• 26 6
  • 40

وام‌های 80 میلیون تومانی خرید مسکن در راه است

دوشنبه 30 تیر 1393 ساعت 10:03
مشاور وزیر راه و شهرسازی از نهایی شدن راه‌اندازی صندوق‌های پس‌انداز مسکن با امکان پرداخت تسهیلات 60 تا 80 میلیون تومانی در این بخش خبر داد.

به گزارش جام‌جم، یکی از ایرادهایی که از سوی متقاضیان مسکن و البته برخی کارشناسان به سیستم بانکی کشور وارد می‌شد، عدم تکافوی تسهیلات خرید مسکن در مقابل قیمت‌های سرسام‌آور این بخش بوده است.

همین مساله باعث شده است وام مسکن حتی با افزایش تا سقف 350 میلیون ریال نیز نتواند سهم قابل توجهی در تامین مالی متقاضیان خرید مسکن داشته باشد. اما اکنون مشاور وزیر راه و شهرسازی از نهایی شدن طرحی خبر می‌دهد؛ که می‌تواند بخش نسبتا مهمی از قیمت مسکن را برای متقاضیان خرید پوشش دهد.

طرحی که به گفته حسین عبده تبریزی می‌تواند کمک بزرگی به خروج اقتصاد کشور به طور کلی و بخش مسکن به طور خاص از رکود داشته باشد.

حسین عبده تبریزی در خصوص جزئیات این طرح به جام‌جم گفت: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای سامان دادن به بازار مسکن و پاسخ به تقاضای دریافت تسهیلات مسکن آن بود که بانک‌ مرکزی و بانک‌ها صندوق خاصی را با دوره زمانی معین و سودهای متفاوت طراحی کنند تا مشتریان بتوانند از تسهیلات آن استفاده کنند.

این مقام مسئول گفت: هدف از تشکیل و راه‌اندازی این صندوق‌هاجمع​آوری پس‌اندازهای مردم در این صندوق است تا بین مدت چهار تا شش ماه از آنها نگهداری شود و سپرده‌گذاران بعد از پایان مدت تعیین شده، چند برابر تسهیلات مسکن دریافت کنند که سقف آن 80 میلیون تومان است.

وی با تاکید بر این‌که همه بانک‌ها باید صندوق پس‌انداز مسکن داشته باشند، اظهار کرد: بانک مرکزی باید به همه بانک‌ها دستور دهد تا صندوق پس‌انداز مسکن را راه‌اندازی کنند. اکنون تنها بانک مسکن داشته این وظیفه را بر عهده دارد ، در حالی که در بیست و چند سال اخیر حدود ده میلیون نفر از این بانک تسهیلات دریافت کرده‌ و صاحب خانه شده‌اند. لذا بانک مرکزی باید تدابیر لازم و جدیدی برای همه بانک‌ها به کار گیرد تا هرچه زودتر به این مهم جامه عمل پوشاند شود.

عبده‌تبریزی اضافه کرد: این صندوق با هدف پرداخت 60 تا 80 میلیون تومان وام در مراحل نهایی راه‌اندازی قرار دارد و تاکنون چند صندوق‌ زمین ‌وساختمان مجوز گرفته اند که با توجه به طی مراحل اجرایی، هرچه زودتر راه‌اندازی خواهند شد.

به گفته وی، میلیاردها نفر در جهان از طریق تسهیلات رهنی صاحب خانه شدند و بر خلاف تصور برخی افراد این وام‌ها در عین حال که روی قیمت خانه تاثیری ندارد، بازار را از حالت رکود خارج می‌کند.

وی ادامه داد: هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی این است که حداقل نیمی از قیمت یک خانه از طریق نظام بانکی که در قالب تسهیلاتی که اوراق رهنی نام دارد، به دست مشتریان برسد. به همین منظور وزارت راه و شهرسازی خود را آماده می‌کند تا مابه‌التفاوت سود این تسهیلات را به نظام بانکی پرداخت کند و دولت هم باید بخشی از سود این تسهیلات را بر عهده بگیرد تا میزان اقساط برای مردم کاهش یابد.

مشاور وزیر راه‌ و شهرسازی در پاسخ به این سوال که سود این تسهیلات چگونه تعیین خواهد شد، گفت: اختیار تعیین نرخ سود و مبلغ تسهیلات به عهده بانک مرکزی است.

وی افزود : پیشنهاد ما آن است که بازپرداخت این تسهیلات در یک دوره 10 تا 15 ساله انجام شود.

پرداخت وام 60 و 80 میلیون تومانی در دستور کار

همچنین محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خانه ملت،‌ با بیان این‌که راه‌اندازی صندوق پس‌انداز خرید مسکن به معنای جایگزینی آن برای اوراق تسهیلات فرابورس نیست،‌ گفت: این صندوق پس اندازهای مردم را جمع‌آوری می کند و پس از طی دوره ماهانه تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان این‌که احتمالا این تسهیلات به کسانی که فاقد مسکن هستند اعطا خواهد شد، افزود:‌ مقرر شده است 60 تا 80 میلیون تومان وام به واسطه این صندوق به متقاضیان پرداخت شود.

وی با بیان این‌که یکی از راه‌های تولید مسکن استفاده از منابع اعتباری مردم است، افزود:‌ جلسات اولیه بررسی این طرح برگزار شده است و پس از نهایی شدن برای اخذ مجوز نهایی به هیات دولت ارسال می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در گذشته هم این صندوق وجود داشته و مردم با پس‌اندازهای خود و تسهیلاتی که می‌گرفتند به مسکن کوچک دست می‌یافتند، افزود: در تلاشیم برای تولید مسکن از منابعی استفاده نکنیم که پایه پولی را افزایش دهد و ایجاد تورم کنند مانند آنچه که در مسکن مهر اتفاق افتاد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید بر این‌که می‌خواهیم مردم هم در ساخت مسکن و سرمایه‌گذاری در این بخش دخیل باشند و از محل پس‌اندازهای آنها با شیوه‌هایی که اقتصاددانان ما طراحی می‌کنند بستر تولید مسکن فراهم شود،‌ افزود: بزودی شیوه‌نامه اجرایی آن اعلام خواهد شد.

تولید رونق می‌گیرد

کمال اطهاری، کارشناس حوزه مسکن در خصوص تاثیر‌گذاری این وام در بخش عرضه و تقاضا به جام‌جم گفت: در اقتصاد مسکن گفته می‌شود نظام مالی منسجم باید ایجاد شود تا بازار به ثبات برسد این در حالی است که تاکنون این موضوع در اقتصاد مسکن مشاهده نشده است.وی افزود: نظام مالی باید سه گروه درآمدی کم‌درآمد، میان درآمد و پردرآمد را پوشش دهد و به همه افراد تسهیلات بپردازد.

به گفته وی طرح وزارت راه‌ و شهر سازی در خصوص پیشنهاد اعطای وام 60 تا 80 میلیون تومانی از طریق صندوق‌های پس‌انداز مسکن باعث کنترل نقدینگی در جامعه می‌شود و بخش تولید رونق می‌گیرد.

وی با ابراز امیدواری درباره این طرح گفت: به نظر می‌رسد این صندوق‌ به عنوان یک بسته کامل در این حوزه باید ایجاد شود و به صورت فراگیر عمل کند. همچنین به بخش واقعی مسکن که تولید و تقاضا است توجه ویژه شود تا فاصله میان قیمت زمین و قیمت مسکن به حداقل برسد از حالت رانتی فعلی خارج شود.

تسهیلات را به سازندگان بدهید

اما علیرضا سرحدی عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت و ساختمان یکی از منتقدان این طرح وزارت راه و شهرسازی است که معتقد است این کار کمکی به خریداران نمی‌کند و در صورت قطعی شدن این موضوع افزایش قیمت مسکن را خواهیم داشت.

وی به جام‌جم گفت: ما در گذشته شاهد این موضوع بودیم که تسهیلات از شش میلیون تومان به 18 میلیون تومان و بالاتر رسید و قیمت مسکن بسیار بالا رفت به طوری که فاصله تسهیلات مسکن و قیمت آن بسیار زیاد شد.

سرحدی در خصوص راهکار افزایش تولید و مهار تقاضای مسکن گفت: اگر تسهیلاتی قرار است پرداخت شود بهتر است که به دست سازندگان و تولیدکنندگان برسد و از این طریق به خریداران منتقل شود تا از خرید و فروش وام مسکن هم جلوگیری شود.

وی درباره تسهیلات پیشنهادی وزارت راه وشهرسازی اظهار کرد: از آنجا که میزان اقساط این تسهیلات به احتمال زیاد سنگین خواهد بود، تنها اقشار متوسط و روبه بالا می‌توانند از آن بهره ببرند و خانه خود را تعویض کنند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1576394666351386349
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 40 نظر )

با سلام این طرح بسیار عالی ست، همانطور كه آقایان فرمودند این روش سالیان متمادی ست كه در كشورهای دیگر اجرا می شود ، با نظ آقای سرحدی به شدت مخالفم چرا كه بازهم پول در دست كسانی خواهد افتاد كه ساختمان ها را خواهند ساخت و به هر قیمتی عرضه می كنند، با یك تحقیقات و استشهاد محلی هم شود اطمینال حاصل نمود فرد واقعا خانه ای ندارد و دلال نیست، خواهشمندم این طرح هرچه زودتر اجرا شود طرحی كه برای همه اقشار متوسط و متوسط رو به پایین مناسب است و ما را از اجاره نشینی نجات می دهد
طرح خوبیست ولی باید زود اجرایی شود.....
با سلام اگر این طرح اجرائی شود بسیار مفید و برای جامعه مخصوصاً نسل جوان كارساز خواهد بود به شرطی كه اقساط طوری تقسیط شوند كه فرد توانایی بازپرداخت آن را داشته باشد. نظر اقای مهندس سرحدی در این خصوص كاملاً بجا و منطقی است و تسهیلات باید به سازندگان و شركتهایی تعلق گیرد كه توان اجرائی كار را داشته نه اینكه وامهایی كه از صندوقهای پس انداز صرف راه اندازی بنگاههای تولیدی خواهد شد باعث ایجاد شغلهای كاذب و دلال بازی در این میانه شود. بهتر است در این خصوص از شركتهای موفق در سرمایه گذاریهای مسكن اروپایی الهام گرفت. شخصی كه صاحب خانه خواهد شد می تواند تا مادامی كه بخواهد در آنجا زندگی كند و اقساط ماهانه‌ای كه به شركت سرمایه گذار پرداخت می‌كند تعهدی هم برای شركت ایجاد خواهد كرد كه در صورت بروز هرگونه مشكل و یا تعمیرات بعدی سالانه صاحبان خانه و شركت با مشاركت همدیگر و مدیریت شركت مربوطه كار را به انجام خواهند رساند در این میان هم بازار كاری برای كاركنان شركت و بكارگیری متخصصین خواهیم داشت و هم مردم را از دست دلالان و ... در بازار مسكن نجات خواهیم داد. با تشكر
ما آرزوی خانه دار شدن را در ایران به گور خواهیم برد
شنیدم که اقساطش سنگینه مگه قشر کم در آمد چقدر درآمد داره که بتونه قسط این پول نزول کرده را بده!!!!!!!ها!!!؟
حالا هیچ چی نشده شما که شاکی هستین وام بدن شاکیین ندن بازم شاکی هستین میشه این وام ها رو بلا عوض بدن تا دلتون خنک بشه . آخه ربا تو کشور اسلامی حرومه اون عزیزی که بحث سودش رو میکرد نگران نباشه چون انقد تورم بالاس که پنج سال دیگه این اقساط به چشم نیماد این زندگی فقط 50 سال اولش خیلی سخته مابقی تو قبر هیچ چی نمی فهمیم بی خیالش . کجایییییییی موسسسسسه جوانان خییییر بنازم به عرضه ات
تاوقتی درصد بانکی زیر ده درصد نیاد هیچ اتفاق خاصی نمیفته مردم باید به این نتیجه برسن که به جای اینکه پولاشون توی بانک بخوابه بیاد توی بازار و این محقق نمیشه مگه اینکه در صد بانکی بیاد پایین
باعرض سلام ...واقعا سرمایه داران غربی ...باید تحول سرمایه داری راسرما یه داران ایرانی یاد بگیرند وجهش اقتصادی رو هم از ما باید بیاموزند
باسلام اقای مشاور لطفا به قشر کم در امد فکری بکنید امیدواریم که ماهم بتوانیم از این وامها استفاده بکنیم و صاحبخانه شویم
سلام شما را قسم میدم به اونیکه میپرستی ما کارگرهاراهم فراموش نکنید
سرمایه داران غرب باید سرمایه داری بی حساب و كتاب رو بیاین از سرمایه داری ایران یاد بگیرند.
بازار روند عادی خودش رو طی می کنه نیاین ابروشو درست کنید بزنید چشمشو کور کنین!!!
این طرح ممکن است به انتظار خیلی ها برای خانه دار شدن پایان دهد اما باید مسئولین این را بدانند اقساط وام بلند مدت و ارزان و با حداقل سود باشد تا همه اقشار از پس پرداخت آن بر بیایند همچنین نحوه پرداخت و مراحل اداری آزار دهنده وپر از پیچ و خم های اداری نباشد.
باسلام. طرحهای عنوان شده همه خوبن به شرطی که همزمان با هم اجرا بشه.یعنی همزمان با وام 80 میلیونی کاری کنید که روی اجاره های مسکن نظارت بسیار دقیق و منصفانه ای باشه.اینطوری جوونها میتونن خونه بخرن البته باز هم نه همشون. اما کار خیلیها راه خواهد افتاد.
واقعاً مسخره هست. ما همین الان هم به زور از پس اجاره بر میایم.بعد چطور هم قسط وام رو بدیم هم بقیه پول خرید خونه رو از کجا بیاریم؟ با 60 میلیون یه سوئیت هم نمیفروشند چه برسه به آپارتمان. اگر خیلی به فکر مردم هستین این اجاره هایی رو که هیچ مبنا و قانونی نداره و به دلخواه صاحبخونه بالا میره کنترل کنید