• 4 1
  • 0

باند سرقت و فروش چک‌های مسروقه متلاشی‌ شد

یکشنبه 22 آذر 1394 ساعت 14:10
باند 6 نفره‌ای که به شیوه کیف‌ قاپی و عمدتاً از مراجعه کنندگان به شعبات بانکی سطح شهر تهران، چک‌ها را سرقت کرده و از طریق آگهی روزنامه چک‌های مسروقه را به فروش می‌رساندند با تلاش مأموران پلیس آگاهی به دام افتادند.

در مورخه 31 شهریور امسال جوانی با مراجعه به شعبه بانک در خیابان ابوذر درخواست وصول یک فقره چک را کرد که متصدی بانک با بررسی چک اطلاع پیدا می کند که چک ارائه شده به علت مسروقه بودن، بلامحل است.

با اعلام خبر به مرکز فوریت های پلیسی 110، مأموران کلانتری 161 ابوذر در محل حاضر شده و اقدام به دستگیری جوانی 26 ساله به نام حمیدرضا می‌کنند.

با توجه به سابقه سرقت چک به شیوه کیف قاپی و ارجاع پرونده از سوی دادیار شعبه دوم دادسرای ناحیه 34 به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، متهم دستگیر شده نیز جهت ادامه تحقیقات در اختیار پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات صاحب چک

صاحب چک مسروقه پس از حضور در پایگاه هشتم پلیس آگاهی و شناسایی چک مسروقه به کارآگاهان گفت: 28 مرداد امسال پس از خروج از شعبه بانک خیابان حافظ و در حالی که بنده در داخل پیاده رو در حال تردد بودم ناگهان یک دستگاه موتورسیکلت هوندا 125 [ در داخل پیاده رو ] به من نزدیک شد و در یک لحظه اقدام به قاپیدن کیف بنده کرد که در داخل چندین دسته چک متعلق به شرکت محل کارم وجود داشت.

خرید چک مسروقه از طریق آگهی روزنامه

«حمیدرضا» که به اتهام تحصیل چک مسروقه در اختیار پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته بود در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: بنده از مسروقه بودن چک هیچ اطلاعی نداشتم و این چک را از یکی از دوستان خود بنام حامد دریافت کرده ام .

با شناسایی «حامد . ع» وی نیز دستگیر و به پایگاه هشتم آگاهی منتقل شد؛ او نیز در اظهاراتی مشابه عنوان کرد که از سرقتی بودن چک اطلاعی نداشته اما در خصوص بدست آوردن چک مسروقه عنوان داشت که طی تماس با شماره درج شده در یک آگهی بازرگانی روزنامه .... ، اقدام به خرید چک به مبلغ 150 هزار تومان کرده است.

شناسایی و دستگیری اعضای گروه سارقان

با توجه به اطلاعات بدست آمده در خصوص شماره تماس های درج شده در قسمت آگهی بازرگانی روزنامه ... که طی آن افرادی اقدام به فروش چک های مسروقه کرده بودند، کارآگاهان با اقدامات پلیسی موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه سرقت بنام «حمید . ب» (37 ساله) شدند.

با شناسایی مخفیگاه «حمـید . ب» در خیابان دامپزشکی، وی در مورخه 21 مهر 94 دستگیر و به پایگاه هشتم منتقل شد.

حمید به کارآگاهان گفت: من در خصوص نحوه سرقت چک ها هیچ اطلاعی ندارم اما چک های مسروقه را برادرم بنام «داوود . ب» در اختیار می گذاشت تا آنها را بفروشم.

وی افزود: همراه برادرم (داوود) اقدام به فروش چک های مسروقه از طریق آگهی روزنامه می کنیم و در حال حاضر دهها فقره چک [مسروقه] در اختیار برادرم است.

با بررسی سوابق «داوود» مشخص شد که او نیز یکی از مجرمان سابقه داری است که بارها به اتهام ارتکاب جرایم مرتبط با موادمخدر، تحصیل مال مسروقه و صدور چک های بلامحل و ... بارها دستگیر و روانه زندان شده است.

