• 1 0
  • 0

حقمان را بگیریم

طلاق ایرانیان در خارج کشور

جمعه 21 مهر 1396 ساعت 03:30
همه ما در امور عادی روزمره به مسائلی برمی‌خوریم که گاه برای حل و فصل آن به وکیل، حقوقدان، قاضی و محکمه نیاز داریم.

هر چند قانوندانی کار اهلش است، اما با آگاهی از برخی نکات حقوقی می‌توانیم پیش از نیاز به وکیل و قاضی از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم. بنابراین شاید این نکات مختصر و مفید در این خصوص موثر افتد.

سوءاستفاده از بستر مبادلات الکترونیکی

براساس قانون، هر فردی در بستر مبادلات الکترونیکی، با سوءاستفاده یا استفاده غیرمجاز از «داده پیام» برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسایل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف «داده پیام» مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه‌ای و غیردیگران را بفریبد یا سبب گمراهی سیستم‌های پردازش خودکار و نظایر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد، مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ماخوذه محکوم می‌شود. شروع به این جرم نیز جرم محسوب و مجازات آن حداقل مجازات مقرر در این ماده می‌باشد.

تقاضای تخلیه به علت تغییر شغل

براساس قانون، تقاضای تخلیه به علت تغییر شغل یا تغییر نحوه استفاده از ملک مستاجره با مدارک و مراحل ذیل انجام می‌شود:

1 ـ سند اجاره اعم از عادی یا رسمی 2 ـ سند مالکیت 3 ـ تحقیق و معاینه محل 4 ـ ارجاع امر به کارشناس 5 ـ استعلام ثبتی 6 ـ تامین دلیل

گردش کار

خواهان در این دعوی توضیح می‌دهد که مالک... است به موجب... که ملک مزبور به صورت یک دستگاه آپارتمان یا یک باب مغازه و... است که به موجب اجاره‌نامه... به خوانده اجاره داده شده است. نظر بر این که در بند... یا در سند اجاره تصریح شده که محل برای شغل... اجاره داده است و احیانا ذکر می‌کند براساس قرارداد منعقده مستاجر از تغییر شغل ممنوع بوده و حق نداشته است بدون اذن وی شغل خود را در مورد اجاره تغییر دهد خوانده بدون اذن یا اجازه محل را به... تبدیل کرده که مصداق بارز تخلف وی و تجاوز از تعهدات قراردادی است یا شغل جدید عرفا مشابه شغل قبلی نیست مستندا به شق 7 ماده 14 قانون 1356 رسیدگی و صدور حکم تخلیه را دارد.

اگر مستاجر در مراجعی سوابقی دارد که می‌تواند این ادعا را ثابت کند مانند تعزیرات حکومتی یا اتحادیه و مراجع مربوط به صدور جواز کسب و... رجوع به آنها و تامین دلیل آنها نیز موثر است.

طلاق ایرانیان در خارج کشور

اگر رای طلاق راجع به اتباع ایرانی در دیگر کشورها صادر شده ﺑﺎﺷﺪ، باید نوع طلاق و دیگر مقررات موضوعه و شرعی رعایت شده باشد تا طلاق مذکور در ایران تنفیذ شود.

برگشت زدن چک

مواعد قانونی برگشت زدن چک به شرح ذیل است:

1 ـ شش ماه از تاریخ صدور چک برای امکان اقدام کیفری در دادسرا

2 ـ 15 روز از تاریخ صدور چک برای امکان تامین خواسته مبلغ آن از اموال صادرکننده قبل از صدور حکم قطعی محکومیت.

مالیات پورسانت

براساس قانون، از پورسانت و کمیسیون فروش ویزیتورها، بیمه و مالیات کسر می‌شود.

مجازات کارشناسی غیرصادقانه

اگر هر یک از داوران، ممیزان و کارشناسان اعم از این ‌که ‌توسط دادگاه معین شده باشد یا توسط طرفین‌، چنانچه در مقابل ‌اخذ وجه یا مال به نفع یکی از طرفین اظهارنظر یا اتخاذ تصمیم‌ کند به حبس از شش ماه تا دو سال یا مجازات نقدی از سه تا 12 میلیون ریال محکوم می‌شود و آنچه گرفته است به‌عنوان مجازات به نفع دولت ضبط خواهد شد.

همچنین در صورتی که قاضی به واسطه ارتشای حکم به مجازاتی شدید‌تر از مجازات مقرر در قانون داده باشد علاوه‌بر مجازات فوق حسب مورد به مجازات مقدار زائدی که مورد حکم واقع شده است، محکوم خواهند شد. در عین حال هرگاه ثابت شود رشوه‌دهنده برای حفظ حقوق حقه خود ناچار به دادن وجه یا مالی بوده، تعقیب کیفری ندارد و وجه یا مالی که داده است، به او مسترد می‌شود. همچنین در صورتی که رشوه‌دهنده برای پرداخت رشوه مضطر بوده یا پرداخت آن را گزارش دهد یا شکایت کند، از مجازات حبس مزبور معاف خواهد بود و مال به وی مسترد می‌شود. در غیر این صورت، رشوه‌دهنده علاوه بر ضبط مال ناشی از ارتشا به حبس از شش ماه تا سه سال یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سمانه کارآمد - حقوقدان

ضمیمه چمدان جام جم

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3028146392266054588
لینک کوتاه :
.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: