• 0 0
  • 0

ارتباط مخدرها و آرامبخش‌ها با خودکشی

چهارشنبه 3 شهریور 1395 ساعت 05:36
خودکشی از دلایل مرگ‌ومیر نوجوانان در سراسر جهان است. گفته می‌شود خطر اقدام به خودکشی در نوجوانانی که به سوءمصرف داروهای تجویزی نظیر مخدرها و آرامبخش‌ها روی می‌آورند، بیشتر است. پژوهشگران به منظور مطالعه ارتباط بین خطر اقدام به خودکشی و سوءمصرف مخدرها و آرام‌بخش‌های تجویزی، وضعیت 3300 نوجوان چینی را یک بار در حدود 14سالگی و بار دیگر یک سال بعد بررسی کردند.

پژوهشگران دریافتند گزارش اقدام به خودکشی در افرادی که از داروهای تجویزی به دلایل غیرپزشکی استفاده می‌کردند، تقریبا سه برابر بیشتر از افرادی بوده است که سابقه سوءمصرف نداشتند. همچنین مشاهده شد خطر اقدام به خودکشی بویژه در افرادی که از مخدرهای تجویزی استفاده می‌کردند، حتی از سه برابر نیز بیشتر بوده است.

بر مبنای یافته‌های فوق، پژوهشگران نتیجه گرفتند سوءمصرف مخدرهای پایه، آرامبخش‌ها و به طور کلی، استفاده غیرپزشکی از داروهای تجویزی موجب شکل‌گیری افکار خودکشی در نوجوانان می‌شود و این احتمال را که فرد از فکر خودکشی فراتر برود و در عمل دست به خودکشی بزند، افزایش می‌دهد. البته، پژوهشگران هنوز نمی‌دانند دقیقا چرا سوءمصرف داروهای تجویزی به افزایش خطر اقدام به خودکشی در نوجوانان منجر می‌شود، اما احتمال می‌رود شکل‌گیری افکار خودکشی در این گروه به دلیل تغییراتی باشد که سوءمصرف داروهای تجویزی روی خلق‌وخوی نوجوانان می‌گذارد.

این یافته‌ها در واقع زنگ خطری برای والدینی است که فرزند نوجوان دارند. والدین ‌باید فرآورده‌های دارویی خطرزایی را که احتمال می‌دهند از سوی فرزندشان مورد استفاده نابهنجار قرار بگیرند، از دسترس دور و نسبت به تغییرات رفتاری فرزند نوجوان خود حساس‌تر عمل کنند. تغییرات رفتاری نوجوانان نظیر پریشانی دائم، گوشه‌گیری و افت تحصیلی زمانی که از حالت موقتی خارج شوند، نشانگر مشکلاتی جدی هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

منبع: Fox News

مترجم: صدف دژآلود‌

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2517422100655513687
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: