• 0 0
  • 0

عراقچی:

توافقی در باره تعداد سانتریفیوژها صورت نگرفته است

یکشنبه 16 شهریور 1393 ساعت 15:11
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره صحت داشتن یا نداشتن خبر موافقت ایران با کاهش تولید سانتریفیوژها به ۷۰۰۰ دستگاه با برنامه رویداد گفت‌وگو کردند.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره صحت داشتن یا نداشتن خبر موافقت ایران با کاهش تولید سانتریفیوژها به 7000 دستگاه با برنامه رویداد گفت‌وگو کردند.

منصوری آرانی درباره این خبر که ایران با کاهش تولید سانتریفیوژها به 7000 دستگاه موافقت کرده گفت: قبل از مذاکرات همواره شاهد بودیم رسانه ها یک موج تبلیغاتی بر مبنای پیش بینی‌ها و بر اساس یک سناریو ایجاد می کنند با توجه به اینکه مذاکرات دور بعدی هنوز شروع نشده و بحث‌های کارشناسی هم طوری نیست که به بیرون گزارش شده باشد، او افزود: خیلی از مجموعه‌هایی هم که داخل مذاکرات هستند از مذاکرات اطلاع ندارند و نیز مواضع ایران در برابر زیاده خواهی‌ها هم روشن و آشکار است؛ پس این اخبار را یک اقدام رسانه ای یا تبلیغاتی باید تلقی کرد. در حال حاضر بسیاری از رسانه‌ها سعی می کنند با این اقدامات مشتری جذب کنند.

در ادامه این گفت‌وگو سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه به جمع میهمانان برنامه رویداد پیوست و در این باره که ایران با کاهش تولید سانتریفیوژها به 7000 دستگاه موافقت کرده یا نه گفت: این اخبار به هیچ وجه صحت ندارد و مردم نباید به فضاسازی رسانه های غربی که با انگیزه‌های مختلف انجام می دهند ؛ اهمیت بدهند. بر اساس آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده بر روی هیچ عددی تا کنون موافقت نشده است و من هم این اعدادی را که مطرح کرده اند تأیید نمی کنم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشور در ادامه درمورد سرفصل هایی که در مذاکرات قبلی ژنو درج شده بود گفت : در توافق ژنو یک سری تعهدات را ایران و یک سری را کشورهای 5+1 قبول کردند. هدف ژنو از برگزاری این مذاکرات ایجاد فضای مناسب برای مذاکرات اصلی بوده است به نوعی که می توان نام آن را توافق نامه آتش بس گذاشت که زمان آن شش ماه بود و در آن هر کدام از طرفین یک سری اقدامات انجام می دهند که بتوان مذاکره کرد که البته دیدید که در این توافق شش ماهه مذاکرات به پایان نرسید و چهار ماه دیگر تمدید شد.

عراقچی درباره تعهدات این توافق نامه گفت: عدم اضافه کردن و متوقف کردن تحریم‌هایی که قرار بود اضافه شود، عدم گسترش تحریم ها، تعلیق بخشی از تحریم‌ها مثل تعلیق طرح پتروشیمی ، تعلیق صنایع خودرو ، طلا و اجناس گرانبها و ایجاد کانال‌های بانکی برای تعاملات مربوط به کالاهای اساسی و آزاد شدن بخشی از پول هایی که مسدود شده ؛ از جمله اقداماتی بود که قرار شد طرف مقابل انجام دهد.

او ادامه داد: همچنین ایران هم قبول کرد به تعداد سانتریفیوژها اضافه نکنیم و با سانتریفیوژهای موجود کار کنیم، لذا غنی سازی 20 درصدی را متوقف کردیم و مواد تولید شده را به اکسید تبدیل کردیم یا رقیق سازی کردیم و نیز قبول کردیم یک سری اقدامات نظارتی در این مدت انجام شود.

عراقچی در ادامه افزود: این اقدامات فی النفسه ارزش خاصی ندارد و فقط برای مساعد کردن فضای مذاکره است. اگر مذاکرات تا 24 نوامبر شکست بخورد تمامی این اقدامات به حالت قبل برمی گردد.

وی اظهار امیدواری کرد تا هفته پایانی نوامبر تیم مذاکره کننده بتواند به توافق جامعی برسد که همه مسائل و مشکلات با آن حل شود و نتیجه این شود که همه تحریم ها برداشته شود.

عراقچی درباره اهمیت رایزنی های ظریف با کاترین اشتون گفت: دیپلماسی و پیشبرد سیاست خارجی کار بسیار گسترده و پرحوصله ایست. تماس‌های بسیار زیادی باید صورت بگیرد، جلسات متعددی باید برگزار شود و رفت وآمدهایی باید انجام شود تا به تدریج دیدگاه‌ها عوض شود و اهداف سیاست خارجه تأمین شود که این یک کار پرحوصله و مستمر است.