با اعتراف صریح حمید مبنی بر در اختیار بودن دهها فقره چک مسروقه نزد برادرش (داوود)، کارآگاهان در همان تاریخ21 مهر 94 اقدام به شناسایی مخفیگاه «داوود» در 21 متری جی کرده و ضمن دستگیری وی در بازرسی از مخفیگاهش موفق به کشف دهها فقره چک شدند.

در بررسی چک ها مشخص شد که تمامی آنها دارای سابقه سرقت بوده و همگی به شیوه کیف قاپی و عمدتا از مراجعه کنندگان به شعبات بانکی سطح شهر تهران سرقت شدند.

داوود که پس از کشف دهها فقره چک مسروقه چاره ای جز اعتراف نداشت به کارآگاهان گفت: چک های مسروقه را به قیمت هر برگه 30 هزار تومان از یکی از سارقان کیف قاپ حرفه ای بنام «ایمان» خریداری کرده و سپس از طریق درج آگهی روزنامه، هر برگه چک مسروقه را به قیمت 150 هزار تومان می فروشم.

با شناسایی محل تردد «ایمان. ت» (24 ساله) در منطقه تهرانپارس – خیابان جشنواره، وی نیز در مورخه 6 آبان 94 دستگیر و در همان بازرسی اولیه دهها فقره چک دارای سابقه سرقت کشف شد.

در ادامه تحقیقات جهت شناسایی تمامی اعضای این گروه از سارقان و فروشندگان چک های مسروقه، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه دار پلیس آگاهی بنام «مهران . د»
(30 ساله) شدند که از سال 87 تاکنون بارها به اتهام ارتکاب جرایم مختلف نزاع و درگیری دسته جمعی منجر به جنایت در سال 86 (قتل عمـد در خیابان 212 تهرانپارس)، سرقت موتورسیکلت، سرقت خودرو، زورگیری، کیف قاپی، سرقت لوازم خودرو و سرقت منزل دستگیر و روانه زندان شده است.

با شناسایی مخفیگاه مجردی «مهران . د» در منطقه تهرانپارس – خیابان 182 ، وی در مورخه 10 آبان 94 دستگیر و در بازرسی از این محل دهها کیف زنانه، چندین دستگاه لب تاپ دارای سابقه سرقت ، دهها عدد عینک دودی زنانه، دهها فقره چک دارای سابقه سرقت و ... کشف و به پایگاه هشتم پلیس آگاهی منتقل شد.

همزمان با دستگیری مهران در منطقه تهرانپارس، جوانی حدودا 30 ساله با مراجعه به شعبه بانک بازار آهن قصد وصول یک فقره چک 3 میلیون و 600 هزار تومانی را داشت که متصدی بانک متوجه مسروقه بودن چک می شود و با خبر به مرکز فوریت های پلیسی 110، این شخص به اتهام تحصیل چک مسروقه دستگیر و با توجه به سابقه چک مسروقه در پایگاه هشتم، متهم که خود را در زمان دستگیری مهدی نیازی معرفی کرده بود به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل می شود.

با انتقال مهدی نیازی به پایگاه هشتم آگاهی و بررسی سوابق وی، کارآگاهان موفق به شناسایی هویت واقعی وی بنام «امیر . ع» (28 ساله) شدند؛ با اعتراف سایر اعضای گروه مبنی بر همدست بودن امیر با آنها او نیز به ناچار به عضویت در این گروه از سارقان اعتراف کرد.

نهایتا با شناسایی ششمین عضو این گروه از سارقین بنام «حامد . م» (34 ساله)، او نیز در مورخه 20 آبان 94 در خیابان فرجام دستگیر و به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل و صراحتا به عضویت در گروه سارقان و مشارکت در سرقت و فروش چک های مسروقه اعتراف می کند.

به گزارش فارس، سرهنگ کارآگاه حمدالله علیزاده رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود: با توجه به سوابق متهمان در ارتکاب جرایم مختلف مرتبط با سرقت، کشف دهها فقره چک دارای سابقه سرقت به ویژه به شیوه کیف قاپی و به جهت شناسایی سایر جرایم ارتکابی متهمان و همچنین شناسایی سایر شکات و مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر کلیه متهمان از سوی مقام محترم قضایی صادر شده است لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهمان شدند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه هشتم پلیس آگاهی واقع در میدان حر – انتهای خیابان 12 فروردین مراجعه کنند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2204507355108816507
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: