• 0 0
  • 0

علی لاریجانی:

غرب ایران را از راه مذاکرات منصرف نکند

یکشنبه 7 تیر 1394 ساعت 13:45
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سران ۱+۵ گفت: ایران از توافق استقبال می‌کند، اما فکر نکنید فشار بیشتر از این را تحمل می‌کند؛ ایران را از راه مذاکرات منصرف نکنید.

علی لاریجانی پیش از ظهر امروز یکشنبه در همایش هفته قوه قضاییه در سالن اجلاس سران گفت: نخست‌وزیر انگلیس یک بار پس از اشغال عراق گفت، ما میوه اشغال عراق را در ایران چیدیم.

وی خطاب به غربی ها تصریح کرد: دیدید که اشتباه کردید! دیدید که ایران برگشت و کار خود را انجام داد، پس دوباره اشتباه نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تصور نکنید ایران هنوز نیازمند این توافق است؛ ما از توافق استقبال می‌کنیم، چون به نفع همه است اما فکر نکنید که فشار بیشتر از این را تحمل می‌کنیم.

لاریجانی خطاب به غربی‌ها اظهار داشت: ایران را از راه مذاکره منصرف نکنید، مجبور نکنید ایران در مسیر فناوری هسته‌ای با شتاب بیشتری پیش برود؛ ما عادت کرده‌ایم به تحمل مسائل و مشکلات، بنابراین رفتارتان سنجیده باشد.

تحریم ها فلج کننده نبود

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: چند روز قبل مقام معظم رهبری سابقه مذاکرات هسته‌ای را توضیح دادند که چگونه در چند سال اخیر این موضوع شکل گرفت.

لاریجانی با اشاره به چاپ خاطرات وزیر خارجه آمریکا گفت: فصلی از این خاطرات در مورد ایران بود که رویکرد این کشور در مورد مسائل هسته‌ای ایران را نشان می‌داد. رفتار بغض‌آلود و کینه‌جویانه غرب در قبال ایران در این فصل کاملاً مشهود است.

وی گفت: در این کتاب تصریح شده است که وزیر خارجه آمریکا افتخار می‌کند که با رفت و آمدهای زیاد و لابی‌ و رایزنی‌ها، تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب کرده است و همچنین اعلام می‌کند، نتانیاهو از اصطلاح وی که «توانستیم تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران وضع کنیم» خوشش آمد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این قدرت مسلط که می‌خواهد دنیا را مدیریت کند، سطح فکرش این است!

لاریجانی هدف مهم غربی‌ها از تحریم‌ ایران را تعلیق و تعطیلی غنی‌سازی در ابعاد تحقیق و توسعه و تولید خواند و گفت: وزیر خارجه آمریکا در آن زمان اعلام کرده بود، ایران باید غنی‌سازی را تعطیل کند، بعد مذاکره می‌کنیم؛ پس از آن هم قطعنامه دادند که باید تعلیق شود.

وی هدف اصلی از تحریم‌های هوشمندانه و فلج‌کننده را تعطیلی غنی‌سازی در ایران خواند و افزود: این هدف ناتمام ماند و نه تنها این تحریم‌ها فلج‌کننده نبود، بلکه در عمل باعث نا امیدی غربی‌ها شد؛ به همین دلیل تقاضاهایی برای مذاکرات مطرح کردند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: در یک سال پایانی دولت قبل، تقاضای مذاکره از سوی آمریکا و کشورهای غربی، با قبول این پیش شرط که ایران غنی‌سازی کند، داده شد.

لاریجانی تحریم‌ها را برای طرف غربی فلج‌کننده خواند و گفت: غربی‌ها تلاش داشتند تا ایران را تسلیم کنند، اما خود آنها مجبور به عقب‌نشینی و ارائه درخواست برای مذاکرات شدند.

وی ادامه داد: بنابراین مذاکرات آغاز شد که بخشی از آن در دولت قبل و به صورت جدی‌تر در دولت فعلی انجام شد.

طرف غربی حق ایران برای غنی‌سازی و تحقیق و توسعه را پذیرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات ایران و غرب گفت: طرف غربی حق ایران برای تحقیق و توسعه و غنی‌سازی را پذیرفته است؛ محدودیت‌هایی که در مذاکرات گذاشته‌اند نیز ثلمه ای به عالم اسلام وارد نمی‌کند. اصل موضوع که ایران حق غنی‌سازی و تحقیق و توسعه دارد، در مذاکرات پذیرفته شده و به پیش رفته است.

لاریجانی تصریح کرد: حرف‌هایی که برخی از وزیران خارجه کشورهای غربی در روزهای منتهی به پایان مذاکرات می‌زنند، تبلیغاتی است.

وی خطاب به کشورهای غربی گفت: شما اصل موضوع حق ایران برای غنی‌سازی را که باید در کشور انجام شود، مجبور شدید بپذیرید، از این به بعد رفتار عاقلانه داشته باشید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در تشریح رفتار عاقلانه گفت: رفتار عاقلانه این است که به توافق خود پایبند باشید و موضوعاتی که به عنوان مولفه‌های اصلی توافق پذیرفتید، باید اجرا کنید.

علت طولانی شدن مذاکرات

لاریجانی با اشاره به طولانی شدن مذاکرات در روزهای پایانی اظهار داشت: علت طولانی شدن، رفتارهای طرف غربی و تلاش برای اضافه کردن برخی مطالب است.

وی تاکید کرد: طرف غربی تلاش دارد قدرت چانه‌زنی و توقعات را بالا ببرد تا دم آخر بهره بیشتری ببرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به طرف غربی گفت: اگر می‌خواهید کار دقیقی انجام دهید، باید توافقات قبلی را که مبنای مذاکرات بود، بپذیرید.

دفاع از طرح هسته‌ای مجلس

لاریجانی با اشاره به تصویب طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران»، گفت: آنچه مجلس به عنوان قانون تصویب کرد و شورای نگهبان تائید کرد و ابلاغ شد، در این راستا بود که در مذاکرات، تحقیق و توسعه و غنی‌سازی موضوعات اصلی است که نباید آسیب ببیند.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان با دقت نظر این قانون را تصویب کردند، تصریح کرد: این طرح به گونه‌ای به تصویب رسید که در مسائل حاشیه‌ای، دست مذاکره‌کنندگان بسته نشود و در مسائل اصلی هم خطوط قرمز حفظ شود.

ریشه‌دار بودن و اصالت ملت ایران؛ عامل ایستادگی در مقابل مصائب

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این همایش با اشاره به حوادث سال های ابتدای انقلاب اظهار داشت: حوادثی که پس از انقلاب در این کشور گذشت، از این جهت که چطور یک ملت توانست این مقدار توطئه را تحمل کند و در مقابل اراده‌ای قوی پیدا کند، قابل مطالعه است.

لاریجانی با بیان اینکه برخی از این اتفاقات به گونه‌ای بود که ملت باید کمر خم می‌کرد، اما ایستاد گفت: این حوادث برای ملت ایران به پشتوانه قوی تبدیل شده است.

وی در تشریح این اتفاقات گفت: تلاش تجزیه‌طلبان در ابتدای پیروزی انقلاب و پس از آن شکل‌گیری گروهک تروریستی که ۱۷ هزار نفر از بهترین نیروهای انقلاب را به شهادت رساندند و بعد از آن جنگ تحمیلی که همه قوای استکباری و برخی کشورهای منطقه علیه ملت ایران همپیمان شده‌اند، همه و همه نتوانستند در اراده ملت ایران خللی ایجاد کنند.

رئیس قوه مقننه ریشه‌دار بودن و اصالت ملت ایران را یکی از عللی خواند که موجب شد ملت بتوانند در مقابل این حوادث ایستادگی کنند و حتی تجربه خود را پشتیبان حرکت انقلاب قرار دهند.

لاریجانی ادامه داد: از صدر اسلام که فرهنگ ایران در پناه تفکر اسلامی، اعتلا یافت؛ همین روحیه در ملت ایران وجود داشت و موجب شد مصائب مختلف را تحمل کرده و پشتوانه حرکت خود قرار دهد.

هوشمندی رهبری نظام، عامل مهم ایستادگی ملت

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ملت ایران در مقابل مصائب، راه خود را گم نکرد بلکه اراده‌اش برای ایستادگی قوی‌تر شد.

وی هوشمندی رهبری نظام چه در زمان امام خمینی (ره) و چه در زمان مقام معظم رهبری را یکی از عواملی خواند که موجب جهت دادن اراده ملت به سمت ایستادگی در برابر مصائب شد؛ لاریجانی در این رابطه گفت: هوشمندی رهبری نظام چه در زمان جنگ و چه در حوادث امروز نقش بی‌بدیل در حفظ ایستادگی ملت ایران داشت.

لاریجانی با اشاره به حادثه هفتم تیر که در آن عده زیادی از سران نظام به شهادت رسیدند، عنوان کرد: باید بررسی شود که چگونه چنین حادثه‌ای نه تنها اراده ملت ایران را سست نکرد، بلکه اراده ملت را قوی‌تر کرد؛ از این تجربه باید برای حوادث آینده نیز استفاده شود.

کشورهای غربی باید تاوان پذیرایی از گروهک‌های تروریستی را بدهند

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود برخی چالش‌های ملی و مسائل مربوط به قوه قضاییه را بررسی کرد و گفت: یک نمونه از وظایف قوه قضاییه، برخورد با تروریست‌ها است؛ این افراد با وجود اقداماتی که در ایران انجام دادند، در آمریکا و اروپا مورد پذیرایی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها قرار گرفتند که این رفتار کشورهای غربی، توجیه حقوقی نداشته و از نظر رفتار سیاسی نیز غیرقابل توجیه است.

وی اظهار داشت: اکثر این تروریست‌ها در کشورهای غربی آزادانه میتینگ برگزار می‌کنند و با دستگاه‌های رسمی این کشورها رفت و آمد دارند.

لاریجانی تصریح کرد: باید ساز و کارهای حقوقی قوی‌تری در داخل کشور ایجاد شود تا کشورهایی که از تروریست‌ها حمایت کرده‌اند، تاوان رفتارهایشان را بدهند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشورهای غربی باید تاوان پذیرایی از افرادی که دستشان به خون ملت ایران آغشته است، بدهند. اگر نیازی به قانونگذاری در این خصوص است، مجلس آمادگی دارد.(مهر)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1997636134484230054
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: