• 0 0
  • 0

ظرفیت تولید کشاورزی ایران بیش از 200 میلیون تن است

چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 ساعت 11:37
تولید محصولات کشاورزی ایران به حدود 108 میلیون تن در سال رسیده است که تا بیش از 200 میلیون تن نیز قابل افزایش است

محمد اسماعیل نیا نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در گفت و گو با رادیو اقتصاد اظهار داشت : طرح تحول کشاورزی باید آب محور باشد و بسته سیاسی تخصیص هدفمند منابع مالی هم نیاز دارد که با تحقق آنها عملکرد تولید برخی محصولات گاهی تا 10 برابر هم افزایش خواهد یافت و عملکرد کشاورزان نمونه در عرصه های نخست تولیدی این ادعا را ثابت می کند.

وی افزود: در حالی که میانگین عملکرد تولید زعفران 2 و نیم تا 3 کیلوگرم است و گاهی به نیم کیلوگرم می‌رسد اما عمکرد 40 کیلوگرم هم داریم.

اسماعیل نیا ، تزریق فناوری، دانش نوین و توسعه مکانیزاسیون را برای افزایش پایداری تولید و تقویت اقتصاد کشاورزی مهم دانست و گفت : ‌مدیریت بهینه مصرف آب نیز باید مد نظر باشد.

اسماعیل نیا افزود : در تولید انگور میانگین تولید 27 تن در هکتار است اما تولید 140 تن هم گزارش شده است و می توانیم عملکردهای کشاورزهای نمونه و بتر را در همه عرصه های نهایدنه کنیم.

کارشناسان هم معتقدند ایران بیشترین مزیت را برای توسعه محصولات کشاورزی در منطقه دارد و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو) ثبت کرده که ایران سرزمین کشاورزی است و حتی کشورهای منطقه در خلیج فارس خواهان واردات خاک حاصلخیر از ایران هستند.

خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی حداقل استعدادهای این بخش است و باید برای راهبری بازار محصولات کشاورزی منطقه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس برنامه ریزی کینم و 25 درصد اشنغال در اقتصاد کشاورزی است.

از 17 اقلیم کشاورزی جهان ، ایران میزبان 11 اقلیم است.

همچنین تولید محصولات کشاورزی ایران در جهان سالم ترین است و در تولید ارگانیک حرف های زیادی برای گفتن داریم.

نظام آموزشی از ایده‌ خلق ثروت فاصله دارد

نظام آموزشی کشور در سطوح مخلتف تحصیلی ؛ کارآفرینی ضعیفی دارد و هنوز فاصله‌ با ایده خلق ثروت و ایجاد نظام مطمئن تولید و رونق استخراج ارزش افزوده ، زیاد است.

اصغر مهاجری جامعه شناس در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: کیفیت آموزش عالی در ده‌های اخیر متناسب با توسعه کمی آن رشد نکرده است و بازار کار کشور هم مسیر دیگری می‌رود.

وی افزود: این درحالی است که ما با سونامی علاقه اجتماعی هم خانواده‌ها به ویژه طبقات متوسط برای دوره‌های تحصیلات عالی و تکمیلی روبرو هستیم و همه آنها به بازار کار نیاز دارند و دولت نمی تواند از پیامدهای گسترش گسترش بیکاری فارغ‌التحصیل دانشگاهی فرار کند.

مهاجری اظهار داشت: خانواده ها و فرزندان به دلیل منزلت و شأن اجتماعی علاقه شدید به تحصیلات عالی دارند و برخی هم به خاطر فقر تقاضای بازار کار و فرار از بیکاری به ادامه تحصیلات تکمیلی روی می‌آورند .

این استاد دانشگاه تصریح کرد: این موضوعی که مقام معظم رهبری بر توسعه و رونق تولید ملی بارها تاکید و توصیه فرمودند تنها راهکار ساماندهی این مسائل است و باید نظام اموزش عالی هماهنگی خود را با بازار کار افزایش دهد.

وی اظهار داشت: امروزه خیلی از رشته های تحصیلی دیگر عمر مفیدی برای کارآفرینی ندارند و نیازهای جدید مطرح می‌شود.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1940905314247334069
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: