• 1 3
  • 1

عراقچی:

اگر به توافق نهایی نرسیم، فاجعه رخ نمی دهد

پنج شنبه 30 مرداد 1393 ساعت 00:55
معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: توافق ژنو فرصتی ایجاد کرده است تا به توافق نهایی برسیم اما اگر هم به توافق نرسیم فاجعه ای رخ نمی دهد.

سید عباس عراقچی در گفت​وگو با واحد مرکزی خبر ، موضوعاتی چون میزان غنی سازی، تاسیسات اراک، مدت توافق نهایی و تحریم ها را بخشی از مذاکرات تیم مذاکره کننده هسته ای و گروه 5+1 دانست و افزود: اختلافات در برخی از این موضوعات کماکان وجود دارد و در برخی از موضوعات هم مقداری نزدیک تر شده ایم.
وی با بیان این که گزینه های مختلفی در این باره وجود دارد ابراز امیدواری کرد که در یک ماه آینده بتوانیم در دیدارها و مذاکرات دوجانبه برخی از این ها را حداقل به هم نزدیک تر کنیم و بتوانیم در جلسه بعدی که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خواهیم داشت پیشرفت های قابل توجهی داشته باشیم تا بعد بتوانیم مذاکرات را در موعد مقرر خود تا 24 نوامبر (3 آذر) به پایان برسانیم.
عراقچی مذاکرات را پیچیده و مفصل دانست و گفت: حتی زمانی که توافق اولیه صورت گیرد تا به توافقی واقعی تبدیل شود شاید به دهها و صدها ساعت مذاکرات در هر موضوع نیاز باشد.
معاون وزیر امورخارجه ابراز امیدواری کرد در یک ماه آینده بتوانیم مقداری در این موضوعات نزدیک تر شویم که البته لازمه اش این است که در طرف مقابل حسن نیت وجود داشته باشد و از زیاده خواهی خودداری شود.
وی افزود: در این حال باید درباره راه حل های خلاقانه ای که می تواند خواسته های هر دو طرف را پوشش دهد بیشتر فکر کنیم و به چنین راه حل هایی برسیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده تیم هسته ای همچنان از برگزاری نشست های دو جانبه با اعضای 5+1 قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد و گفت: این نشست ها در همه سطوح خواهد بود و اوایل سپتامبر نیز آقای دکتر ظریف و خانم اشتون دیدار خواهند کرد.
عراقچی افزود: دیدار با کشورهای 5+1 به شکل دو جانبه اما با سه کشوری اروپایی خواهد بود که در حال تنظیم آن هستیم.
وی گفت:‌احتمالا دیدار دیگری را با آمریکایی ها خواهیم داشت و در پی دیدارهای دو جانبه ای با مقامات روسیه و چین هستیم گرچه مشورت های ما با این دو کشور مستمر است و مدام از کانال های مختلف با آنان در تماسیم.
معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزود:‌در یک ماه آینده در سطوح و به شیوه های مختلف مذاکرات را با هدف رایزنی و تبادل نظر بیشتر خواهیم داشت و درباره گزینه های مختلفی که ممکن است مطرح شود فکر می کنیم تا بتوانیم برای جلسه 1+5 در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به جمع بندی برسیم.
عراقچی گفت:‌ البته حتی اگر در این نشست ها به جمع بندی برسیم به معنی این نیست که در نیویورک به توافق خواهیم رسید زیرا حتی با رسیدن به جمع بندی اولیه هنوز چند ماه حداقل دو سه ماه نیاز به مذاکرات جدی و کارشناسی است تا آیین نامه های اجرایی را هم تهیه کنیم.
وی افزود: اگر همه چیز خوب پیش برود امیدواریم تا قبل از 24 نوامبر (3 ‌آذر) که مهلت ماست به مقصود برسیم و اگر هم نرسیم همانطور که بارها گفته ایم فاجعه ای رخ نمی دهد به هر حال ممکن است که دو طرف به وضع پیش از توافق ژنو بازگردند.
معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تاکید کرد:‌ البته این به معنی این نیست که در چنین شرایطی دیپلماسی تمام می شود دیپلماسی هیچگاه تمام نمی شود و همیشه راه هایی برای ادامه مذاکرات دیپلماتیک هست فقط ممکن است شیوه ها و شکلش فرق کند.
عراقچی گفت: به هر حال توافق ژنو فرصتی ایجاد کرده است تا به توافق نهایی برسیم اما اگر به توافق هم نرسیم وضع دیگری خواهد بود و فاجعه ای رخ نمی دهد.
عضو ارشد تیم مذاکراه کننده هسته ای در پایان تاکید کرد:‌ملت ایران ملتی بزرگ و قدرتمنداست و هیچ کس نمی تواند نقش ایران را در منطقه وجهان نادیده بگیرد؛ دنیا حتما به حقوق مردم ایران در همه موضوعات احترام خواهد گذاشت.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1614091307435580577
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 1 نظر )

بله تو یخچال خونه ایشون فاجعه رخ نمیدهد