• 3 0
  • 0

قانونمداری و امنیت انتخابات

سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 ساعت 07:16
یکی از موضوعات بسیار مهم در انتخابات بحث امنیت است که همواره مورد تاکید رهبری و دیگر مسئولان نظام بوده است و باید همگان نسبت به این موضوع حساسیت لازم را داشته باشند و در ایجاد آن تلاش کنند.

امنیت در صدر منافع ملی قرار دارد و در هر کشوری از اولویت اول برخوردار است. ایران یکی از امن‌ترین کشورهای جهان بخصوص در منطقه متلاطم غرب آسیاست، امنیت امروز در کشورمان ضامنی برای انجام بسیاری از اقدامات است و باید برای به سرانجام رساندن کارهای بزرگ امنیت را حفظ کرد.

برگزاری انتخابات در فضای امن در شرایطی که می‌دانیم دشمنان در هر شرایطی در تلاش برای بر هم زدن آرامش هستند و در انتخابات تمام رسانه‌ها و محافل سیاسی کشور ما را مورد رصد قرار داده و تحولاتش را بررسی می‌کنند، یکی از مهم‌ترین ارزش‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. رهبر معظم انقلاب در کنار سلامت انتخابات، مشارکت حداکثری و رعایت قانون، روی حفظ امنیت کشور تاکید ویژه‌ای دارند.

یکی از مهم‌ترین عوامل تامین امنیت در انتخابات، پایبندی و التزام عملی به قانون از سوی تمام کسانی است که در انتخابات ایفای نقش می‌کنند. صحنه انتخابات صحنه رقابت بین گروه‌های سیاسی و جریانات است، در این فضا کوچک‌ترین بی‌اعتنایی به قانون می‌تواند زمینه‌های لازم را برای بروز اخلال‌های امنیتی به‌وجود آورد. برای برقراری امنیت باید تمامی کسانی را که در صحنه ایفای نقش می‌کنند به رعایت قانون توصیه کنیم. در صورتی که گروه‌های سیاسی، کاندیداها، هواداران، مردم و مسئولان تمام اقداماتشان در فرآیند انتخابات را طبق قانون انجام دهند، امنیت به طور کامل برقرار می‌شود.

امروز اقدامات ضدامنیتی در فرآیند انتخابات از خارج کشور براحتی از سوی دستگاه‌های امنیتی قابل مدیریت است، در هر مقطعی از ناحیه جریان‌های ضدانقلاب ممکن است در معرض اقداماتی باشیم که امنیت جامعه را مختل کند اما تا امروز به‌واسطه اقدامات دستگاه‌های مربوط این اقدامات خنثی شده است.

در فضای انتخابات آنچه می‌تواند زمینه بروز ناامنی را فراهم کند رفتارهای فراتر از قانون از سوی کاندیداها، هواداران و مجموعه‌های مربوط به بهانه انتخابات است و رهبری هم در راستای بحث امنیت بر قانونمداری تاکید می‌کنند.

پایبندی به قانون را باید قبل از برگزاری انتخابات، زمان برگزاری و پس از آن در نظر داشت.

آنچه می‌تواند در روز برگزاری انتخابات ضامن حفظ امنیت باشد رعایت قانون از سوی کاندیداها، هواداران و مسئولان است و بعد از انتخابات و اعلام نتایج نیز باید همه بدانند که در هر انتخاباتی جریانی پیروز خواهد شد، بنابراین کاندیداها و هواداران باید آمادگی پذیرش این واقعیت را داشته باشند و به قانون احترام بگذارند. پس از هر انتخابی باید رقابت جای خود را به رفاقت بدهد. در صورتی که همگان به نتیجه انتخابات پایبند باشند، امنیت فعلی را در آن مقطع نیز خواهیم داشت. در صورتی که برای هر اقدام و کنش سیاسی قانون را رعایت کنیم همه چیز به‌نحو مطلوب پیش می‌رود در غیر این صورت موجب سوءاستفاده دشمنان و برهم زدن امنیت می‌شود.

دکتر یدالله جوانی - استاد دانشگاه

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2844389454379105789
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: