• 1 3
  • 1

رئیس جمهور در مراسم اختتامیه جشنواره شهید رجایی:

امضاهای طلایی فساد آفرین است / سود وام مسکن اولی ها از امروز یک رقمی خواهد بود

دوشنبه 8 شهریور 1395 ساعت 11:59
رییس جمهور در مراسم اختتامیه جشنواره شهید رجایی، دستیابی به اهداف را در گرو پایبندی به راه شهیدان رجایی و باهنر دانست و با تاکید بر اینکه تا مردم را ولی نعمت خود ندانیم، موفق نخواهیم بود، گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید، تصمیم گیری دقیق و خردمندانه بر مبنای معیارهای دینی، اخلاقی و منافع ملی است.

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه با اشاره به اینکه در دولت یازدهم تمام تصمیمات دولت در افکار عمومی و رسانه‌های همگانی به دقت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، به موضوع مذاکرات هسته ای پرداخت و گفت: در مذاکرات هسته‌ای طی تاریخ ایران سابقه نداشته که از نحوه سخن گفتن، قدم زدن، لبخند زدن تا کلمه کلمه تصمیم‌گیری‌ها، متون و پیوست‌ها در مجامع عمومی، خطبه‌ها، دانشگاه‌ها، تریبون‌ها و رسانه‌ها، به این میزان مورد دقت واقع شده باشد.

وی تصریح کرد: اینکه تصمیمات دولت تا این حد مورد بحث عمومی و رسانه هاست، سنت حسنه ای است که باید به سایر قوا و نهادها تعمیم یابد.

رییس جمهور اظهارداشت: مردم حق سخن گفتن، فکر کردن و اظهارنظر در هر کلام، سخن و تصمیمی را در نظام دارند، اما همانگونه که مقام معظم رهبری تأکید فرمودند، نقد باید منصفانه و توأم با راه‌حل باشد.

روحانی با بیان اینکه اگر احترام، ادب، اخلاق، نقد منصفانه و ارایه راه‌حل در جامعه حکمفرما شود، تصمیمات دقیق‌تر اتخاذ می‌کنیم، گفت: برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی دقیق‌تر و همچنین سازگاری با روح قوانین اساسی، سازمان برنامه و بودجه به عنوان بازوی رییس‌ جمهور در برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر بودجه و همچنین سازمان اداری و استخدامی به عنوان بازوی دیگر در مسایل اداری و استخدامی تشکیل شد.

نظام اداری باید محصول محور و نه ساعت محور

رییس‌ قوه مجریه با تأکید بر اینکه نظام اداری باید محصول محور و نه ساعت محور باشد، گفت: آیا پر کردن ساعت به معنای ارایه خدمت می‌باشد یا اینکه محصول کار نشان می‌دهد که آن عمل چقدر دقیق بوده است.

وی با بیان اینکه پیچیدگی های اداری باید برای گشایش امور مردم رفع شود، گفت: اصلاح و تحول نظام اداری ماموریت سازمان اداری و استخدامی است. این سیستم حجیم اداری و بروکراسی با پیچ و خم‌های اداری جلوی سرعت را گرفته است و باید کاری کنیم که مردم برای انجام امور اداری خود با مشکل مواجه نشوند.

مردم را در طبقات و میزهای ادارات سرگردان نکنید

رییس‌ دولت یازدهم اظهارداشت: مردم را در طبقات و میزهای ادارات سرگردان نکنید؛ باید در یک نقطه به کار مردم رسیدگی شود و بی تردید با دولت الکترونیک بخش بزرگی از مشکلات حل و فصل شده است.

روحانی بر ضرورت اجرایی و عملیاتی شدن نقشه راه برای اصلاح نظام اداری و همچنین برنامه جامع اصلاح که پیشتر تصویب شده است، تأکید کرد و افزود: با اجرای این دو برنامه باید به مرحله‌ای برسیم که مردم در نهایت احساس کنند، تحول خوبی در نظام اداری بوجود آمده است.رییس‌ جمهور مقررات‌زدایی، ادغام، کوچک‌سازی دستگاه‌های اداری و همچنین اصلاح برخی آیین‌ نامه‌ها را از دیگر نکات در بحث اصلاح نظام اداری برشمرد و اظهار داشت: رضایت مردم و مراجعه‌کننده معیار است. هر کجا که می‌توانیم باید رقابت ایجاد کنیم و اگر رقابت وجود نداشته و اختصاص و انحصار جای آن را گرفته باشد، مشکل بوجود خواهد آمد.

رییس‌ دولت تدبیر و امید با بیان اینکه دستگاه بی رقیب ناکارامد می شود و انحصار مشکل آفرین است، ادامه داد: باید کاری کرد که یک فرد احساس نکند که سازمانی منحصراً در اختیارش است و نباید امضاء طلایی درست کنیم که این فساد و مشکل‌آفرین است.

مبارزه با فساد، وظیفه بزرگ دولت

روحانی مبارزه با فساد را وظیفه بزرگ دولت دانست و تاکید کرد: دولت در برخورد با فساد به ریشه ها می پردازد و در بحث حقوق‌های نامتعارف نیز دولت به ریشه‌ها پرداخت تا ضمن قانونی شفاف، مقام ذی‌نفع نتواند تصمیم‌گیر باشد و دستگاه‌های نظارتی نیز نظارت لازم را بعمل آورند.

وی با تاکید بر اینکه قبل از بگیر و ببند، باید مبانی فساد را از بین برد، ادامه داد: مشکل حقوق‌هایی که مطرح شده ، مشکل یک قوه و یا دو قوه نیست بلکه سراسری است و تا زمانی که در کشور قوانین، مقررات، پرداخت‌ها و درآمدها شفاف نیست و همچنین بخش‌های خصولتی وجود دارد، فساد و مشکل نیز وجود خواهد داشت و ضروری است که سیستم را از بنیان اصلاح کنیم.

رییس‌ قوه مجریه با قدردانی از تمامی کارکنان و مدیران صادق، مخلص و خدمتگزار، اظهارداشت: مشکلات در کشور به اکثریت برنمی‌گردد.

روحانی با اشاره به اینکه اگر دولت کاری جز برجام و یا طرح تحول سلامت نکرده بود، برای دستاورد سه ساله کافی بود، اظهار داشت: برجام به معنای این است که قدرت سیاسی ایران اسلامی را به رخ دنیا و قدرت‌های بزرگ کشاندیم و اینکه دیپلمات‌های کشور توانستند قطعنامه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کنند برای تاریخ کشور کافی است.

رییس‌ دولت یازدهم ادامه داد: باید به ایستادگی ملت و کار مخلصانه دیپلمات‌های کشورمان افتخار کنیم و رفتار کودکانه و حزبی و جناحی عمل کردن ما را از وظایف اصلی منحرف نکند.وی با تأکید بر اینکه کفران نعمت و نادیده گرفت تلاش خدمتگزاران موجب خسارت به مردم است، ادامه داد: مگر می‌شود انسان در برابر خدمت عده‌ای مخلص شکرگزار نباشد؟ امروز دیوارهای تحریم ویران شده و شرایط بانکی و مالی سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات کالا و خدمات سهل و آسان‌تر شده است.

رییس‌ جمهور همچنین طرح تحول سلامت در طول 3 سال گذشته را از اقدامات بسیار مهم و ارزشمند دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: اکنون مردم با هزینه کمتر، عزت و احترام بیشتر، زمان کوتاه‌تر و بدون زحمت، خدمات درمانی و پزشکی دریافت می‌کنند که این کاری بسیار عظیم و بزرگ است.

کاهش هزینه های بیماران با اجرای طرح تحول سلامت

روحانی با بیان اینکه هزینه‌های بر دوش بیمار طی اجرای طرح تحول سلامت از نزدیک 36 الی 37 درصد به حدود 3 تا 6 درصد کاهش یافته است، گفت: در طول مدت اجرای این طرح 16.3 میلیون نفر از مزایای طرح تحول سلامت بهره بردند که این به معنای همه خانوارهای ایرانی است.

رییس‌ دولت تدبیر و امید با اشاره به ثبات اقتصادی و همچنین آرامش بازار سهام، ارز، طلا و کالا، ادامه داد: باید قدردان آرامش کنونی در بخش اقتصادی و مالی کشور باشیم. در طول سه سال گذشته نرخ تورم ماه به ماه کاهش یافت و از تورم 45 درصد به زیر 8 درصد در نقطه به نقطه رسیدیم که این امر عظیم و بزرگ در تاریخ کشور سابقه نداشته است.

وی با اشاره به آمار رشد اقتصادی 4.4 دهم درصدی در سه ماهه نخست سال جاری، افزود: ان‌شاء الله در سال 95 شاهد رونق اقتصادی در کشور خواهیم بود.

عده ای با پول بیت المال به امید ملت لطمه می زنند

رییس‌ جمهور با طرح این پرسش که اینکه عده ای با پول بیت المال به امید ملت لطمه می زنند، به نفع چه کسی جز دشمن است؟، تصریح کرد: چرا عده‌ای با پول بیت المال و از طریق روزنامه و خبرگزاری به امید مردم ضربه می‌زنند. باید واقعیات را به مردم گفت و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیرشان با اعضای هیأت دولت در مسأله اعتماد و امید به عنوان دو اصل مهم تأکید کردند.روحانی با بیان اینکه کشور متعلق به همگان بوده و برای حزب و جناح خاصی نیست، گفت: آیا این افتخار نیست که در کشاورزی به سمت خودکفایی حرکت کرده‌ایم و در انبارهای کشور در حدود 14 میلیون تن گندم، ذخیره وجود دارد. نه از وزارت کشاورزی، لااقل قدردان کشاورزانی باشید که خودکفایی گندم را رقم زدند.

رییس‌ قوه مجریه تحول در راه ها، بنادر و عبور هواپیماها از آسمان ایران و همچنین اتصال راه‌آهن به منطقه را از کارهای بزرگ و در حال انجام دولت تدبیر و امید برشمرد.

تولید نفت با اجرای برجام به 3 میلیون و 800 هزار بشکه رسید

وی با بیان اینکه دولت توانست در عرض چند ماه صادرات نفت و میعانات گازی را به مقدار قبل از تحریم برساند، اظهار داشت: در طول 6 ماه از اجرای برجام تا خرداد توانستیم تولید نفت را از 2 میلیون و 700 هزار بشکه به 3 میلیون و 800 هزار بشکه برسانیم.

رییس‌ جمهور ادامه داد: از همه کارکنان دولت در سراسر کشور قدردانی می‌کنیم و دست همه کارگران و کشاورزان را که در مزارع و کارخانه‌ها در مسیر تولید و خدمت رسانی به مردم تلاش می کنند، می‌بوسیم.

اختصاص وام مسکن به مسکن اولی‌ها با نرخ سود تسهیلات تک رقمی

روحانی از اختصاص وام مسکن به مسکن اولی‌ها با نرخ سود تسهیلات تک رقمی خبر داد و گفت: دولت یازدهم به عنوان هدیه در هفته دولت به مسکن اولی‌ها وام مسکن در بافت‌های فرسوده با رقم سود تسهیلات 8 درصد و بافت‌های غیرفرسوده با نرخ 9.5 درصدی با بازپرداخت 12 ساله خواهد داد که این یک قدم بزرگ برای خانه دار شدن جوانان کشور است.

رییس قوه مجریه در ابتدای سخنان خود با تأکید بر اینکه یافتن شخصیت‌های همچون شهیدان رجایی و باهنر در تاریخ آسان نیست، اظهارداشت: ویژگی شاخص شهیدان رجایی و باهنر، دانش، اخلاص و فداکاری در خدمت به مردم بود. اگر الگوی همه مسئولان و کارمندان این دو شهید بزرگوار باشد بی‌تردید به نقطه مطلوب دست خواهیم یافت.روحانی با اشاره به اینکه رفتار و اخلاق کارمندان و مدیران در برخورد با مراجعه کنندگان امری بسیار مهم است، ادامه داد: باید باور داشته باشیم که مردم مراجعه کنند ولی‌نعمتان ما هستند و اگر به این امر معتقد نباشیم نظام اداری درست نخواهد شد.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه باید به مردم خدمت بی‌منت داشته باشیم، افزود: چه بسا آن مراجعه کننده در نزد پروردگار از همه ما مقرب‌تر و جایگاه بالاتری داشته باشد و حتی اگر مورد مراجعه نیز مربوط به بخش کاری ما نباشد، حداقل با کلام نرم با آن طرف صحبت و با اخلاق حسنه برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه هر مقدار تواضع و ادب در برابر مردم مراجعه‌کننده بیشتر شود در جامعه عزیزتر هستیم و در پیشگاه خداوند بزرگ دارای اجر و مزد بیشتری خواهیم بود، گفت: باید پست‌ها و مقام‌هایی که در طول زندگی به ما داده می‌شود، به عنوان مقطع آزمایش الهی بدانیم.رییس‌ دولت یازدهم با بیان اینکه وابستگی به ارگان خاص به معنای آن نیست که بخش همسایه و رقیب را در مقام عمل تضعیف نماییم، اظهار داشت: تعصب بخشی نباید موجب دوری از انصاف باشد.

روحانی با بیان اینکه قبل از تصمیم گیری نهایی عادلانه و منصفانه قضاوت می‌کنیم و بعد از قضاوت نیز تسلیم باشیم و اجرا کنیم، ادامه داد: باید اخوت، همفکری، همکاری، هم‌افزایی اقدامات به عنوان هدف واحد در دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته شود، چرا که واگرایی می‌تواند به مردم عادی و مراجعه‌کننده صدمه بزند.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه باید تمام دستگاه‌های دولت به مردم، جامعه، نظام و کشور خدمت کنند، تأکید کرد: باید در تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و اجرا و نظارت به دقت و حساب شده عمل کنیم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2524503971638142985
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 1 نظر )

مردم باور نمی كنند این ها همه تلیغات انتخاباتی است هرچه به وعده های داده شده انتخابات قبلی عمل كردندفقط این دولت حقوق های نجومی را به ابواب جمعی خود بلد است بپردازد اصلا وضعیت اسفبار اقتصادی مردم برای این دولت مهم نیست