• 0 0
  • 0

دبیر ستاد انتخابات کشور خبر داد

اعلام جدول زمان‌بندی انتخابات مجلس و خبرگان

یکشنبه 15 آذر 1394 ساعت 11:14
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: فعالیت هیئت‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از 21 آذر و فعالیت هیئت‌های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی از 28 این ماه آغاز می‌شود.

علی پورعلی مطلق با بیان اینکه هیئت‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری به‌مدت پنج روز و هیئت‌ های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌ مدت شش روز تشکیل خواهند شد، گفت:‌ هیئت‌ های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با آغاز نام‌نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس کار بررسی صلاحیت‌ها را از 28 آذر به‌مدت 10 روز انجام می‌دهند.

وی افزود: پس از بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های اجرایی، بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های نظارت و پس از آن در شورای نگهبان انجام خواهد شد که این روند تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور در پاسخ به پرسشی درباره مدت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان گفت: براساس جدول زمان‌بندی و طبق ماده 23 آئین‌نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری، زمان تبلیغات داوطلبان نمایندگی این مجلس از 22 بهمن تا 5 اسفند به‌مدت 14 روز تعیین شده است.

وی افزود: زمان تبلیغات برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از 29 بهمن تا 5 اسفند به‌مدت یک هفته تعیین شده است.

پورعلی مطلق در پاسخ به پرسش دیگری درباره کیفیت تبلیغات انتخاباتی، گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات در شورای نگهبان با ایرادهایی مواجه و به مجلس بازگردانده شد که اگر مجلس آن را اصلاح کند و در شورای نگهبان به تصویب برسد در نحوه تبلیغات انتخاباتی داوطلبان تغییراتی در مقایسه با دوره‌های پیش ایجاد خواهد شد.

دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به پرسش دیگری درباره سرفصل‌های روند برگزاری انتخابات طبق جدول زمان‌بندی افزود: براساس این جدول، زمان‌بندی برای روند اجرایی انتخابات خبرگان 77 روز و برای مجلس شورای اسلامی 70 روز تنظیم شده و از نظر محتوا نیز دارای تفاوت‌هایی است، به‌عنوان نمونه، کار بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری فقط در شورای نگهبان انجام می‌شود، اما این اقدام برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیئت‌های اجرایی، هیئت‌های نظارت و شورای نگهبان انجام خواهد شد.

پورعلی مطلق از برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی برای بیش از 960هزار نفر از عوامل اجرایی انتخابات در مناطق مختلف کشور با هدف تسلط بر مباحث حقوقی، اجرایی، مالی، پشتیبانی و امنیتی خبر داد و گفت: آخرین این دوره‌ها 17 و 18 آذر با حضور بیش از 186 نفر از فرمانداران و بخشداران در اهواز با حضور عوامل اجرایی از استان‌های مجاور خوزستان برگزار می‌شود. پس از این دوره،‌ همایش آموزشی توجیهی برای همه عوامل اجرایی انتخابات شامل هیئت‌های اجرایی، ستادهای انتخابات استان‌ها، فرمانداران و بخشداران برگزار خواهد شد.

وی

در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی گفت: طبق ماده 16 آئین‌نامه اجرایی هیئت مرکزی نظارت، اطلاعات داوطبان مجلس خبرگان را به‌مدت 3 روز در اختیار شورای نگهبان قرار می‌دهند تا کار بررسی صلاحیت‌ها آغاز شود. این شورا نیز از 6 دی تا 15 بهمن صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را بررسی می‌کند.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از 5 تا 14 دی در هیئت‌های اجرایی انجام می‌شود و پس از آن،‌ بررسی صلاحیت‌ها طبق روال در هیئت‌های نظارت استانی، هیئت مرکزی نظارت و شورای نگهبان تا 5 اسفند ادامه خواهد یافت.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تغییر در تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: با احتساب دو نماینده مجلس خبرگان رهبری از استان البرز، فقط در تعداد نمایندگان خبرگان رهبری تغییر ایجاد می‌شود و شمار نمایندگان این مجلس از 86 نفر به 88 نفر افزایش می‌یابد.

پورعلی مطلق افزود: در تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخابات اسفند تغییری ایجاد نمی‌شود و 290 نماینده از 207 حوزه انتخابیه برگزیده خواهند شد.

به گزارش تسنیم، دبیر ستاد انتخابات کشور در پایان گفت: در انتخابات آینده در 430 شهرستان، 207 حوزه انتخابیه خواهیم داشت که با آرای مردم 290 نماینده به مجلس دهم راه می‌یابند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2195741997923312270
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: