• 1 0
  • 1

روزانه​ها

قضاوت با خداست

چهارشنبه 1 مرداد 1393 ساعت 09:06
در گوشه‌ای از این شهر، شاید بالاترهایش، به هنگام افطار راه گلو‌ها باز می‌شود با زرده‌های خام تخم‌‌مرغ تا انرژی و ویتامین‌های از دست رفته در طول روز با اشتهایی که تحریک شده، دوباره بازآید. سفره‌ای گسترده می‌شود مملو از جورواجور اطعمه و اشربه. افطاری مقوی و شام مفصل و ته‌بندی آخر شب و دوباره، سحر هنگام تا خرخره خوردن و آشامیدن برای تاب آوردن در برابر گرسنگی و تشنگی‌ای که روزه با خود می‌آورد.

از بیم گرمای داغ تابستان از پیاده‌روی روزانه حذر کردن و برای رسیدن به محل کار، کولر ماشین را روی دور تند قرار دادن و به زیر کولر گازی دفتر و حجره پناه بردن و دم‌دمای عصر، خسته و کوفته از کار و تلاش روزانه، به خانه باز گشتن و تا خود افطار و اذان مغرب در تیررس مستقیم باد خنک کولر لمیدن و خوابیدن.

و بعد از افطاری مفصل تا رسیدن موسم شام، با دوستان قراری را مدار کردن و تنی به آب زدن و خود را به دست ماساژور سپردن و خستگی روز را به‌در کردن و پشت سر هم آب پرتقال و آناناس بالارفتن و تلاش مضاعف برای گرسنه شدن و با رفقا کله پاچه را توی رگ زدن و آخر شب، عزای روزه فردا را گرفتن و خود را به خدا نزدیک دیدن و انتظار اجر عظیم و جزیل داشتن بابت این امساک و ایثار.

در گوشه‌ای دیگر در این شهر، شاید پایین‌ترهایش، به هنگام افطار راه گلوها باز می‌شود با آب جوش قندپهلویی تا مسیر هموار شود برای نان و پنیر و کره و خرما و شاید هم زولبیا و بامیه‌ای و ملاقه‌ای آش. سفره‌ای گسترده می‌شود؛ پر از سادگی و بی‌تکلفی. سادگی شاید برآمده از اخلاص صاحب سفره و شاید هم متاثر از خط فقری که این روزها اکثریت قریب به اتفاق، زیرش مانده‌اند. فقط خدا می‌داند.

افطاری مختصری و عازم مسجد شدنی و به جماعت اقامه‌بستنی و دل سبک کردنی و خوردن شام حاضری و بعد، سحری ساده‌ای و گزاردن دوگانه‌ای و روانه کار شدنی با مترو تاکسی و اتوبوسی و تا غروب، یکسره مشغول بودنی و عرق ریختنی در گرمای طاقت‌فرسای تیرماه و به هنگام افطار در ترافیک ماندنی و جنگ اعصاب داشتنی. و ورود به خانه با دست‌هایی پر و رویی خوش البته، گاه درست همزمان با اذان مغرب؛ گرسنه و تشنه و گرمازده.

در هر دو گوشه شهر که در تمام زوایایش، مردم روزه می‌گیرند هر یک به کیفیت و کمیتی، قضاوت در این‌باره که کدام یک مقرب‌ترند، اما فقط با خود خداوند است و بس که با بندگانش بده و بستان‌ها دارد و رمز و رموزی. پس قضاوت را باید به خدا سپرد؛ هم او که از رگ گردن به بندگانش نزدیک‌تر است.

محسن محمدی - جام‌جم

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1578809097604177433
برچسب‌ها : محسن محمدی روزه
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 1 نظر )

درسته کسی که زیر افتاب هست روزه براش سخت تره ولی مهم نفس روزس که انجام بشه چه زیر کولر چه زیر افتاب اقتضای کار اون شخص هست و نشاید انتخاب اون شخص