• 750 419
  • 4

6 ایراد لاریجانی به گزارش احمد شهید

تعیین گزارشگر ویژه برای ایران غیرقانونی است

چهارشنبه 16 مهر 1393 ساعت 19:36
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با انتقاد از بند بند گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گفت: تعیین گزارشگر ویژه برای ایران هیچ توجیهی ندارد و غیرقانونی است.

محمدجواد لاریجانی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر در خصوص گزارش 28 صفحه ای احمد شهید افزود: این گزارش در یک زنجیره ای از گزارش های سازمان ملل و دولت های مختلف اروپایی و شورای حقوق بشر، ضد جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است و چون در آینده ای نزدیک باید شورای حقوق بشر تشکیل شود و یکی از دستور کارهای این شورا رسیدگی دوره ای به مسائل حقوق بشر ایران است فکر می کنم که آنها با این گزارش خواسته اند جو سیاسی خاصی را به این شورا القا کنند.

وی گفت: البته ما با گزارشگری هیچ مشکل ماهیتی نداریم اما به رفتار و کردار احمد شهید اشکالات کاملاً دقیق، حرفه ای و فنی داریم.

لاریجانی با بیان اینکه در نامه ای به سازمان ملل اشکالات حرفه ای مان را در شش بند اعلام کردیم افزود: اشکال نخست این است که تعیین گزارشگر ویژه برای ایران توجیه می خواهد؛ با چه توجیهی برای ایران گزارشگر منصوب شده است.؟

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: به هر صورت اگر مقصود، دموکراسی بزرگ ایران در منطقه است که شما باید کشورهای اطراف را نگاه کنید تا ببینید از نظر ماهیت دموکراسی کدامیک به این جمهوری اسلامی ایران شباهت دارند. از نظر من چنین دموکراسی بزرگی در ایران باید تقدیر شود و به گزارشگر نیاز ندارد.

وی افزود: اگر رکورد حقوق بشری مد نظر باشد همین ماه گذشته دیدیم که پلیس یک سیاهپوست بیچاره را در آمریکا زد و مقابل دوربین با کمال گردن کلفتی ایستاد تا جان داد و گفت کار این سگ تمام شد.

لاریجانی گفت: این نمونه است که در پی آن تظاهرات بزرگی هم برگزار شد.

وی افزود: آیا این مثال ها کفایت نمی کند که گزارشگری ویژه در آمریکا بگمارند؟ رکورد دولت انگلیس و اروپایی ها در نژاد پرستی و اسلام هراسی هم همین طور است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: در منطقه، کشورهایی هستند که مردمشان برای دادن یک رأی کشته می شوند و سابقه هیچ گونه دموکراسی ندارند اما چون نوکران آمریکا و دوستان آنها هستند هیچ مشکلی ندارند.

گزارشگر نباید نقش یک هنرپیشه را بازی کند

وی گفت: اشکال دوم ما به بی طرفی گزارشگری است؛ گزارشگر ممکن است با ایران خوب نباشد اما نباید نقش یک هنرپیشه رسانه ای را ضد کشور ایران بازی کند.

لاریجانی افزود: احمد شهید از یک برنامه تلویزیونی به دیگر برنامه فارسی زبان می رود و علیه جمهوری اسلامی ایران همان حرف هایی را می زند که تروریست ها و دیگر مخالفان نظام می زنند.

وی گفت: اینکه در شأن گزارشگر نیست که بیاید به نام سازمان ملل بیانیه هایی را صادر کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: وقتی این موضوع مورد اعتراض قرار گرفت، وی وبسایت شخصی خود را فعال کرد؛ شاید اگر او در این باره مختصری حرفه ای عمل می کرد و دندان روی جگر می گذاشت تا دوره مسئولیتش تمام شود بعد هر ناسزایی دلش می خواست می داد.

لاریجانی گفت: البته ما از شنیدن ناسزا از جانب غربی ها گوشمان پر است منتها به عنوان گزارشگر سازمان ملل حتماً این کارها خلاف وضعی است که باید باشد و این تخلف آشکار است.

وی افزود: اشکال سوم ما به این گزارش به متدولوژی این گزارشگر در تهیه گزارش هاست زیرا وی هیچ روشی برای غربال کردن گزارش ها ندارد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: احمد شهید باید بگوید گزارش ها را چگونه غربال می کند؟ بنابراین گزارش او مانند گزارش های بازاری است که علیه ما پیدا می شود و ضد هر کشور بزرگی ممکن است گزارش های منفی باشد.

دفاع از تروریستها

لاریجانی در تشریح ایراد چهارم گزارش احمد شهید که به کلی از تروریستها دفاع کرده است افزود: همه افرادی که به جرم تروریست در ایران دستگیر یا مجازات شده اند در گزارش احمد شهید به عنوان مدافعان حقوق بشر مطرح شده اند؛ این گونه اظهار نظر پیگرد قانونی دارد یعنی مطابق مصوبات سازمان ملل هیچ نهادی نمی تواند از تروریسم دفاع کند.

لاریجانی افزود: احمد شهید به عنوان گزارشگر سازمان ملل از تروریست هایی که آدم کشته اند و در حال ترور دستگیر شده اند در حالی که خانه های آنها پر از آر پی جی و مسلسل است دفاع می کند و آنها را مدافع حقوق بشر می داند؛ نمی دانم چطور مدافع حقوق بشری است که با آر پی جی از حقوق بشر دفاع می کند؟

وی گفت: اشکال دیگر من به این گزارش این است که گزارشگر باید گزارش دهد نه اینکه پرونده سازی کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: اینکه به طور مثال افرادی به ترکیه، استانبول، برلین، پاریس و لندن دعوت شوند و پول سفرشان را هم بگیرند و یک هفته هم اقامت داشته باشند، بیایند مطالبی به او بگویند و بعد اعلام کند با این افراد مصاحبه کرده است و گزارش های آنها را قوی بداند کاملاً غیرفنی و غیر واقعی است.

لاریجانی گفت: او نمی گوید این گزارش ها را چه کسی داده است فقط می گوید خانمی به من گفت که در زندان شلاق خورده و شکنجه شده است؛ حالا این خانم کیست و در چه زندانی بوده است؟ چیزی درباره آن نمی گوید.

وی افزود: در قوانین ما شکنجه ممنوع است و اگر دستگاه قضایی آن را کشف کند که در زندان شکنجه بوده است همه را مجازات می کند.

لاریجانی در این حال گفت: بی تردید احمد شهید درحال پرونده سازی ضد جمهوری اسلامی ایران است.

توهین به مقدسات دینی

وی در تشریح اشکال ششم این گزارش که و توهین وی به مقدسات دینی اسلام گفت: او حق ندارد قوانین اسلام را تحقیر کند و بگوید این قوانین، عقب افتاده، بربری و خشن است؛ او باید گزارش کند و تنها بگوید قصاص در ایران صورت می گیرد و حق اظهار نظر ندارد.

لاریجانی افزود: او باید بگوید کجای قصاص با تعهدات بین المللی ما مخالف است؟ اینکه وی اسلام را دوست ندارد به گزارشگری مرتبط نیست.

وی گفت: او باید بگوید وقتی ما یک کسی را که در حین حمل 50 تن تریاک دستگیر و به اعدام محکوم شده، کجایش مخالف مقررات حقوق بشری است؟

لاریجانی افزود: ما هم اعدام را دوست نداریم اما باید بگوید تخلف ما چیست؟

وی گفت: احمد شهید می گوید توهین به انبیاء مهم نیست؛ اینکه مهم است یا نیست وظیفه او نیست؛ مگر او صاحب فتوا و مرجع تقلید است؟ اینها انحرافات بسیار بد از گزارشگری است.

لاریجانی افزود: ما دلایل روشن و قطعی خود را درباره گزارش های احمدشهید ارائه کرده ایم و هیئت های ما در مذاکرات خود بارها اشکالات خود را به این گزارش کرده اند.

پرونده قصاص ریحانه جباری

وی در ادامه به پرونده قصاص خانم ریحانه جباری اشاره کرد و گفت: ما نمی دانیم تخلف حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در این پرونده کجاست؟ آقای احمدشهید به عنوان گزارشگر حرفه ای باید به ما توضیح دهد .

وی افزود: یک دختر خانمی به قتل آقایی متهم شده ، دادگاه رفته و در دادگاه بدوی و دادگاه عالی و دیوان عالی کشور چندین قاضی حکم قصاص داده اند با وجودی که او وکیل مدافع هم داشته است .

لاریجانی گفت: حکومت علاقه ندارد قصاص اجرا شود و علاقه حکومت براساس دین مبین اسلام ، عفو است اما حق خصوصی اولیای دم محسوب می شود .

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: احمدشهید باید بگوید کجای کار ما اشکال دارد، او می گوید" ما احتمال می دهیم که این خانم در معرض تهدید جنسی بوده و در دفاع از خودش مرتکب قتل شده است" ؛ آیا این احتمال کفایت می کند؟

وی گفت: این خانم در دادگاه از خود دفاع کرده ، وکیل هم داشته اما قاضی نپذیرفته است و ما نمی فهمیم این جوسازیها برای چیست؟

لاریجانی گفت: اگر این حرفها را رادیو آمریکا و انگلیسی ها و صهیونیستها می گفتند تعجب نمی کردیم چرا که کار آنها پروپاگانداست؛ اما کسی که عنوان پرطمطراق گزارشگر ویژه سازمان ملل را با خود حمل می کند نباید در حد تبلیغاتچی VOA کار کند و به نظرم طرح این مطالب در این گزارش ، سطح گزارش را نازل کرده است.

وی افزود: البته جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد مقاصد بسیار مهمش تردیدی ندارد و ملت ما پس از انقلاب بنای یک نظام مدنی سیاسی را براساس فکر اسلامی گذاشته که عملا بزرگترین دموکراسی منطقه را تشکیل داده است .

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: ما در مقابل این اتهامات پاسخهای دقیق، حرفه ای و منطقی داریم و پاسخ هایمان را به بهترین بیان ارائه می کنیم و هیچ تزلزلی در مشی ما ایجاد نخواهد شد چرا که ما مسلما این گزارش را بسیار مندک، سطح پایین و رسوا می دانیم.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1674151235585350734
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 4 نظر )

ملتها خودشان آگاهند اکنون سازمان ملل خود حقوق بشر مردم و کودکان غزه را چطوری با سکوت خود نقض کرده است سازمان ملل میخواهد با متهم قراردادن کشورهای دیگر به جنایات امریکا و اسرائیل و انگلیس سرپوش بگذارد
این هم یک جور دسیسه است دیگه.
حقوق بشر غرب یعنی بی بند و باری , یعنی فساد و فحشا , یعنی بی هویت بودن افراد , متاسفانه شورای حقوق بشر شده بازیچه سیاسی که غرب از این طریق می خواهد از حریف امتیاز بگیرد که ملت مسلمان ایران هم امتیاز نخواهیم داد , حقوق بشر کجا بود وقتی مردم غزه زیر بمباران رژیم صهیونیستی بودند که هزاران زن و کودک از پیر و جوان کشته شدند , حقوق بشر کجاست که مردم مظلوم عراق و سوریه توسط تروریست های دست پرورده خود غربی ها به خاک و خون کشیده شدند و می شوند , حقوق بشر در مورد شکنجه گران گوانتانامو چرا ساکت است
احمد شهید , شو من است , شده بازیچه دست ضد انقلاب