بعد از توافق ژنو در دولت جدید یک کار پردامنه آغاز شد که تماس با همه کشو‌ر‌هایی که با آنها روابط دوستانه داشتیم و برقراری ارتباط جدید با کشورهای غربی و اروپایی از این جمله بود که این روابط جهت ایجاد فضایی جدید برای همکاری و ایجاد فضای مبتنی بر همکاری بود تا مذاکرات از روی تنش و اختلاف نباشد و دیگر آنها نتوانند ایران را در آن فضا به یک تهدید بین المللی متهم کنند تا در نهایت فضای ایران هراسی و شیعه هراسی شکسته شود که لازمه این‌ها همان تماس های مستمر و طولانی بود.

معاون وزیر امور خارجه افزود: دکتر ظریف در سفرهای متعددی که داشتند در بروکسل به غیر از گفت‌وگو با اشتون با مقامات اتحادیه اروپا و مقامات بلژیکی ملاقات کردند و همچنین به استانبول و رم هم رفتند که تماس با رم خیلی خوب بود و من نیز همزمان به فرانسه رفتم و با مقامات آن کشور ملاقات داشتم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به این سؤال که آیا نقش امریکایی ها در مذاکرات هسته ای پر رنگ است یا خیر پاسخ داد : هم بله و هم خیر. بله از این جهت که بخش عمده ای از تحریم ها، تحریم های یک جانبه امریکا است و به هر حال در مذاکراتی که به رفع تحریم ها منجر می شود آمریکا نقش پر رنگی دارد و خیلی مسائل با آنها حل و فصل می شود. بعد دوم هم این است که با بقیه اعضای 5+1 روابط سیاسی داریم و همچنین رفت و آمدهای سیاسی بین ما وجود دارد که به غیر از انگلیس در کشورهای دیگر کاردان و سفیر داریم و تماس های ما مستمر است و هر موقع بخواهیم می توانیم با آنها تماس برقرار کنیم؛ اما با امریکایی ها روابط دو جانبه نداریم و باید به یک کشور ثالث برویم و این برای رسانه ها ایجاد جاذبه می کند. در واقع چیزی بیشتر از آنچه در اعضای دیگر داریم نیست با آنها هم همین رایزنی ها را داریم.هدف هم آماده شدن برای دور جدید مذاکرات است که قرار است در نیویورک از 18 سپتامبر آغاز شود که در این فاصله همه رایزنی ها با اعضای 5+1 ادامه دارد.

عراقچی درباره ایجاد سفارتخانه ایران گفت: مسیری که در حال طی شدن است دچار مسائل و مشکلاتی است که به تدریج و گام به گام درست می شود. روابط ابتدا از برقراری روابط در سطح کاردان غیر مقیم آغاز شد و به مرحله ای رسیدیم که کاردان ها مقیم شدند و در مراحل بعدی شروع به خدمات کنسولی و ویزا خواهیم کرد تا به یک کارکرد کامل سفارتخانه برسیم. البته انتقال کاردار به سفیر منوط بر جلب نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که اگر به این نتیجه برسد که برای ارتقاء روابط مفید خواهد بود کاردر را به سفیر تغییر دهد.

عراقچی در مورد سفر دکتر حسن روحانی گفت: رئیس جمهور هنوز تصمیم نهایی برای سفر را اعلام نکرده اند اگر به این جمع بندی برسند، سفر در مورد سازمان ملل است و سخنرانی خواهند داشت و ملاقات دوجانبه خواهند داشت و ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد.

وی درباره عدم پذیرش ابوطالبی به عنوان نماینده ایران گفت: ما در این مذاکرات فقط به انرژی هسته ای می پردازیم و موضوع دیگری را دخیل نمی کنیم.

منصوری آرانی هم در پایان گفتگو گفت: یک طرف مذاکرات ایران و طرف مقابل کشورهای 5+1 هستند و ما بر این اراده هستیم که در مسیر و چارچوب حقوقی و فنی که تعریف کردند حرکت کنیم و همه مواضع را مطرح و مشخص کردیم و ثابت کردیم در موضوعات مختلف چه در ژنو و یا وین با اراده و محکم هستیم. وی افزود مهم این است که طرف مقابل چه عزم و اراده ای داشته باشند و صادقانه در چارچوب های مشخص ان پی تی حرکت کنند یا نه و بحث های سیاسی را وارد کنند و یا نکنند، مادامی که بحث های سیاسی وارد بحث فنی و حقوقی شود مشکلات زیادی پیش می آید و در کار گره می افتد.(تسنیم)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1635749564206057705
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: