانه فقط از تولیدات داخلی برای تأمین نیاز بازار استفاده خواهد کرد.

بر این اساس، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با تولید پنج میلیون تن مرکبات در سال جاری، میوه شب عید به میزان کافی تأمین و ذخیرهسازی شده است.

محمدعلی طهماسبی، 16 بهمن در نشست خبری به مناسبت دهه فجر افزود: امسال دو میلیون و 800 هزار تن پرتقال، بیش از سه میلیون و 700 هزار تن سیب و 300 هزار تن کیوی در کشور تولیدشده و ذخیره انبار پرتقال تا خرداد سال آینده نیاز بازار را تأمین خواهد کرد.

وی با کیفی خواندن مرکبات تولید امسال، اظهار کرد: تولید پرتقال در حدی است که 50 میلیارد تومان یارانه صادراتی برای آن اختصاص داده شده است.

به منظور مدیریت هر چه بهتر بازار، ضروری است موانع اجرای صحیح قانون تمرکز برای این وزارتخانه برطرف شده و هرچه سریعتر در جهت بهبود و نظارت صحیح وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان نیز به این وزارتخانه منتقل شود. سازمانی که بعد از اجرای قانون تمرکز همچنان در وزارت صنعت، معدن و تجارت باقیمانده است، در حالی که وظایف و اختیارات متعددی در حیطه بررسی و کنترل قیمت محصولات غذایی و کشاورزی در بازار داخلی دارد.

مجلس نیازمند طرح کارشناسی جهت تکمیل قانون تمرکز

به همین منظور حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس شورای اسلامی 19 مهر سال جاری به مقاومتی نیوز اعلام کرد: متاسفانه همچنان چند سازمان بین دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی تداخل وظایف دارند که باید هرچه سریعتر طبق قانون تمرکز به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شوند.

وی افزود: به این منظور با مطالعه کارشناسانه باید سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان و دفتر صنایع غذایی و غیرفلزی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شود.

به گفته حاجی دلیگانی این موضوع نیازمند آماده سازی طرحی توسط نمایندگان مجلس است تا هرچه سریعتر این سازمانها به وزارت کشاورزی منتقل شوند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3179756135732312418
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: