• 6 0
  • 1

جعل مدارک پس از حادثه قطار سمنان !

یکشنبه 14 آذر 1395 ساعت 15:46
براساس گزارش مسئول کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار سمنان ،‌ مدارک جعلی بعد از حادثه ساخته شده از جمله دو تلفنگرام ها که بعد از حادثه و تقلبی است که جای تاسف دارد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، عضو هیأت رئیسه فراکسیون مستقلان ولایی مجلس با بیان اینکه سیستم قطار سمنان در 18 ماه گذشته 4 هزار خطا داشته است، گفت:بر اساس گزارش ارائه شده از سوی کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار سمنان، مسئولان از کارخانجات اتوماسیون بازدید کردند، قرار دادهای اتوماسیون مرور شد و از محل حادثه نیز بازدید میدانی صورت گرفت که بر این اساس مشخص شد که 50 ایستگاه از مرکز کنترل راه آهن تهران – مشهد CTC است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت و عضو هیأت رئیسه فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جلسه ای با حضور اکبر ترکان مسئول کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار سمنان-مشهد، افشار رییس اسبق شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، بازرس ویژه و استانداران و همچنین اعضا برگزار شد.

وی افزود: بر اساس گزارش ارائه شده از سوی کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار سمنان، مسئولان از کارخانجات اتوماسیون بازدید کردند، قرار دادهای اتوماسیون مرور شد و از محل حادثه نیز بازدید میدانی صورت گرفت که بر این اساس مشخص شد که 50 ایستگاه از مرکز کنترل راه آهن تهران – مشهد CTC است.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در گزارش عکسبرداری مسیر و حرکت آمده که ساعت 6.12 دقیقه قطار تبریز به مشهد وارد ایستگاه گرداب شده و 6.14 دقیقه از ایستگاه خارج می شود و 6.32 دقیقه اطلاع می‌دهد که ترمزهای آن یخ زده است و پس از رفع نقص مجدد حرکت خواهد کرد اما نکته حائز اهمیت این است که متصدی CTC تعویض می شود و متصدی جدید از وضعیت قطار و ترمزهای آن بی اطلاع است.

جعفرزاده ایمن‌آبادی خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه قطار با عبور از چراغ قرمز ترمز کرده بود به او اجازه حرکت می دهد و ظرف 4 دقیقه با قطار دیگر برخورد می کند. بر اساس گزارش ها قطار 7.18 دقیقه حرکت و 7.22 دقیقه تصادف می کند.

«طبق قرارداد ATC یا همان کنترل اتوماتیک قطار، هر قاعده ای در مسیر و حرکت رعایت نشود سیستم خود کار عمل می کند و خارج از اراده لوکوموتیوران ترمز می کند که چنین اتفاقی رخ نداد.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد که 5 عامل به عنوان علل سانحه برخورد قطار سمنان - مشهد مورد بررسی قرار گرفته و عملکرد مامورین قطار بررسی شد و مبرا شدند چرا که از خرابی و یخ زدگی ترمزها بی اطلاع بودند.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون مستقلان ولایی مجلس با بیان اینکه عملکرد ماموران قطار سمنان - مشهد مورد بررسی قرار گرفت، گفت: با این بررسی مشخص شد که ماموران باید غیر از CTC از مرکز کنترل نیز دستور می گرفتند اما بر اساس رویه جاری از CTC دستور گرفتند بنابراین مبرا هستند. در عملکرد ماموران کنترل سیستم شاهرود، از ایستگاه نقاب تا گرمسار نقشی در این حادثه نداشتند اما مقصر دوم هستند، چرا که افرادی در این مسیر مسئول هستند که آموزش لازم برای کار با سیستم اتوماسیون را ندیده اند.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: در ادامه نشست، طبق بررسی‌ها مشخص شد مامور کنترل CTC شاهرود هیچ عمدی نداشته و اقدام مجرمانه نکرده بلکه خطای کاری رخ داده است. عملکرد مامور تعویض در مشهد نیز بررسی و مشخص شد که بین CTC و مرکز کنترل ترافیک هنوز هماهنگی نیست؛ همچنین تاکید شد که متصدی CTC مجاز به صدور مجوز نیست و باید از رده بالاتر کسب تکلیف کند. از سوی دیگر تاکید شده است که وقتی کنترل قطار دستی می شود حداکثر سرعت قطار باید 30 کیلومتر در ساعت می شد اما 130 کیلومتر حرکت کرده است.همچنین مشخص که حادثه در قوسی مسیر اتفاق افتاده که اگر در مسیر صاف به وجود می آمد لوکوموتیوران ها می توانستند یکدیگر را ببینند.

وی با اشاره به اینکه مامور دوم به دلیل تاخیر اطلاعات کامل در خصوص قطارها داشته و بی اطلاع از نقص در تمرز هدایت را بر عهده گرفته است، تصریح کرد که بخشنامه‌ای نیز درباره روش هماهنگی صادر شده بود که اجرایی نشده و مامور باید از مرکز کنترل ترافیک دستور می گرفته اما بدون کسب تکلیف از مرکز ترافیک لوکوموتیوران را هدایت کرده است.براساس گزارش مسئول کمیته ویژه بررسی حادثه تصادف قطار،‌ مدارک جعلی بعد از حادثه ساخته شده از جمله دو تلفنگرام ها که بعد از حادثه و تقلبی است که جای تاسف دارد.

وی ادامه داد: همچنین مشخص شد در 18 ماه گذشته سیستم 4 هزار خطا داشته است به عبارتی روزی هفت خطا سیستم CTCمی دهد بنابراین یا این سیستم مناسب ایران نیست یا آموزش ضمن خدمت به ماموران داده نمی شود و آنها با همان اطلاعات و آموزشها دستی سیستم جدید را کنترل می کنند.

«مرکز کنترل ترافیک و مامور CTC مقصر هستند از سوی دیگر با وجود اینکه در سیستم CTC همه مسائل اکترونیکی است اما ثبت وقایع دستی صورت می گیرد که ظاهرا همین امر ضعف سیستم است؛‌ همچنین مشخص شد سیستم کد گذاری در قطارها غلط و بی اثر است و باید این سیستم تغییر کند.»

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2644128319852029826
لینک کوتاه :
.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی :

نظرات شما ( 1 نظر )

( 19 ) ( 0 )
این گونه كه تحقیقات حضرات نشان می دهد ، خانواده قربانیان باید بابت خسارتی كه عزیزانشان به راه آهن ایران زدند غرامت بپردازند. اینگونه كه نشان میدهد قربانیان حادثه ،مقصر بودند