• 0 1
  • 0

240 دقیقه محاکمه قاتل آتنا پشت درهای بسته

انکار در دادگاه +عکس

یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 07:53
صبح دیروز، جلسه محاکمه قاتل آتنا، دختر هفت ساله اهل پارس‌آباد، پشت درهای بسته دادگاه کیفری یک استان اردبیل برگزار شد.

در این جلسه، متهم برخلاف اعترافات متعدد قبلی‌اش در بازجویی‌ها، خود را بی‌گناه دانست و پدر و مادر آتنا نیز خواستار اعدام در ملأعام شدند.

به گفته رئیس کل دادگستری استان اردبیل، با وجود انکار متهم، دلایل کافی علیه او وجود دارد و حکم دادگاه ظرف یک هفته آینده صادر خواهد شد.

شروع یک پرونده جنجالی

ماجرای این پرونده از بیست و نهمین روز خرداد امسال با ناپدید شدن آتنای هفت ساله در پارس‌آباد آغاز شد. او لحظه‌ای از کنار بساط دستفروشی پدرش جدا شد و در دام شیطانی رنگرز محله افتاد.

اسماعیل، دختر هفت ساله را به داخل کارگاهش کشاند و برای عملی کردن نیت شومش او را به قتل رساند. پدر و مادر کودک، اهالی پارس‌آباد و پلیس از این اتفاق بی‌اطلاع بودند و تمام شهر را برای پیدا کردن آتنا زیر و رو کردند تا این‌که دوربین‌های مداربسته، ردپای اسماعیل را در ماجرا نشان داد.

او پس از دستگیری مورد بازجویی قرار گرفت، اما 16روز اظهار بی‌گناهی کرد تا این‌که با یک تماس اشتباه، خود را لو داد. او با همسرش تماس گرفت و از او خواست یک بشکه حاوی موا دمخدر را از پارکینگ بیرون ببرد.

همسرش به این حرف شک کرد و برادر اسماعیل را در جریان گذاشت. او بشکه را پیدا کرد، اما داخل آن به جای مواد مخدر، جسد آتنا جاسازی شده بود.

با مراجعه برادر اسماعیل به کلانتری، راز جنایت برملا شد و متهم 42 ساله به جرم خود اعتراف کرد.

او گفت: «روز حادثه، آتنا قصد شستن دست‌هایش را داشت. او را به کارگاه بردم و دچار وسوسه شیطانی شدم. مقاومت کرد برای همین دستم را جلوی دهانش گرفتم و باعث خفگی‌اش شدم. بعد از قتل، جسد را داخل ساک گذاشتم و به پارکینگ کنار خانه‌ام منتقل کردم و داخل بشکه‌ای آبی رنگ انداختم. می‌خواستم آن را به جای دیگری منتقل کنم که دستگیر شدم.»

چند روز پس از اعتراف متهم، کیفرخواست پرونده صادر شد و برای رسیدگی ویژه و خارج از نوبت در اختیار دادگاه کیفری استان اردبیل قرار گرفت اما دو روز مانده به برگزاری جلسه، ناگهان اسماعیل همه اعترافات خود را انکار کرد و گفت: «من هیچ قتلی مرتکب نشده‌ام و تجاوز هم نکرده‌ام برای همین وجدانم راحت است. آتنا آن روز افتاده بود جلوی دستشویی. مرگ او یا به خاطر افتادن از پله‌ها بوده یا این‌که وقتی دستم را جلوی دهانش گرفته بودم تا خون دهانش روی زمین نریزد، فوت کرده است. من از ترس خانواده‌اش، مرگش را مخفی کردم.»

رئیس کل دادگستری استان اردبیل پس از انکار جرم از سوی متهم، او را فردی حرفه‌ای و بی‌عاطفه دانست.

محاکمه پشت درهای بسته

به گزارش جام‌جم، ساعت 9 و 40 دقیقه صبح دیروز، پدر و مادر آتنا درحالی که سیاهپوش فرزندشان بودند، وارد دادگاه شدند. 20 دقیقه بعد از آنها ماموران زندان، اسماعیل را با دستبند و پابند به دادگاه منتقل کردند و راس ساعت 10 صبح، جلسه محاکمه با دستور قاضی پرونده، بدون حضور خبرنگاران و پشت درهای بسته برگزار شد. چهار ساعت بعد، با اخذ آخرین دفاع از متهم، زنگ پایان محکمه به صدا درآمد و شمارش معکوس برای صدور حکم آغاز شد.

پدر آتنا: اعدام در ملأعام می‌خواهیم

پدر آتنا درباره درخواست خود و همسرش از دادگاه به جام‌جم گفت: «من ابتدا خواستار سنگسار متهم و قطع دستان او به خاطر قتل دخترم شدم. سپس گفتم متهم باید در ملأعام، همانجایی که مرتکب قتل دخترم شد، اعدام شود، طوری که برای همه درس عبرت باشد و دیگر کسی جرات نکند بچه خانواده‌ای را بدزدد.»

او با بیان این‌که یک ساعت پس از شروع دادگاه از جلسه بیرون رفت، افزود: «وکلایم گفتند اگر تحمل شنیدن اعترافات متهم را نداری، بیرون جلسه منتظر باش. من هم همین کار را انجام دادم. به ما قول داده‌اند حکم دادگاه ظرف یک هفته آینده صادر شود و مراحل بعدی آن هم زیاد طول نکشد.»

متهم اعترافات خود را انکار کرد

وکیل اولیای دم هم با اشاره به انکار جرم از سوی متهم، درباره جزئیات محاکمه به جام‌جم گفت: «در این جلسه، به اتهامات قتل عمد آتنا، تجاوز به عنف و سرقت طلای آتنا رسیدگی شد. در ابتدا پدر و مادر آتنا درخواست اعدام در ملأعام کردند و ما نیز دفاعیات خود را مطرح کردیم. سپس متهم در جایگاه ایستاد و برخلاف اعترافات قبلی‌اش، جرایم خود را انکار کرد. البته این اقدام برای ما قابل پیش‌بینی بود، چون طبیعی است افرادی که در این شرایط قرار می‌گیرند، منکر جرم خود شوند.»

شجاعی با بیان این‌که متهم به طور ضمنی ارتکاب قتل را قبول کرد، اما اتهام تجاوز به عنف را نپذیرفت، افزود: «متهم بصراحت اعترافاتش در دادسرا که نه اما به طور ضمنی، قتل را قبول کرد، اما گفت عمدا مرتکب آن نشده است. البته اصل وقوع قتل محرز است و خود متهم هم قبول دارد حادثه در کارگاه رنگرزی‌اش اتفاق افتاده است.»

اشاره وکیل اولیای دم به بخشی از اظهارات جدید متهم در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌هاست که با رد همه اتهامات خود، مرگ آتنا را احتمالا به دلیل سقوط از پله‌ها عنوان کرده بود.

شجاعی با اشاره به این‌که متهم در آخرین دفاع خود نیز بار دیگر خود را بی‌گناه دانست و اظهار ندامت و پشیمانی نکرد، گفت: «وکیل تسخیری متهم نیز در پایان دفاعیات خود را مطرح کرد، اما حرف‌های او با نظریه پزشکی قانونی و سایر مدارک موجود در پرونده همخوانی نداشت.»

به گفته وکیل اولیای دم، در جلسه دیروز فقط به پرونده آتنا رسیدگی شد و پرونده دو قتل دیگر متهم در محاکم دیگر تحت بررسی است. متهم پیش از این به قتل دو زن با انگیزه‌های اخلاقی نیز اعتراف کرده است.

دلایل کافی علیه متهم وجود دارد

حجت‌الاسلام محمدعلی قاصدی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل با بیان این‌که دلایل کافی علیه متهم وجود دارد، به جام‌جم گفت: «جلسه دادگاه با حضور اولیای دم، متهم و وکلای طرفین به شکل غیرعلنی برگزار شد. اولیای دم درخواست قصاص کردند و آخرین دفاع از متهم نیز اخذ شد. دلایل کافی علیه متهم وجود دارد و این‌که در جلسه دادگاه به جرایم خود اقرار داشته باشد یا نه، تاثیر زیادی در حکم دادگاه نخواهد داشت.»

همچنین ناصر عتباتی، دادستان اردبیل با بیان این‌که تمامی شواهد و قراین موجود در پرونده، علیه متهم است از صدور رای نهایی در سریع‌ترین زمان ممکن خبر داد و گفت: «اظهارات اخیر متهم مبنی بر بی‌گناهی، طبیعی و قابل پیش‌بینی است، اما آنچه مهم است وجود دلایل و مدارک متعدد مبنی بر انتصاب اتهام به نامبرده، اظهارات و اعترافات متعدد وی، نظریه‌های تخصصی پزشکی قانونی و سایر قرائن و مدارک موجود علیه متهم در پرونده است.»

صدور حکم؛ تا یک هفته آینده

قاضی پرونده از صدور حکم تا یک هفته آینده خبر داد و به فارس گفت: «در جلسه دادگاه، دفاعیات متهم اخذ شد؛ بنابراین حکم پرونده تا یک هفته آینده اعلام می‌شود. این حکم نهایی خواهد بود و جلسه دیگری در رابطه با این موضوع برگزار نخواهد شد.»

امیر اصلان حسینیان با بیان این‌که تحقیقات انجام گرفته به صورت کامل گویای واقعیت و مطابق با اظهارات قبلی متهم است، افزود: «در محاکمه تمام عناوین مجرمانه مندرج در پرونده بررسی شد. این دادگاه برای بررسی اتهامات کفایت کرده و تجدید نخواهد شد.»

به گفته وی، در کل زمان رسیدگی به پرونده، متهم در قرنطینه کامل به سر می‌برد و با هیچ زندانی دیگری در ارتباط نبود.

حسینیان همچنین درباره نتیجه بررسی قتل دو زن دیگر توسط متهم نیز گفت: ارتکاب یک قتل محرز شده و ارتکاب قتل دوم در دست بررسی است و پرونده آن نیز مفتوح است.

یزدان مرادی - حوادث

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2971233708377899091
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: